Skocz do zawartości
terminatorro

Komputer zawiesza się przy większym obciążeniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sprzęt:
Płyta główna: MSI B85-G43 (MS-7816)
Procesor: Intel Core i5 4460
Ram: Crucial Ballistix DDR3 1600MHz CL  - 4x 4GB
Karta graficzna: AMD Radeon R9 280X
Dyski: Goodram C40 SSDPR-C40-240, Seagate Barracuda ST1000DM003
Zasilacz: Thermaltake SMART SE 530W 80 Plus Bronze

Problem:
Podczas grania (Jedi Fallen Order) w pewnym momencie komp dziwnie się zawiesił. Na monitorach miałem wiele wąskich, pionowych pasków w kolorze podobnym do chwilę temu wyświetlanego ekranu, z głośników piękne "bzzzz". Niestety tylko przycisk reset ratował w tej sytuacji. Sytuacja powtarza się za każdym razem, po 2-3 minutach gry. Podczas grania w World of Tanks (z którym nigdy nie miałem problemu) wystąpił ten sam efekt (ale po nieco dłuższym czasie - ok. 5 minut). Podczas zwykłego korzystania z kompa (internet, office itp.) nie ma żadnego problemu.

Sterowniki aktualne, HWmonitor nie wykazywał wysokich temperatur (ok. 75 stopni na karcie graficznej (podczas gry w wiedźmina3 na najwyższych miewałem po 90 stopni)).

 Zrobiłem kilka testów:
* FurMarkiem - temperatura karty graficznej utrzymywała się na poziomie ok. 75 stopni i taka sama zwiecha jak podczas grania
* OCCT:
                - test procka bez problemu
                - test pamięci bez problemu
                - test 3D zwiecha po niecałej minucie (temp. karty 75 stopni)
                - test VRAM - bez problemu
                - test Power zwiecha po niecałej minucie (temp. karty 78 stopni)

Podejrzewam kartę graficzną albo zasilacz. Karta ma ok. 8-9 lat, zasilacz 7. Z zasilaczem miałem już kiedyś mały problem, wiatrak dziwnie brzęczał więc go wymieniłem. Pasty termoprzewodzące na procku i karcie wymieniałem 2,5 roku temu (ale nie przegrzewają się).

Czy ktoś miał podobny problem, lub może wskazać konkretną przyczynę mojego problemu? :) Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

twój zasilacz to najwyższych lotów nie jest, a grafika potrafi sama zjeść 250W. 

wymień pastę na GPU/CPU bo pastę to tak wymienia się raz do roku u gracza... , oraz spróbuj kartę zasilić z innego gniazdka w zasilaczu. o ile się da, bo nie pamiętam ona ma zasilanie 2x8 czy 1x8+1x6 ?       

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wysio napisał:

Zasilacz nie wyrabia na sekcji podłączonej pod kartę. Jak możesz, zmień przewody. Na jakiś czas może pomoże.

hmmm mógł byś być trochę bardziej precyzyjny na jakie przewody ? innego koloru ? i jakiś stosowny link jakie przewody polecasz ?    

a jak wymiana przewodów ma wpłynąć na moc generowana przez zasilacz ?

  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacze mają dwie linie +12V.

Może na drugiej będzie inaczej.

Spróbuj na czas testów zmniejszyć taktowania na karcie graficznej (GPU i MEM).

Zmniejszy to pobór energii z zasilacza, więc jak się nie zawiesi to będzie jakiś trop.

Masz jakiś miernik do prądu (multimetr) ??

Można spróbować mierzyć napięcia w czasie testów i w momencie zawieszenia się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm mógł byś być trochę bardziej precyzyjny na jakie przewody ? innego koloru ? i jakiś stosowny link jakie przewody polecasz ?    
a jak wymiana przewodów ma wpłynąć na moc generowana przez zasilacz ?
  
 
Takie, które można podłączyć pod pci-e. Jeśli zasilacz nie ma takiego dodatkowego przewodu, można dokupić przejściówkę z molexa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...