Skocz do zawartości
czoko004

Upgrade i5 6600k proc+płyta(?)

Rekomendowane odpowiedzi

Płyta główna MSI Z170A SLI Plus,

Proc: Intel i5 6600k

zastanawiam się mocno nad upgradem do i9 9900kf, z tego co widziałem na necie tego procka da się ogarnąć na tej płycie, ale czy nie będzie z nim problemów?

Jestem otwarty na propozycję alternatywne (lubię niebieskich i zielonych :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Breaky83 napisał:

no właśnie słowo klucz, czy nie będzie problemów. W oficjalnym wsparciu nie masz tego procesora wspieranego i trzeba trochę się natrudzić, pytanie tylko, czy chcesz, bo procesor nie będzie tani nawet używany, a trzeba trochę zrobić modyfikacji, przez co możesz utracić nawet gwarancję na procesor i czy warto, moim zdaniem nie. Poczytaj np:

https://pclab.pl/art79898-4.html

także zastanów się, ja bym się nie bawił, a kupił nową płytę główną raczej i procesor, a obecne sprzedał. Do tego ważne pytanie do czego używasz komputera gdzie brakuje Ci mocy, jeśli np używasz też karty graficznej, warto też o niej wspomnieć jaką posiadasz. Kolejna sprawa maksymalny budżet na up. Pozdrawiam 🙂

grafa to leciwa 970

głównie brakuje mi mocy procka bo jednak 4x3.9 nawet w 'codziennym' użytkowaniu już zawodzi

grywam sobie czasami w gry (ostatnio CP2077) ale ze względu na moje zainteresowania robię dużo operacji na plikach graficznych (masowe operacje nie obciążające grafiki w znaczącym stopniu)

przy zakupie samego procka zakładałem budżet ~1500, jeśli będzie trzeba wymienić też płytę mogę dołożyć do 2000zł

Edytowane przez czoko004

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czoko004 napisał:

grafa to leciwa 970

głównie brakuje mi mocy procka bo jednak 4x3.9 nawet w 'codziennym' użytkowaniu już zawodzi

 

Bazując na SWOICH doświadczeniach z i5-2500k + gtx 1660 super dochodzę do wniosku że grafika jeszcze za słaba. Podkreślam słowo SWOICH (Wiedźmin, Andromeda, Ark Survival) bo nie odpalałem Cyberpunka więc nie wiem co znaczy "zawodzi w codziennym użytkowaniu".

 

Zdaję sobie sprawę że w dzisiejszych czasach prościej rozbudować komp do dwuprocesorowego serwera niż kupić grafikę entry-level tym niemniej pytanie czy rozbudowa procesora ma sens jest jak najbardziej zasadna. Pod koniec roku ma się pokazać (?) 12 generacja Intela, może warto poczekać? (z nadzieją że nie będzie wtopy jak z kartami graficznymi)

 

I tradycyjnie: lepiej kupić 5800x niż i7. Zwróci ci się w prądzie i nie będziesz miał 300 watowej grzałki w domu. Ew 5600x, to nawet taniej wyjdzie (choć bez dwóch rdzeni co może rzutować na twoje enigmatyczne  "dużo operacji na plikach graficznych" )..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Breaky83 napisał:

eh a TY jak zwykle, czytanie ze zrozumieniem, jest dla Ciebie jak mission imposible. Autor napisał wyraźnie:

 

2 godziny temu, Breaky83 napisał:

w takim budżecie myślę , że optymalnym połączeniem będzie:

https://www.x-kom.pl/p/620886-plyta-glowna-socket-1200-gigabyte-z590-gaming-x.html 659 zł

z kodem rabatowym: Gigabyte-Blackwhite

i do tego albo:

https://www.x-kom.pl/p/564438-procesor-intel-core-i7-intel-core-i7-10700kf.html

i zrobić jego OC albo:

bez OC:

https://www.komputronik.pl/product/717458/intel-core-i7-11700f.html

darmowa dostawa.

