Skocz do zawartości
KOXZON

Niestabilna praca ryzena 5 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od kilku dni posiadam nowy komputer z ryzenem 5 3600 i msi b450 gaming plus max i potrzebuje pomocy w sprawie stabilnego ustawienie tego procesora.

Zegary jak i napięcie cały czas skaczą z 3,6 do 4,1 i tak co 5 sekund podnoszą się zegary i napięcie i zaraz jest spadek i tak w kółko temperatura procesora to około 40 stopni.

Z góry dziękuje za pomoc w tej sprawie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, KOXZON napisał:

Witam od kilku dni posiadam nowy komputer z ryzenem 5 3600 i msi b450 gaming plus max i potrzebuje pomocy w sprawie stabilnego ustawienie tego procesora.

Zegary jak i napięcie cały czas skaczą z 3,6 do 4,1 i tak co 5 sekund podnoszą się zegary i napięcie i zaraz jest spadek i tak w kółko temperatura procesora to około 40 stopni.

Z góry dziękuje za pomoc w tej sprawie.

 

"Niestabilna praca" jak dla mnie oznacza wywalanie się komputera.

Ryzen ma 3,6 GHz nominalne taktowanie i 4,2 w trybie turbo. Może to jest jakiś trop 😉 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, KOXZON napisał:

Witam od kilku dni posiadam nowy komputer z ryzenem 5 3600 i msi b450 gaming plus max i potrzebuje pomocy w sprawie stabilnego ustawienie tego procesora.

Zegary jak i napięcie cały czas skaczą z 3,6 do 4,1 i tak co 5 sekund podnoszą się zegary i napięcie i zaraz jest spadek i tak w kółko temperatura procesora to około 40 stopni.

Z góry dziękuje za pomoc w tej sprawie.

 

To jest jak najbardziej normalne zachowanie dla ryzena 3600, taktowanie zmienia sie zaleznie od potrzeby, w ryzen master mozesz ustawic na sztywno taktowanie w zakladce game mode i  potem manual -  zaleznie od sztuki 4400-4600 MHz jest zwykle stabilne przy 1.35-1.4 V, ale to ma sens tylko w zastosowaniach gdzie naprawde potrzebujesz te +- 10% dodatkowej wydajnosci, bo na stuawieniach fabrycznych ryzen 3600 gdy wykrywa duze obciazenie trzyma zegar okolo 4.1 - 4.2 GHz.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie tego procesora. U mnie jest nie jest nic kręcony. Mam stary wentylator Noctua z jednym wiatrakiem, dobrą pastą i jeszcze 3 inne wentylatory w obudowie. Wszystko ustawione pod kątem cichej pracy, ciche profile wiatraków. Czy to normalne, że podczas gier temperatura procesora często przekracza 70 stopni i zdarza się też, że lekko przekroczy 80 stopni? Odczyty biorę z sensora CPU CCD1 (TDie), który został wskazany na forum przez twórcę narzędzia monitorującego jako odpowiedni do prawidłowego pomiaru temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, leszek1976 napisał:

Mam pytanie odnośnie tego procesora. U mnie jest nie jest nic kręcony. Mam stary wentylator Noctua z jednym wiatrakiem, dobrą pastą i jeszcze 3 inne wentylatory w obudowie. Wszystko ustawione pod kątem cichej pracy, ciche profile wiatraków. Czy to normalne, że podczas gier temperatura procesora często przekracza 70 stopni i zdarza się też, że lekko przekroczy 80 stopni? Odczyty biorę z sensora CPU CCD1 (TDie), który został wskazany na forum przez twórcę narzędzia monitorującego jako odpowiedni do prawidłowego pomiaru temperatury.

U mnie ryzen 3600 jest chldzony grandisem z 2 wentylatorami i w wymagajacych grach mam okolo 60-70 na w miare cichym profilu. Mozliwe, ze masz troche za nisko ustawione obroty, ale z drugiej strony takie 70-80 stopni to jeszcze calkiem bezpieczne temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...