Skocz do zawartości
Astec

Zużycie CPU i GPU w CP2077

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie wnioski można wyciągnąć patrząc na zużycie karty i procesora? Co w sytuacji kiedy zużycie CPU wynosi 60-70%, a GPU tylko 70-80%? Zmieniając ustawienia z minimalnych na maksymalne zużycie CPU spada do 50-60%, a użycie GPU rośnie do 99%? W I sytuacji FPS to ~75, a w II ~55. Czy da się coś zrobić żeby w pierwszej sytuacji (minimalne ustawienia) zwiększyć ilość klatek poprzez zwiekszsnie zużycia karty? Jeśli to ważne CPU to R5 5600X, GPU to 2080 Super, a gra to CP2077.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Astec napisał:

Jakie wnioski można wyciągnąć patrząc na zużycie karty i procesora? Co w sytuacji kiedy zużycie CPU wynosi 60-70%, a GPU tylko 70-80%? W I sytuacji FPS to ~75, 

Troszkę dziwne - generalnie w tym przypadku powinno dojść do 100%CPU chyba że z jakiegoś powodu opiera się o granicę GPU. Spróbuj zmniejszyć rozdzielczość. i zobacz co z tego wyniknie 

 

Godzinę temu, Astec napisał:

 Zmieniając ustawienia z minimalnych na maksymalne zużycie CPU spada do 50-60%, a użycie GPU rośnie do 99%? a w II ~55.

W tym przypadku karta graficzna robi bokami 

 

Godzinę temu, Astec napisał:

 Czy da się coś zrobić żeby w pierwszej sytuacji (minimalne ustawienia) zwiększyć ilość klatek poprzez zwiekszsnie zużycia karty? Jeśli to ważne CPU to R5 5600X, GPU to 2080 Super, a gra to CP2077.

 

Teoretycznie:

- ustaw grafikę na swoim preferowanym maks (co by to w Cuberpunk nie znaczyło) i normalną rozdzielczość (1080?1440) da ci to maksimum grafiki

- dla ustawień j,.w ustaw MINIMALNĄ rozdzielczość - powinno dać ci to obraz jakie jest maksimum procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, rdaneel napisał:

Troszkę dziwne - generalnie w tym przypadku powinno dojść do 100%CPU chyba że z jakiegoś powodu opiera się o granicę GPU. Spróbuj zmniejszyć rozdzielczość. i zobacz co z tego wyniknie 

 

W tym przypadku karta graficzna robi bokami 

 

 

Teoretycznie:

- ustaw grafikę na swoim preferowanym maks (co by to w Cuberpunk nie znaczyło) i normalną rozdzielczość (1080?1440) da ci to maksimum grafiki

- dla ustawień j,.w ustaw MINIMALNĄ rozdzielczość - powinno dać ci to obraz jakie jest maksimum procesora.

Na minimalnej rozdzielczości mam tyle samo klatek co w Full HD. Co by to znaczyło? Procenty są na takim samym poziomie co w 1080p.

5 minut temu, arthas5 napisał:

Nie masz przypadkiem włączonego Vsynca?

Napewno jest wyłączony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Astec napisał:

Na minimalnej rozdzielczości mam tyle samo klatek co w Full HD. Co by to znaczyło? Procenty są na takim samym poziomie co w 1080p.

To by znaczyło że procesor nie wyrabia...

Co to znaczy procenty są na takim samym poziomie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, rdaneel napisał:

To by znaczyło że procesor nie wyrabia...

Co to znaczy procenty są na takim samym poziomie?

Full HD : CPU 75%, GPU 75%, 115 FPS, 

1020X768 : CPU 75%, GPU  60%, 113 FPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Astec napisał:

Full HD : CPU 75%, GPU 75%, 115 FPS, 

1020X768 : CPU 75%, GPU  60%, 113 FPS.

IMO to znaczy że :

1. nie wyrabia procesor - choć za cholerę nie wiem dlaczego jest 75% jakbyś ustawił wykorzystanie nie wszystkich rdzeni na grę??

2. Wynikałoby też z w/w  że szczegóły są ustawione na niskie/średnie?

3. ew gdzieś jest błąd który przycina wydajność, ew. możesz sprawdzić inną lokalizację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, rdaneel napisał:

IMO to znaczy że :

1. nie wyrabia procesor - choć za cholerę nie wiem dlaczego jest 75% jakbyś ustawił wykorzystanie nie wszystkich rdzeni na grę??