Ps. Jak cytujesz to część wypowiedzi , a nie całego posta, bo to zbyteczne. Pozdrawiam 🙂

Jaja sobie robisz? Proponujesz i7-10700kf i z590  ale to ja budżet przekraczam? Bo pewnie pamięć z sufity weźmie?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rdaneel napisał:

 

Jaja sobie robisz? Proponujesz i7-10700kf i z590  ale to ja budżet przekraczam? Bo pewnie pamięć z sufity weźmie?

 

 

Pamięci RAM mam 24GB w prędkości obsługiwanej przez nowe podzespoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2021 o 18:22, rdaneel napisał:

tzn.  jakiej?

jest to DDR4 2133Mhz

 

W dniu 6.06.2021 o 18:20, Breaky83 napisał:

do i7 to chłodzenie będzie za słabe.

 

naprawdę? max TDP 180 z tego co widzę

Edytowane przez czoko004

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, czoko004 napisał:

ze względu że jak go składałem lata temu byłem 'młody i głupi' jest to DDR4 2133Mhz

 

naprawdę? max TDP 180 z tego co widzę

1. TDP to ma jak se namaluje. Żeby to truchło nawiązała jakąkolwiek walkę z AMD potrzebuje 200+

2. Twoje pamięci to ponury żart i zbrodnia: https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-do-intel-core-i9-10900k-test-ddr4-2133-4000-mhz?page=0,24

 

edit: i w dalszym ciągu: jaki jest sens i cel upgrade?

Edytowane przez rdaneel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rdaneel napisał:

edit: i w dalszym ciągu: jaki jest sens i cel upgrade?

komputer ma mi służyć między innymi do rozrywki; ma sobie poradzić z wykonywaniem zadań bardziej skomplikowanych niż "pisanie dokumentów w Wordzie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, czoko004 napisał:

komputer ma mi służyć między innymi do rozrywki; ma sobie poradzić z wykonywaniem zadań bardziej skomplikowanych niż "pisanie dokumentów w Wordzie".

Mówisz zagadkami.

Chcesz, bierz i kupuj choćby 11700kf który jest określany mianem marnotrawstwa piasku.

Powtórzę jednak: czy weźmiesz AMD czy Intel twoje pamięci wymagają wymiany, chyba że naprawdę masz jakieś zastosowanie na które nie ma wpływu wydajność podsystemu pamięci.:

https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-do-intel-core-i9-10900k-test-ddr4-2133-4000-mhz?page=0,24

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, rdaneel napisał:

Mówisz zagadkami.

Ponieważ nie mam szklanej kuli, obecnie gram w CP2077, zdarza mi się też odpalić Minecrafta jak siostra chce pograć, dużo operuję też na plikach (programy typu similarimages)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, czoko004 napisał:

Ponieważ nie mam szklanej kuli, obecnie gram w CP2077, zdarza mi się też odpalić Minecrafta jak siostra chce pograć, dużo operuję też na plikach (programy typu similarimages)

 

I że niby TY nie masz szklanej kuli? Rly?

Mincecraft chyba nie jest źródłem problemu?

Cyberpunk > zmniejsz rozdzielczość nie zmieniając pozostałych ustawień. Jeżeli przybędzie FPS zmień grafikę.

similarimages nie wiem co to jest ani czy wpływa na wydajność tego bardziej CPU czy dyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, rdaneel napisał:

 

Mincecraft chyba nie jest źródłem problemu?

Cyberpunk > zmniejsz rozdzielczość nie zmieniając pozostałych ustawień. Jeżeli przybędzie FPS zmień grafikę.

similarimages nie wiem co to jest ani czy wpływa na wydajność tego bardziej CPU czy dyski.

ad1. minecraft z moich obserwacji i info w necie to gra głównie procesorowa

ad2 nawet jakbym kupił 3080 to będę miał bottleneck na CPU, a nie mam 10k żeby robić upgrade CPU+ GPU jednocześnie.

załóżmy bardziej sensowna wymianę na 2060 super. urośnie mi trochę FPSów, ale CPU pozostanie problemem.

