Skocz do zawartości
RufusWedrowiec

Domowy serwer

Rekomendowane odpowiedzi

Cytując wesołego człowieka z "Eurotrip" - Buongiorno!

A teraz przejdźmy do tematu. W skutek różnych zastanowień i ułatwiania sobie życia w końcu podjąłem decyzję o zakupie mini serwera do domu. Zacznijmy przeznaczenia:

  • stawianie stron na użytek własny - przynajmniej na razie;
  • bazy danych - pierwsza jaka tam wyląduje to MS SQL;
  • przeróżnych skrypty pythonowe;
  • mały magazyn na dane współdzielone;
  • a także pomniejsze rzeczy, o których teraz mogę nie mieć pojęcia.

Co zakładam:

  • będzie działać częściej niż rzadziej;
  • odpowiednia kultura pracy mile widziana;
  • nie patrzę chętnie w stronę podbijania nieprawdopodobnie wysoko rachunków za prąd;

W skutek powyższych:

  • odrzucam wszelkie gotowe NASy, gdzie nie mam kontroli nad wgranym system(na razie dobrze mi z Windowsem);
  • podobnie do powyższego Malinka też wypada z rozgrywek;
  • wnioskuję, że ogromnej mocy obliczeniowej nie potrzebuję, a przez to, jeżeli jest taka możliwość, to wolę uniknąć wydawania rozdmuchanej ilości pieniędzy.

I tutaj rodzą się dwa pytania:

  • składać coś swojego - jeżeli tak, to co byście polecili?
  • kupić jakiś gotowy mini serwer np. od Dell?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja - jeden ze sklepów, w którym robię już od jakiegoś czasu zakupy, zaproponował mi pewien wariant(za coś ślicznie dziękuję), który wydaje się całkiem logiczny:

  • Chieftec Polaris 550W 80 Plus Gold
  • HyperX 16GB (2x8GB) 2666MHz CL16 Fury 
  • Intel Core i5-10400
  • Jonsbo V4 Czarna
  • MSI B460M-A PRO
  • Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus

Ktoś coś ma jeszcze jakieś sugestie?

Pozdrawiam 🙂

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad gotowcami masz wieksza kontrole niz ci sie wydaje, Synology i QNAP to swoiste standardy na rynku, a na tym pierwszym zbudujesz wydajna i energooszczedna platforme. Wszystko zalezy ile kosztuje twoj czas i jak mocno chcesz dlubac. Ja po roznych konfiguracjach czekam obecnie na dobra promocje DS1821+, mimo ze mam serwer w domu.

Budzet jaki masz okresl i wymagania pojemnosci. DO ceny NAS musisz dorzucic jeszcze dyski twarde. Strone postawisz na  tanim hostingu z SSD, gdzie python to standard. Jezli chodzi o danw wspoldzielone to zalezy jakie o dane ci chodzi. Moze lepiej bedzie subskrypcja MS365 z 1TB OneDrive dla kazdego?

Ogolnie mozesz celowac w muche za pomoca armaty. Jednak jak upierasz sie za PC w celu NAS, to ze swojej strony polecam UNRAID. Zrobisz tam wszystko o czym piszesz i nawet wiecej jak ci sie zachce.

Jak myslisz o transkodowaniu filmow to raczej celowalbym w cos ze wsparciem sprzetowym dla AV1, czyli 11gen intela.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...