Skocz do zawartości
addos

jaki producent DDR4 dla i7-11700

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Wypadłem trochę z tematu, ale myślę, że nakierujecie mnie.

Na których producentów RAM warto zwrócić uwagę jeżeli chodzi o górną półkę?

Sporo producentów widzę, że już nie produkuje kości, ale za to pojawili się nowi (dla mnie nowi).

 

Składam nowego PC z i7-11700 (bez żadnych literek typu F/K, bo nie chcę dodatkowego ciepła).

Płyta to ASUS ROG STRIX Z590-E GAMING WIFI, a AC to: be quiet! Dark Rock 4 (Pro lub zwykły - jeszcze nie wiem czy różnią się czymś poza dodatkowym wentylatorem).

Czy to chłodzenie będzie problematyczne z większością RAM, czy raczej będzie luzik?

 

Zdecydowałem się na 2x 32GB DDR4 3600, i niezbyt mnie interesują migające diody RGB.

Przeznaczenie ogólne: gry, multimedia 4K, obróbka filmów.

Nie wiem tylko na którego producenta postawić żeby nie wpaść przy tym procesorze na Gear 2, a z drugiej strony żeby były na max wykorzystane te pamięci.

Co byście brali? Czy któregoś producenta omijać, bo leci sobie w kulki, albo jest cienki w tym biznesie?

Właściwie całą konfigurację już mam, ale utknąłem z RAM'em 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier nie potrzebujesz 64 GB RAM - 32 GB spokojnie wystarczy. 

Jeżeli zdecydujesz się na 32 GB to poniżej polecane:

- Crucial Ballistix 32GB (2x16GB) DDR4 3600Mz CL16 black

-  G.Skill Trident Z Royal, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL14

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, nie tylko gry będą. Ja te 64GB spokojnie wykorzystam 🙂

Poza tym chciałbym od razu kupić kości z tej samej serii żeby potem nie było sytuacji, że albo będą inne niepasujące, albo nie będzie w ogóle i trzeba będzie sprzedawać stare i kupować nowe.

 

Pomiędzy poniższymi jest ok. 150 zł różnicy:

a) G.SKILL RipjawsV Black DDR4 64GB (2x32GB) 3600MHz CL18 XMP2 DIMM

b) Patriot Viper Steel DDR4 64GB (2x32GB) 3600MHz CL18 PVS464G360C8K

Czy G.SKILL są lepsze od Patriot, że warto dopłacić?

 

Przy okazji 2 pytania:

1. Skoro DDR4 działa na 1.2V, to czemu prawie wszystkie DDR mają w opisie 1,35V? To w końcu na ile V powinny te DDR4 pracować wg specyfikacji?

2. Czy DDR4 4000 MHz umożliwia puszczenie ich na 3600 MHz ale z niskimi timingami np. 14-16, czy to tak nie działa? A na 3200 MHz i jeszcze niższe timingi 12-14?

Edytowane przez addos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy DDR4 4000 MHz umożliwia puszczenie ich na 3600 MHz ale z niskimi timingami np. 14-16, czy to tak nie działa? A na 3200 MHz i jeszcze niższe timingi 12-14?

Zależy od pamięci.
 

Cytat

Czy G.SKILL są lepsze od Patriot, że warto dopłacić?

Zależy które 😄 Tridenty Z na pewno są lepsze od RipjawsV. Najlepszym rozwiązaniem będą Patrioty, ale 4133Mhz - to są kości na pamięciach Samsung B-die - jedne z najlepszych kości to robienia OC. Tutaj spokojnie jesteś w stanie zrobić 3800 przy cl15. https://www.x-kom.pl/p/475613-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-4133mhz-cl19-viper-steel.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wogóle B-Die jeszcze są na rynku .

Czy G.S jest lepszy niż Patriot - zależy od modelu / serii .

Trident Z lepszy niż RJV , przynajmniej jeżeli chodzi o zwykłe TZ a nie wersje Royal czy RGB .

Przy grach to 16-32 GB , więcej to jak robisz coś wymagającego na kompie np. wspomniana obróbka filmów , to prosta edycja czy pro montaż / authoring DVD / BR etc. w rozdziałce 4+ K @ 120 hz .

A I7F to nie dodatkowe ciepło a odwrotnie , procek ma wyciętą / zablokowaną grafikę .

A I7K mimo większego poboru mocy może być wydajniejszy - ma większy zegar bazowy / turbo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, reyden napisał:

Wogóle B-Die jeszcze są na rynku .

To pytanie czy stwierdzenie? 🙂

Ta moja wzmianka o literach FK była dla uściślenia jaki dokładnie CPU wybrałem. Wolę mieć rezerwową grafikę. A TDP 125W jakoś mnie średnio przekonuje. Wolę pozostać przy TDP 65W 🙂

Co do tego czy wystarczy 32GB - w aktualnym PC wiem jakie były zabawy z dobieraniem pasujących pamięci, więc wolę sobie tego oszczędzić na przyszłość. Te 64GB i tak wykorzystam, a przynajmniej będę pewny, że będą razem poprawnie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze ddr4 to gskill te na kościach b-die z opoznieniami cl 14-16-16-36 i cl 16-16-16-38 ale i najdroższe.

Na drugim miejscu crucial balistix na micronach cl16-18-18-38

i na końcu także swietne patrioty viper steel te z cl17 i cl18 na hynixach

pzdr

 

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wezmę te Patriot Viper Steel, bo są niskie i nie powinno być kłopotów z AC od Be quiet Dark Rock 4, które zamierzam kupić do CPU.

 

Zastanawiam się tylko jak to jest, że kontroler DDR4 w 11 generacji CPU Intela obsługuje max 3200 MHz w trybie Gear 1, a tu da się wrzucić RAM na 3600 MHz i nie wskakują one na Gear 2. Jak to w takim razie jest zrobione, że tryb Gear 2 sam się nie włącza powyżej 3200 MHz?

Edytowane przez addos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli zdecydujesz sie na 2x32gb to nie ma znaczenia jakiej wysokości pamieci wezmiesz, po prostu wlozysz w 2 i 4 slot.  jezeli 4x16 to wtedy piwerszy jest zablokowany, przez radiator chyba (Dark rock pro ma wyciecia, zwykłe nie) Pamieci o czestotliwosci 3600 bez problemu wskoczą na xmp przy intelu jest szansa ze nawet z wyzszym taktowaniem rusza na xmp. Tym bym sie nie przejmował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...