ad3, w dużym skrócie to program do wyszukiwania podobnych obrazów. z moich obserwacji mocno siedzi na CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, czoko004 napisał:

ad1. minecraft z moich obserwacji i info w necie to gra głównie procesorowa

ad2 nawet jakbym kupił 3080 to będę miał bottleneck na CPU, a nie mam 10k żeby robić upgrade CPU+ GPU jednocześnie.

załóżmy bardziej sensowna wymianę na 2060 super. urośnie mi trochę FPSów, ale CPU pozostanie problemem.

ad3, w dużym skrócie to program do wyszukiwania podobnych obrazów. z moich obserwacji mocno siedzi na CPU.

Ad1 co by to nie było stawiam że nie to jest powodem wymiany.

Ad2. Ale robiłeś testy czy nie?

Ad3.  tu dalej nie wiem. Ale pewnie są jakieś testy które potwierdzą/zaprzeczą?

5 minut temu, czoko004 napisał:

sensowna wymianę na 2060 super. urośnie mi trochę FPSów, ale CPU pozostanie problemem.

cytat z siebie: "Zdaję sobie sprawę że w dzisiejszych czasach prościej rozbudować komp do dwuprocesorowego serwera niż kupić grafikę entry-level " jednakże dalej nie wiem co to znaczy "CPU dalej pozostaje problemem" ponieważ ten tekst zaprzecza sam sobie....

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, rdaneel napisał:

Ad1 co by to nie było stawiam że nie to jest powodem wymiany.

Ad2. Ale robiłeś testy czy nie?

Ad3.  tu dalej nie wiem. Ale pewnie są jakieś testy które potwierdzą/zaprzeczą?

cytat z siebie: "Zdaję sobie sprawę że w dzisiejszych czasach prościej rozbudować komp do dwuprocesorowego serwera niż kupić grafikę entry-level " jednakże dalej nie wiem co to znaczy "CPU dalej pozostaje problemem" ponieważ ten tekst zaprzecza sam sobie....

ad1 nie jest to jedyny powód wymiany, ale kolejna cegierłka

ad2 https://pc-builds.com/calculator/Core_i5-6600K/GeForce_RTX_2060_SUPER/0Fs14plu/24/100

ad3 nie każdy program wydany na pc jest testowany wydajnościowo przez niezależne serwisy prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, czoko004 napisał:

ad1 nie jest to jedyny powód wymiany, ale kolejna cegierłka

ad2 https://pc-builds.com/calculator/Core_i5-6600K/GeForce_RTX_2060_SUPER/0Fs14plu/24/100

ad3 nie każdy program wydany na pc jest testowany wydajnościowo przez niezależne serwisy prawda?

ad.2 nie wiem czego i jak dotyczą w/w testy. Czy testowałeś jak sugerowałem? Jak pisałem: W KAŻDEJ z gier które wymieniłem wychodzi mi na to że problemem jest GPU:

https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i7-7700k-premiera-intel-kaby-lake?page=0,25

https://www.purepc.pl/test-geforce-rtx-2060-nastepca-gtx-1060-dogania-gtx-1080?page=0,13

Zwróć uwagę że dla 1080p jeszcze jakoś to wygląda ale dla np. 1440p już nie bardzo. Co kto ma i jaki monitor. Ponadto pewnie jeżeliby dodać "uber" dla testów GTRX 2060 to zarżnęlibyśmy tą kartę...

Czy problemem Cyber jest bardziej CPU czy grafika: wypadałoby sprawdzić...

 

 

ad3 prawda dlatego zdaję się na twoje doświadczenia w tym zakresie. domniemuję że są jakieś fora użytkowników gdzie jakiś bezimienny bohater prowadzi testy. 

ponadto: w każdej sytuacji pamięć którą posiadasz będzie zdecydowanie niekorzystnie wpływała na wydajność aż do podważenia sensu upgrade'u włącznie....

 

Ja cię przepraszam, czy ty mi walisz minusy przy każdej mojej wypowiedzi????

