Skocz do zawartości
warold15

Intel i7 11700k - niestabilność i wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Posiadam procesor Intel i7 11700k na płycie głównej Z590 ASUS TUF Gaming. W biosie włączyłem jedynie opcje "Remove All Limits", ponieważ bez tego procesor bujał się w okolicy 700 mhz. Włączyłem również profil XMP aby wykorzystać pełen potencjał pamięci RAM 3600 mhz. Od jakiegoś czasu mam poważne problemy z temperaturami. Podczas spoczynku, na pulpicie temperatury średnio osiągają około 40 stopni. Podczas testów obciążeniowych takich jak RealBench, temperatura potrafi wskoczyć nawet do 95 stopni. W grach jest trochę chłodniej ale do 90 też potrafi dobić. Trochę się tym martwię bo takie temperatury mocno niszczą procesor. Na ustawieniach domyślnych taktowanie dziwnie skacze. Od  4600 mhz do 5000 mhz. Im mocniej procesor jest obciążany tym bardziej taktowanie spada. Próbowałem ustawić stałe taktowanie na wszystkich rdzeniach ale nic nie jest stabilne. 
Mnożnik procesora 45, przy Core Voltage 1.33, CPU VCCIO Voltage - 1.23 i CPU System Agent Voltage - 1.23. Niestety taka wydawałoby się stabilna konfiguracja powodowała niestabilność komputera. Nawet gdy komputer przechodził wszystkie stress testy takie jak Cinebench R20, FurMark, czy właśnie wspomniany wcześniej RealBench to komputer i tak wysypywał się (reset) na grze Doom Eternal. Co ciekawe nawet w tej chwili się wysypuje, kiedy wszystkie ustawienia (poza tymi dwiema rzeczami) są ustawione na domyślne. Może pomijam jakąś prostą rzecz albo nie robię czegoś co powinienem zrobić? Bardzo proszę o pomoc.
Obudowa komputera to pure base 500dx, na górze znajdują się 2x 140 mm wentylatory, z tyłu 1x 140 mm, z przodu 2x 140 mm. Chłodzenie procesora to Grandis 3. 

Zrzut ekranu (61).png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciagnij grandisa i zaloz ponownie, naloz rowno cienka warstwe pasty na caly odpromiennik procesora, upewnij sie, ze rownomiernie dokrecasz chlodzenie. Osobna kwetsia jest, ze sciagajac limity zyskujesz moze 5-10% wydajnosci kosztem 2 krotnie wiekszego poboru pradu i wydalania ciepla wiec moze to byc za duzo dla Grandisa w renderach, ale fakt,ze w grach masz wysokie temperatury raczej sugeruje problem z przyleganiem grandisa (lub wadliwe cpu).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje tyr83 za sugestie. Komputer był ostatnio przewożony w samochodzie, być może podstawka Grandisa lekko się poluzowała? Wcześniej przed zdjęciem limitów procesor w grach miał śmieszne niskie taktowanie, do tego stopnia, że nawet średnio wymagające gry okropnie klatkowały. Spróbuje je włączyć i przetestować podobnie. Twierdzisz, że Grandis 3 jest mało wydajnym chłodzeniem? Może powinienem zainwestować w jakieś AIO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, warold15 napisał:

Dziękuje tyr83 za sugestie. Komputer był ostatnio przewożony w samochodzie, być może podstawka Grandisa lekko się poluzowała? Wcześniej przed zdjęciem limitów procesor w grach miał śmieszne niskie taktowanie, do tego stopnia, że nawet średnio wymagające gry okropnie klatkowały. Spróbuje je włączyć i przetestować podobnie. Twierdzisz, że Grandis 3 jest mało wydajnym chłodzeniem? Może powinienem zainwestować w jakieś AIO?

Grandis ma bardzo dobry stosunek ceny do wydajnosci, ale nie jest jakims wymiataczem jesli chodzi o chlodzenia powietrzne  jak np.  noctua nh-d15, tyle, ze jest tez 2.5 raza tanszy (200 vs 450zł). To nie jest normalne, ze na default procesor spada do 700 MHz, moze potrzebna jest aktualiacja biosu, po niej wgraj ustawienia fabryczne zoptymilizowane, wlacz XMP i zobacz czy bedzie dobrze (najpierw sprawdz przyleganie grandisa). 

Grandis powinien bez problemu radzic sobie z tym i7 w grach.

 

Wysokiej klasy chlodzenie wodne bedzie napewno lepsze, ale tutaj trzeba uwazac, bo czesto tansze AIO nie sa wcale odczuwalnie wydajniejsze niz  coolery powietrze jak grandis juz nie mowiac o noctua d15, a przy tym sa duzo drozsze.

