Skocz do zawartości
rude_wredne

Na ratunku przy budowie złomka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Podobny temat założyłem z pół roku temu (nie mogę go znaleźć, jest to dosyć problematyczne z pozycji telefonu..) i łatwo można wywnioskować, że pc nadal nie mam. Jednak za około miesiąc będę w końcu składał złom i chciałem zobaczyć co eksperci z ppc powiedzą. Przeglądałem fora, testy, filmiki na YT i ułożyłem takie coś;

Obudowa: Lian Li LANCOOL II 

Płyta: MSI MAG B550M MORTAR

Procesor: 5800x

Chłodzenie procesora: be quiet dark rock pro4

GPU: 6800xt

Psu: Corsair rm850x 850w

Ram: g.skill rpijaw 5 32gb (16x2) 3600mhz 

Dyski: Samsung 980 250gb M2 (na system) oraz 1tb (na resztę) + jakieś chłodzenie do dysków

Głównie chodzi mi o to, aby obudowa była przewiewna i żeby nic się tam nie grzało. 

Polecicie również jakąś klawiaturę z cherry MX silent? Dużo osób poleca Corsair strafe Mk. 2. 

 

Dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pejzaz napisał:

Umiesz czytać? Napisał że jeszcze drugi dysk będzie 1TB

Tak, napisał. NIe wiem co to niby zmienia ale tak...

 

4 minuty temu, rude_wredne napisał:

250 GB jest na system, drugi 1 tb na resztę 🤔

co by to nie było i jaka konfiguracja w dzisiejszych czasach 500 GB nawet na system (a i śmietnik się pojawi) będzie wskazane...

Doświadczenie uczy że nie ma czegoś takiego jak za duży dysk.

Edytowane przez rdaneel
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, rdaneel said:

Tak, napisał. NIe wiem co to niby zmienia ale tak...

 

co by to nie było i jaka konfiguracja w dzisiejszych czasach 500 GB nawet na system (a i śmietnik się pojawi) będzie wskazane...

Doświadczenie uczy że nie ma czegoś takiego jak za duży dysk.

Pamiętam, że w zupełności wystarczyło mi na starym komputerze "tylko" 500gb na wszystko. Z reguły mam porządek na komputerze i nie trzymam gier lub aplikacji "bo może się kiedyś przyda". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za ile ten Samsung 250GB?

Należy pamiętać że im większy dysk tym:

- szybszy
- trwalszy

Tak więc myśląc w miarę przyszłościowo wybrałbym 500GB, nawet słabszego modelu (970 Evo Plus) niż 250GB lepszego (Pro?), a dopłata pewnie w okolicach 70-90zł.

Edytowane przez ascendant_falafel
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2021 o 20:55, rude_wredne napisał:

Głównie chodzi mi o to, aby obudowa była przewiewna i żeby nic się tam nie grzało. 

No to nie ogarniam tej obudowy: 3 wentylatory pchające powietrze:

Jak dla mnie powinno wyglądać jakoś tak:

https://www.morele.net/obudowa-fractal-design-define-7-compact-solid-czarna-fd-c-def7c-01-5942681/

 

Choć ja zadbałbym przede wszystkim o wentylatory wyciągające powietrze: z tyłu i od góry czyli ew. +1 wentylatory na górze. Powietrze z zewnątrz zawsze znajdzie sobie drogę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, rdaneel said:

No to nie ogarniam tej obudowy: 3 wentylatory pchające powietrze:

Jak dla mnie powinno wyglądać jakoś tak:

https://www.morele.net/obudowa-fractal-design-define-7-compact-solid-czarna-fd-c-def7c-01-5942681/

 

Choć ja zadbałbym przede wszystkim o wentylatory wyciągające powietrze: z tyłu i od góry czyli ew. +1 wentylatory na górze. Powietrze z zewnątrz zawsze znajdzie sobie drogę...