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, rdaneel napisał:

Ja cię przepraszam, czy ty mi walisz minusy przy każdej mojej wypowiedzi????

nie oceniłem nic na tym forum jeszcze,

jestem świadom, że czeka mnie wymiana GPU, ale na razie widzę więcej sensu w wymianie CPU, ponieważ domniemam, że jego wymiana będzie miała wpływ nie tylko na 'gry'

Co sądzisz w takim razie o takim docelowym koszyku?
edit:

zrobiłem mały test, wyniki na screenach:
obniżenie rozdziałki dało więcej fps, co tylko potwierdziło konieczność wymiany GPU (czego jestem świadom)

 

2021-06-06 20_37_55-Window.jpg

2021-06-06 20_52_14-Window.jpg

2021-06-06 20_54_10-Cyberpunk 2077 (C) 2020 by CD Projekt RED.jpg

Edytowane przez czoko004
update

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, czoko004 napisał:

nie oceniłem nic na tym forum jeszcze,

jestem świadom, że czeka mnie wymiana GPU, ale na razie widzę więcej sensu w wymianie CPU, ponieważ domniemam, że jego wymiana będzie miała wpływ nie tylko na 'gry'

Co sądzisz w takim razie o takim docelowym koszyku?

2021-06-06 20_37_55-Window.jpg

Aha, czyli to nasz orzeł od Intela...

 

W każdą stronę zakup Intela IMO jest błędem. Choćby z niedopowiedzianych masz intela musisz kupić full wypas chłodzenie + zasilacz no i płytę która to obsłuży. (700W? do czego? to ma być piekarnik czy jak?) Wyłazi tu też problem p.t. intel tańszy jest od AMD (1350 vs 2100) tylko zapominamy o chłodzeniu i zasilaniu oraz cenie prądu...

 

DDR4/3000 IMO za mało. Zemści się, a już na pewno z czasem

 

1 godzinę temu, czoko004 napisał:

 dużo operuję też na plikach (programy typu similarimages)

"zakup Intela jest błędem" ponieważ 5600x kładzie go w PRAWIE każdym zastosowaniu. Poza tym, kiedy trzeba dodatkowych rdzeni. I tu wracamy do wielkiej niewiadomej p.t.  twoje similarimages - wypadałoby się zorientować czy to bardziej siedzi na wydajności pojedynczego wątku (i wtedy AMD) czy na wielu rdzeniach (i wtedy intel ma JAKIKOLWIEK sens).

https://www.techspot.com/review/2135-amd-ryzen-5600x/

 

I po raz kolejny: miało być 1500, potem dwa, nagle robi się prawie 3000. I dalej nic nie wiadomo o ew. zyskach w wydajności... Ze 4 razy podchodziłem do wymiany procesora i za każdym razem przemyślenia dotyczące skali "wzrostu" wydajności są ponure... JEŻELI masz coś, co korzysta z dodatkowych rdzeni: no będzie progress, jeżeli nie: no to słabo...:

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, rdaneel napisał:

Aha, czyli to nasz orzeł od Intela...

 

W każdą stronę zakup Intela IMO jest błędem. Choćby z niedopowiedzianych masz intela musisz kupić full wypas chłodzenie + zasilacz no i płytę która to obsłuży. (700W? do czego? to ma być piekarnik czy jak?) Wyłazi tu też problem p.t. intel tańszy jest od AMD (1350 vs 2100) tylko zapominamy o chłodzeniu i zasilaniu oraz cenie prądu...

 

DDR4/3000 IMO za mało. Zemści się, a już na pewno z czasem

 

"zakup Intela jest błędem" ponieważ 5600x kładzie go w PRAWIE każdym zastosowaniu. Poza tym, kiedy trzeba dodatkowych rdzeni. I tu wracamy do wielkiej niewiadomej p.t.  twoje similarimages - wypadałoby się zorientować czy to bardziej siedzi na wydajności pojedynczego wątku (i wtedy AMD) czy na wielu rdzeniach (i wtedy intel ma JAKIKOLWIEK sens).

https://www.techspot.com/review/2135-amd-ryzen-5600x/

 