2. Wynikałoby też z w/w  że szczegóły są ustawione na niskie/średnie?

3. ew gdzieś jest błąd który przycina wydajność, ew. możesz sprawdzić inną lokalizację?

1. Tak wygląda wykorzystanie procesora. Według testów CPU na purepc powinno być bliskie 100 procent.

2. Szczegóły ustawione na niskie na potrzeby testu.

3. Lokacji sprawdzałem kilka.

Nowy obraz mapy bitowej (9).gif

Edytowane przez Astec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Astec napisał:

1. Tak wygląda wykorzystanie procesora. Według testów CPU na purepc powinno być bliskie 100 procent.

2. Szczegóły ustawione na niskie na potrzeby testu.
 

No wg mnie tez. 

https://www.tomshardware.com/news/cyberpunk-2077-cpu-scaling-benchmarks

Może to kwestia jakiejś bariery programowej w grze w okolicach 120fps - to chyba najbardziej tłumaczyłoby niepełne obciążenie procesora i grafiki.. 

cyt. "Nie masz przypadkiem włączonego Vsynca?" jednakowoż na pewno nie masz?

 

Myślę też że póki masz na CPU 115 fps to i tak nie ma o czym mówić i jak dasz "wysokie" to i tak bariera fps siądzie ci na kratę graficzną (chyba że celujesz w "300 fps" ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, rdaneel napisał:

No wg mnie tez. 

https://www.tomshardware.com/news/cyberpunk-2077-cpu-scaling-benchmarks

Może to kwestia jakiejś bariery programowej w grze w okolicach 120fps - to chyba najbardziej tłumaczyłoby niepełne obciążenie procesora i grafiki.. 

cyt. "Nie masz przypadkiem włączonego Vsynca?" jednakowoż na pewno nie masz?

 

Myślę też że póki masz na CPU 115 fps to i tak nie ma o czym mówić i jak dasz "wysokie" to i tak bariera fps siądzie ci na kratę graficzną (chyba że celujesz w "300 fps" ).

To 115 to w jednej z moich lokacji testowych. Gra jest tak wredna, że średni klatkaż w niektórych miejscach spada poniżej 70.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rdaneel napisał:

IMO to znaczy że :

1. nie wyrabia procesor - choć za cholerę nie wiem dlaczego jest 75% jakbyś ustawił wykorzystanie nie wszystkich rdzeni na grę??

Jeśli jakaś gra nie potrafi równomiernie wykorzystać wielu wątków, to takie zjawiska mają miejsce. Jeśli kolega nie ma jakichś aktywnych limitów FPS itp., GPU jest wykorzystane poniżej 90%, to wąskim gardłem jest CPU, pomimo że użycie CPU, obliczone z wszystkich wątków razem, jest znacznie poniżej 100%.

14 godzin temu, Astec napisał:

Na minimalnej rozdzielczości mam tyle samo klatek co w Full HD. 

CPU ogranicza jeśli nie masz jakichś limitów FPS itp.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Astec napisał:

1. Tak wygląda wykorzystanie procesora. Według testów CPU na purepc powinno być bliskie 100 procent.

2. Szczegóły ustawione na niskie na potrzeby testu.

3. Lokacji sprawdzałem kilka.

Nowy obraz mapy bitowej (9).gif

https://www.purepc.pl/cyberpunk-2077-test-wydajnosci-procesorow-i-pamieci-ram-pojedynek-amd-ryzen-vs-intel-core-ile-rdzeni-potrzeba?page=0,3

hmm, a wszystki uaktualnienia wgrane? Bo z w/w wynika że twoja sytuacja jest analogiczna do wersji bez hotfix  1.05?

 

Jeżeli masz spadki do 70fps i jest to "wina" procesora to i tak zwiększenie jakości grafiki tak żeby mieć 70fps nie powinno spowodować spadku poniżej granicy wydajności CPU...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rdaneel napisał:

https://www.purepc.pl/cyberpunk-2077-test-wydajnosci-procesorow-i-pamieci-ram-pojedynek-amd-ryzen-vs-intel-core-ile-rdzeni-potrzeba?page=0,3

hmm, a wszystki uaktualnienia wgrane? Bo z w/w wynika że twoja sytuacja jest analogiczna do wersji bez hotfix  1.05?

 

Jeżeli masz spadki do 70fps i jest to "wina" procesora to i tak zwiększenie jakości grafiki tak żeby mieć 70fps nie powinno spowodować spadku poniżej granicy wydajności CPU...

Mam wgrany hotfix 1.22. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...