Tak jak pisałem, wyczaiłem wszystko z internetu i "rankingów" obudów, które dobrze chłodzą i obudowa lian jest praktycznie w każdym. https://www.techpowerup.com/review/fractal-design-define-7-compact-atx-chassis/6.html

Tutaj, przy temperaturach, obudowa lian ma niższe od obudowy, którą podałeś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rude_wredne napisał:

Tak jak pisałem, wyczaiłem wszystko z internetu i "rankingów" obudów, które dobrze chłodzą i obudowa lian jest praktycznie w każdym. https://www.techpowerup.com/review/fractal-design-define-7-compact-atx-chassis/6.html

Tutaj, przy temperaturach, obudowa lian ma niższe od obudowy, którą podałeś. 

Faktycznie masz rację.

Choć ja dalej stoję na stanowisku że ja zadbałbym przede wszystkim o wentylatory wyciągające powietrze: z tyłu i od góry czyli ew. +1 wentylatory na górze. Powietrze z zewnątrz zawsze znajdzie sobie drogę...

 

I teraz: wspomniany w testach Lian Li Lancool 2 ma jeden wentylator dmuchający i jeden wyciągający. No i jest w ścisłej czołówce głośności.

https://www.techpowerup.com/review/lian-li-lancool-ii-atx-case/

Natomiast Li Lancool II Mesh ma 3 pchające i jeden wyciągający i faktycznie imponujące osiągi temperaturowe, jednakże jest generalnie w ścisłej czołówce głośności. 

https://www.techpowerup.com/review/lian-li-lancool-ii-mesh-performance-atx-chassis/

Z drugiej strony patrząc na takie testy można by założyć że poruszamy się w niewielkich widełkach temperaturowych:

https://ithardware.pl/poradniki/wentylacja_obudowy_komputera_do_gier_jak_to_zrobic_skutecznie-6549-2.html

 

edit2: upewnij się którego Li Janga w konsekwencji kupisz bo zdaje się jest kilka wersji...

Edytowane przez rdaneel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie napisałem tego, ale obudowa to lian z mesh w nazwie. Myślałem również nad Cooler Master H500, porównywalna Cena, ale bardziej chlodzi. 

 

Jeżeli chodzi o hałas, to niestety/stety w tym przedziale cenowym można mieć jedno. Albo chłodzenie, albo ciszę. 

Myślałem, że wygląd dla mnie ma najmniejszą wartość, ale nie chcę mieć takiego prostokątnego kloca, który wyżej zaproponowałeś 😅

Edytowane przez rude_wredne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klawiaturę polecam swoją z podpisu.

A co do obudowy to też miałem podobną rozkminę ale u mnie ważniejsza była cisza i naprawdę jestem zadowolony z Fractala. Full obciążenie, dobrze ustawione krzywe wentyli i nie słychać jej pod biurkiem. A te 3-5* różnicy przeżyję. Tyle że wentyle zmieniłem na 140mm Purewings 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Purewriter mi chodziło, jest w miarę cicha jak na mechanika, odłączany kabel, dość niska jak na mechanika jak kupowałem no i podświetlenie w miarę spoko które można wyłączyć. Idealnie zastąpiła mi Ultra X która miała dobre kilka jak nie naście lat. Tyle że mam TKL bez  numerycznych bo i tak nie korzystam.

500DX też dobry wybór

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie uparłem się na silent cherry dla odmiany, bo zawsze brałem w przeszłości zwykle redy bądź budżetowe podobne coś do cherry MX. 

O klawiaturę chodziło tobie o sharkoon pure writer? Szybkie google pokazuje tylko redy, w dodatku jakieś kailh (co to za arabska nazwa 🙄), a kolejne google mówi, że kailhy to podróby mx cherry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z mojego podpisu . Ja mam na czerwonych przełącznikach i jest bardzo cicha co było głównym wymogiem, inaczej żona by mnie zatłukła wieczorem choć tak cicha jak membrana nie jest. No i pożądany przeze mnie mały skok klawisza. Polecam bo fajna klawiatura a po logitechu ultra flat X czy jak mu tam było miałem problem przesiąść się na coś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...