I po raz kolejny: miało być 1500, potem dwa, nagle robi się prawie 3000. I dalej nic nie wiadomo o ew. zyskach w wydajności... Ze 4 razy podchodziłem do wymiany procesora i za każdym razem przemyślenia dotyczące skali "wzrostu" wydajności są ponure... JEŻELI masz coś, co korzysta z dodatkowych rdzeni: no będzie progress, jeżeli nie: no to słabo...:

 

 

 

 

Troche mylisz pojecia, autor pisze, ze chce przerobic troche plikow graficznych i pograc na tym procesorze wiec to, ze intel sie mocno grzeje i bierze duzo pradu podczas renderow nie ma dla niego znaczenia.

 

Podczas grania Intel ani szczegolnie sie grzac nie bedzie ani jakis kosmicznych ilosci pradu nie wezmie.

 

AMD ma obecnie bardzo slabo wycenione procesory 5600x i 5800x i pomimo, ze sa szybkie to ciezko je z czystym sumieniem polecac w tych cenach.

 

Ram 3000 to bedzie marnowanie mocy procesora, co najmniej 3600 cl 16 bym bral.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tyr83 napisał:

 ze intel sie mocno grzeje i bierze duzo pradu podczas renderow nie ma dla niego znaczenia.

Podczas grania Intel ani szczegolnie sie grzac nie bedzie ani jakis kosmicznych ilosci pradu nie wezmie.

Weźmie ale nie weźmie... Nie wiem ile weźmie a ile nie weźmie a co gorsza kolega też nie wie ponieważ nie wiemy czy i czego tak naprawdę to oprogramowanie potrzebuje (tu i tak roboczo założono że te wszystkie pliki na jakimś SSD położono...)

 

28 minut temu, tyr83 napisał:

AMD ma obecnie bardzo slabo wycenione procesory 5600x i 5800x i pomimo, ze sa szybkie to ciezko je z czystym sumieniem polecac w tych cenach.

"Tani" 10700KF to ca 2700 za cały zestaw (płyta, proc, pamięć) vs. 2300 za 5600x, tzw. "tani" 10600kf to ze 2100. W żadną stronę nie wygląda to na zestaw nie do polecenia...

 

33 minuty temu, tyr83 napisał:

Ram 3000 to bedzie marnowanie mocy procesora, co najmniej 3600 cl 16 bym bral.

Kolega chciał tu wsadzić DDR4/2133 ;), dobrze że dopytałem

Godzinę temu, czoko004 napisał:

obniżenie rozdziałki dało więcej fps, co tylko potwierdziło konieczność wymiany GPU (czego jestem świadom)

Generalnie tego się spodziewałem co sugeruje że cały upgrade (z punktu widzenia gry) pójdzie w gwizdek... Jak pisałem: no ciężko jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, rdaneel napisał:

Weźmie ale nie weźmie... Nie wiem ile weźmie a ile nie weźmie a co gorsza kolega też nie wie ponieważ nie wiemy czy i czego tak naprawdę to oprogramowanie potrzebuje (tu i tak roboczo założono że te wszystkie pliki na jakimś SSD położono...)

 

"Tani" 10700KF to ca 2700 za cały zestaw (płyta, proc, pamięć) vs. 2300 za 5600x, tzw. "tani" 10600kf to ze 2100. W żadną stronę nie wygląda to na zestaw nie do polecenia...

 

Kolega chciał tu wsadzić DDR4/2133 ;), dobrze że dopytałem

Generalnie tego się spodziewałem co sugeruje że cały upgrade (z punktu widzenia gry) pójdzie w gwizdek... Jak pisałem: no ciężko jest...

10700kf jest jednak  nieraz sporo szybszy w grach od 5600x, szybszy jest tez sporo lepszy w wielu  programach, masz 8 rdzeni zamist 6 co jednak zawsze sprawia, ze mozna wiecej zadan w tle robic bez spowolnienia w grze czy innych programach (bardzo sie to przydaje, mozna np. rozpakowywac cos w tle, konwertowac video etc, a w tym czasie dalej normalnie grac).