Edytowane przez tyr83
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli twierdzisz, że wystarczy to w takim razie nie będę inwestował w kolejny na ten moment. Spróbuje rzeczywiście wymienić pastę, może to coś da. Ta obecna ma niecałe 2 miesiące, więc nie brałem tego pod uwagę. Założę z powrotem limity, ale zastanawiam się czy włączyć opcje "Sync All Cores" czy pozostawić na "Auto"? Te wahania między 4600 mhz a 5000 mhz niekoniecznie mi się podobają. Zwłaszcza, że w grach jest to widoczne poprzez spadek klatek. Tylko, że gdy przy ustawieniach domyślnych włączyłem opcje "Sync All Cores" zegary wskoczyły na 5000 mhz i przy Cinebenchu temperatura momentalnie wyniosła 100C (oczywiście przy zdjętych limitach).  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem BIOS do najnowszej wersji. Grandis przylega poprawnie. W tej chwili ustawiłem napięcia jak na zdjęciach. Wydaje mi się, że jest trochę lepiej. Podczas grania w różne gry procesor nagrzał się maksymalnie do 84C (najmocniej na Cyberpunk 2077). Jednak podczas wykonania stres testu programem RealBench po 15 minutach procesor rozgrzał się już nawet do 95C. Zdziwiony jestem również temperaturą GPU, na sekcji Memory karta osiągnęła 102C, czy to normalne? Zamówiłem nową pastę thermal grizzly i nałożę ją jeszcze raz. Coraz bardziej zastanawiam się nad wymianą chłodzenia na AiO np. MSI MAG Core Liquid 240R 2x120mm. Czy to coś pomoże?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Zrzut ekranu (63).png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w grach masz max 84 stopnie to zbytnio bym sie tym nie przejmowal, twoj procesor do 100C nie zrzuca takowania wiec masz spory zapas, zawsze mozesz tez ustawic troche  wyzsza krzywa obrotow na grandisie w bardziej wymagajacych tytulach.

 

Testowanie temperatury w systentykach uwazalem zawsze za raczej bezcelowe, one celowo wykazuja temperatury jakich nigdy normalnie nie osiagniesz.

 

Osobna kwestia jest jak dobry przewiew w obudowie masz, moze wystarczy dolozyc kilka niedrogich wiatrakow?

 

Skoro komputer dziala stabilnie to kupujac AiO nic praktycznie na wydajnosci nie zyskasz, moze pare % max, a wydasz 550zł 😉

Procesory sa  teraz tak skonstrowane, ze nie ma szans go spalic jesli nie ustawisz jakiegos chorego napiecia recznie, procesor ma wbudowane zabezpieczenia wiec  zrzuci taktowanie zeby zbic temperature jesli zacznie byc zbyt wysoka, jesli twoj procesor trzyma dobre taktowanie to bym sie tym nie przejmowal, na youtbue masz nawet filmy gdzie cpu dziala zupelnie bez zadnego coolera i nic sie nie dzieje, po prostu zbija taktowanie bardzo nisko.

 

Co do temperatury gpu to poszukaj jakis testow twojego modelu i sobie porownaj, wiem, ze niektore karty AMD mialy ponad 110C na ramach w ostatnich czasach i nie bylo to niebezpieczne, ale to zalezy od konkretnego modelu karty.

 

 

Edytowane przez tyr83
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tyr83 napisał:

Osobna kwestia jest jak dobry przewiew w obudowie masz, moze wystarczy dolozyc kilka niedrogich wiatrakow?

Tak jak pisałem w pierwszym poście. Na górze znajdują się 2x 140 mm wentylatory, z tyłu 1x 140 mm, z przodu 2x 140 mm. Wszystkie wentylatory są marki Bequiet. Ewentualnie mógłbym dać jeszcze jeden wentylator na samego Grandisa. Pytanie czy to coś da? Chyba, że obudowa jest po prostu za mała. 

6 godzin temu, tyr83 napisał:

Skoro komputer dziala stabilnie to kupujac AiO nic praktycznie na wydajnosci nie zyskasz, moze pare % max, a wydasz 550zł 😉

Bardziej zależy mi na spadku temperatur, ale skoro mówisz, że strestesty nienaturalnie obciążają procesor być może rzeczywiście nie jest tragicznie. 

Zastanawiam się nad samym taktowaniem. Czy 4500 Mhz w przypadku większości gier będzie w porządku? Może za mały zasilacz mam do ostrzejszego OC i komputer staje się niestabilny. Zasilacz to Bequiet 750W. Jeśli zasilacz jest zbyt słaby być może nie pociągnie już chłodzenia AIO. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...