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-5-5600x-vs-intel-core-i5-10600k?page=0,41

10700kf rywalizuje jak rowny z rownym z 5800x bedac o 50% tanszym !

 

https://www.purepc.pl/test-ryzen-7-5800x-vs-core-i7-10700kf-na-rtx-3080-i-rx-6800-xt?page=0,14

 

Wada 10700kf jest napewno wyzszy pobor pradu i potencjalnie temperatura, ale poza wielogodzinnymi renderami czy konwersjami video to nie ma to az taiego znaczenia, w grach na moim ryzeniem mam 25-30C mniej niz w cinebench...

 

Druga wada jest brak pci-express 4, ale przy cenie 50% 600+ zł nizszej od 8 rdzeni AMD mozna to przebolec i najwyzej za 3 lata go wymienic jak bedzie to konieczne.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tyr83 napisał:

10700kf jest jednak  nieraz sporo szybszy w grach od 5600x,

W żadnym wypadku nie twierdzę że 2 rdzenie mogą być nieprzydatne, słowem klucz jest jednak "nieraz". W każdym razie mamy do wybory 10600kf za 2700 vs 3000 za 5800x (lub 100 mniej jeżeli wystarczy boxowe chłodzenie) ... a nie magiczne "1350" vs "1950".

No i jeszcze pewnie do Intela dojdzie ze +100 (niech będzie) za lepszy zasilacz i ze 100 za lepsze chłodzenie a najlepiej wodne etc. etc. 

 

16 minut temu, tyr83 napisał:

w pierwszym stoi 53 vs 59 na korzyść AMD w drugim nie zgodzę się z wyborem testu:

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-5800x-vs-intel-core-i7-10700k?page=0,51

I tak w powyższym panowie z PurePC jak dla mnie doprowadzają do zbytniego narzutu na grafikę:

https://www.anandtech.com/show/16214/amd-zen-3-ryzen-deep-dive-review-5950x-5900x-5800x-and-5700x-tested/19

tu to w ogóle jest dramat ...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rdaneel napisał:

W żadnym wypadku nie twierdzę że 2 rdzenie mogą być nieprzydatne, słowem klucz jest jednak "nieraz". W każdym razie mamy do wybory 10600kf za 2700 vs 3000 za 5800x (lub 100 mniej jeżeli wystarczy boxowe chłodzenie) ... a nie magiczne "1350" vs "1950".

No i jeszcze pewnie do Intela dojdzie ze +100 (niech będzie) za lepszy zasilacz i ze 100 za lepsze chłodzenie a najlepiej wodne etc. etc. 

 

w pierwszym stoi 53 vs 59 na korzyść AMD w drugim nie zgodzę się z wyborem testu:

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-5800x-vs-intel-core-i7-10700k?page=0,51

I tak w powyższym panowie z PurePC jak dla mnie doprowadzają do zbytniego narzutu na grafikę:

https://www.anandtech.com/show/16214/amd-zen-3-ryzen-deep-dive-review-5950x-5900x-5800x-and-5700x-tested/19

tu to w ogóle jest dramat ...

 

 

Za moja plyte b550 majaca wzmociony VRM z radiatorami i z audio alc 1200 dalem 530+- zł , takiego ryzena 5600x czy 5800x w nic tanszego bym nie pchal ze wzgledu na trwalosc ukladu zasilania oraz wlasnie jakosc audio, nie ma nic gorszego niz przyjanuszowac na tanim kodeku audio z slabym ekranowaniem na plycie i potem sie meczyc z szumami na sluchawkach np. zaleznie od obciazenia komputera czy tez na sile oszczedzac i pchac takiego proca w tanie b450 zeby za pare lat musiec wymieniac plyte i rozkladac calego kompa, bo brak pci-e 4 ogranicza mozliwosci rozbudowy...

 

Ryzen 5600x czy 5800x na boxowym chlodzeniu nie bedzie zapewnial raczej zadnego komfortu przez halas wiec tak czy siak trzeba doliczyc z 2 stowy na grandisa np.

 

Co do zasilacz to nic ponizej 700W nie przejdzie w kompie, ktory ma miec mozliwosc zasilenia high-endowych kart...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Breaky83 napisał:

Sam sobie graj w 480p na low w cywilizacje. Autor wyraźnie napisał w co gra i w co gra jego siostra, więc jak wklejasz test to w tych grach, a nie w grach w których autor nie gra lub jego siostra i w niskiej grafice i rozdzielczości, aby pokazać wyższość AMD. 

1. Test civ pokazuje jaka jest różnica AMD vs Intel. Po raz kolejny: twój poziom wiedzy n/t testów sięga dna. Testy w 1080p/1440p to testy grafiki a nie procesora.

2. Od początku podważałem sens upgrade zarówno jeżeli chodzi o Minecraft jak i CP(tu już bezz pweności stąd prośba o wtykonanie testu )...

 

3 godziny temu, Breaky83 napisał:

[dużo operuję też na plikach (programy typu similarimages)]

 

to po co w ogóle wypowiadasz się w temacie?

 

Ponieważ jest to jedyny sensowny powód upgrade. 

cyt: "ad3 prawda dlatego zdaję się na twoje doświadczenia w tym zakresie. domniemuję że są jakieś fora użytkowników gdzie jakiś bezimienny bohater prowadzi testy. "

 

I dlatego sugerowałem żeby rozejrzał się za testami jak to wygląda a nie wciskał mu "kup se intela/AMD" kiedy nie wiadomo z czego i jak korzysta ten program. Ty w 4 literach masz ten program na zasadzie "nie wiem więc się nie wypowiadam " i dlatego sugerujesz I7 10700kf + Z590. Po co dlaczego? "bo do 2000". GG. (i popatrz na ostatnie zdanie tego postu).

 

3 godziny temu, Breaky83 napisał:

znowu popatrz wyżej jakie 2700 jak wyżej pokazałem , że jest to ok 1700 zł za oczywiście sam procesor i płytę, natomiast 2700 zł to wyjdzie autora zestaw z I7 10700kf lub i7 11700f i to z pamięciami oraz zasilaczem, z 10600kf będzie to 300 zł mniej czyli 2400 zł.

naprawdę najpierw ogarnij tematy wydajności procesorów w zastosowaniach,

Napisałem jakie 2700 i będę się tego trzymał. Ty piszesz 1700: 659 za płytę i 1349 za procesor i nie wiem jak mam do tego wyliczenia podejść.

Przypominam też że mało co a "użytkownik wie lepiej" i zostałby na DDR4/2133 bo skupiłeś się na wciskaniu Z590 i 10700kf.

 

 

 

11 godzin temu, tyr83 napisał:

Za moja plyte b550 majaca wzmociony VRM z radiatorami i z audio alc 1200 dalem 530+- zł , takiego ryzena 5600x czy 5800x w nic tanszego bym nie pchal ze wzgledu na trwalosc ukladu zasilania oraz wlasnie jakosc audio, nie ma nic gorszego niz przyjanuszowac na tanim kodeku audio z slabym ekranowaniem na plycie i potem sie meczyc z szumami na sluchawkach np. zaleznie od obciazenia komputera czy tez na sile oszczedzac i pchac takiego proca w tanie b450 zeby za pare lat musiec wymieniac plyte i rozkladac calego kompa, bo brak pci-e 4 ogranicza mozliwosci rozbudowy...

 

Ryzen 5600x czy 5800x na boxowym chlodzeniu nie bedzie zapewnial raczej zadnego komfortu przez halas wiec tak czy siak trzeba doliczyc z 2 stowy na grandisa np.

 

Co do zasilacz to nic ponizej 700W nie przejdzie w kompie, ktory ma miec mozliwosc zasilenia high-endowych kart...

1. No bardzo ładnie.  W breakyego Gigabyte Z590 nawet nie napisali co dali w najtańszym MSI https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z590-a-pro-5946481/ Realtek ALC 897

2. umówmy się że pobór mocy AMD i Intel to jest jednak coś innego i są inne wymagania odnośnie sekcji zasilania.

3. jakby na to patrzeć 250W  procesor nie pomoże...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Breaky83 napisał:

kolejna bzdura w Twoim wydaniu testy w 1080p i 1440p to zarówno testy grafik jak i procesorów i są one bardziej pożądane przez użytkowników bo w takich rozdzielczościach grają, nikt teraz z moich znajomych nie gra w 720x480 zejdź na ziemie.

Zaskoczę ciebie: nie gram w 480p tylko 1440p. NIe gram również w cywilizację.

I co to niby zmienia?

Chcę kupować procesor: jestem zainteresowany faktyczną wydajnością PROCESORA a nie karty graficznej którą tester miał akurat podpiętą. Dla GTX 970 nie będzie znaczenia czy podepniesz tam i5-10400 czy i9-11700

 

 

6 minut temu, Breaky83 napisał:

 Czyli masz wybrać najlepszy procesor, płytę pod zastosowania jak wyżej czyli CP 2077, minecraft , similarimages, proste, a nie wklejać jakieś testy bzdurne do cywilizacji w 480p. Pozdrawiam 🙂

Kompletnie zignorowałeś moie posty w których pisałem o tym co myślę n/t upgrade z punktu widzenia minecrafta, moje sugestie n/t cyberpunka wraz z końcowymi wnioskami użytkowika:

"zrobiłem mały test, wyniki na screenach:
obniżenie rozdziałki dało więcej fps, co tylko potwierdziło konieczność wymiany GPU (czego jestem świadom)"

 

...oraz moją sugestią aby zorientować się czego tak naprawdę potrzebuje similarimages. A no nie. tu to oczywiście moja wina że tego nie wiem. Ty też ale ty w takie drobiazgi nie wynikasz.

 

 

2 minuty temu, Breaky83 napisał:

Oczywiście w mniejszych rozdzielczościach testy pokazują przewagę amd, 

Nie kolego. One pokazują rzeczywistą przewagę AMD a nie tą w której do głosu dochodzą problemy ze zbyt słabą grafiką.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Breaky83 napisał:

Bzdura na teście na purepc  CP 2077 masz RTX 3080 więc grafika nie jest na pewno zbyt słaba i pokazuje jak zachowuje się ona w oparciu o różne procesory w 3 rozdzielczościach 1080p,1440p i 4k i jakoś tam przeważa INTEL (oczywiście bez 4k, ale też w 2k róznice niewielkie troszkę wieksze w 1080p), choć nie są to duże różnice, tak samo jak na ultra w minecraft też nie ma dużej przewagi amd w tych samych rozdzielczościach. Pozdrawiam 🙂

Masz rację, Cyberunkt nie lubi AMD. Może trzeba jeszcze paru patchy a może tak zostanie. Faktem jest że jesto to jeden z nielicznych tytułów gdzie intel jest górą. Ja wiem że autor pogrywa w Cyberpunka, ale on się pewnie skońćzy w w reszcie, no intel nie jest w czołówce...

 

A nie, jednak wystarczył patch:

 

xxJ2hsYaDZZbTTAeNpR33o.png

Ale wiesz co? zawsze możesz proponować i3-10100: toż to prawie to samo co i9-10900K

VQMj8F8on5wMsqj8qxe4X.png

Na poważnie widać na podstawie powyższego jakie patologie mogą wchodzi kiedy dochodzi do ograniczenia wydajności z powodu grafiki...

 

28 minut temu, Breaky83 napisał:

...a także do similarimages. Zajmuję się grafiką, szukaniem podobnych obrazów, dużo operuję też na plikach etc. a tu procesory mogą mieć znaczenie i z reguły i rdzenie i watki się liczą.

Może mogą może nie. Może wiele a może nie. Ja tego nie wiem. Dlatego jeżeli jest to jedyny powód to wypadałoby się zorientować czy on wymaga jednego wątku (i wtedy 5600x) czy wielu i wtedy 10700kf ma JAKIEKOLWIEK uzasadnienie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...