Skocz do zawartości
Hamsterek

Modernizacja stacjonarnego czy laptop?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam w tej chwili I5 6600K (nigdy nie podkręcane), GTX 1070, 16GB DDR 3200mhz na Asus Z170 Pro Gaming i stoję przed dylematem czy warto to modernizować tj procek, ram, rtx 3060, i mobo czy nie lepiej zakupić sobie coś pokroju

https://www.morele.net/laptop-acer-nitro-5-an517-52-nh-qawep-004-5947055/

https://www.x-kom.pl/p/636968-notebook-laptop-156-asus-tuf-gaming-a15-r7-5800h-16gb-512-rtx3060-144hz.html

lub coś w zbliżonej cenie. Można zabrać ze sobą do roboty i przecież nie powinno być problemu, aby podłączyć pod niego mój obecny monitor LG 32GK850F 31" 2560x1440px 144Hz i żeby działał jako pudło od stacjonarnego;] Odnoszę wrażenie, że laptop wyjdzie taniej niż te części a wtedy bym pudło całe mógł już sprzedać. Ciekawe czy taki laptop miałby problem w grach żeby wyciągnąć rozdziałkę monitora.

Ile można by dostać za zestaw:

Proc I5 6600K z chłodzniem Fortis 3, 

Mobo Asus Z170 Pro Gaming, 

Ram Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB, 3000MHz, CL15

Karta graficzna MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB

Zasilacz Corsair VX 550W

Dysk Samsung 850 EVO 250 GB, ADATA SU900 500GB

Napęd DVD Plextor

Obudowa Fractal Design Define R2 Black Pearl

Monitor Flatron W2486L 24"

Dzięki za podpowiedzi;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Hamsterek napisał:

Witam.

Mam w tej chwili I5 6600K (nigdy nie podkręcane),

To go podkręć

 

11 minut temu, Hamsterek napisał:

Pytanie brzmi po co. Laptop a stacjonarny to raczej nie ten poziom wydajności co stacjonarny (a z w/w intel ma pamięć 2666 co nie pomaga ) a same laptopy mają sens głównie z powodu anomalii cenowych w kartach graficznych.

 

Stąd ponowię pytanie: po co? Teraz to grafikę kupuje się chyba tylko jak się spali stara (odpukać). Trzeba chyba zacisnąć zęby i poczekać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo mógłbym go zabrać ze sobą do roboty a po podłączeniu do monitora dalej mógłbym korzystać z niego jak do tej pory ze stacjonarnego. Wydajnościowo zapewne będzie mocniejszy od bieżącej konfiguracji a na szybko sklecona konfiguracja z i5 11400F, mobo na b560, rtx3060, 16gb ramu i zasilacz 750 wychodzi 6,5k plnów. Więc drożej i bez możliwości zabrania do roboty. I pytanie ile czasu musiałbym czekać na powrót cen do normalnych bo ciągle na portalach zapowiadają, że sytuacja się jeszcze nawet w przyszłym roku nie zmieni:/

Może być tak że ceny wrócą do normalnych jak będę robić kolejną modernizację:P

Edytowane przez Hamsterek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Hamsterek napisał:

Bo mógłbym go zabrać ze sobą do roboty

No laptop ma zalety, pytanie czy faktycznie tak będzie wykorzystywany. Ale na to pytanie tylko Ty znasz odpowiedź...

15 minut temu, Hamsterek napisał:

a na szybko sklecona konfiguracja z i5 11400F, mobo na b560, rtx3060, 16gb ramu i zasilacz 750 wychodzi 6,5k plnów.

... bo karta graficzna droga. A moje przemyślenia są takie że jak wydajesz 6,5k na komp to nie dajesz ekonomicznego proca. 5600x jest szybszy a finalnie (uwzględniając ceny płyt) nie wychodzi specjalnie drożej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mnie ciekawi jaka różnica w wydajności by była w sprzęcie za podobne pieniądze i czy laptop podłączony pod mój monitor miałby dość mocy żeby uciągnąć większą rozdzielczość. Bo w robocie często bym z niego korzystał i to jest największy argument który przemawia za laptopem i w ogóle sprowadził mnie do brania tego pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO jeśli naprawdę mocno nie potrzebujesz przenośnej pseudo stacji roboczej, odpuść laptopa.

RTX3060 w laptopie nie da Ci niemal wcale przyrostu wydajności względem desktopowego 1070. Jeśli masz kłopoty z wydajnością w grach, albo kręć proca i sprawdź, czy to nie wystarczy, albo zmień samo mobo i CPU - bo jeśli kręcenie 6600K nie wystarcza, to znaczy, że brakuje Ci wątków. Z RAMem 3000MHz CL15 to spokojnie możesz brać jakiegoś Ryzena 3600 + wyczaić promkę na B550 (ostatnio były Mortary chyba za 350PLN, bdb płyta, a w wakacje łatwiej o promki na podzespoły często) i mieć ewentualny upgrade path do mocnych, wielordzeniowych Zen 3 kiedyś. Zależy ile chcesz wydać ofc. - z DDR4 już w kieszeni opcji jest multum, równie dobrze może to być jakiś i7 8/16 10th gen Intela, które mają niezłe ceny też, choć tu płyty są droższe i mniej ciekawe perspektywy na upgrade.

Za to jeśli jednak cenisz sobie mobilność, IMO łap jakiegoś Legiona 2021 - 5600H/5800H + RTX3060 z wysokim TDP. Nie wiem jak Acer, ale ASUS TUF na pewno ma niższe TDP niż w Legionach. Nie łudź się jednak, że dGPU w laptopie da wyraźny skok w grach, chyba dopiero mocne 3070 mobile (TDP 140W, ale ceny laptopów mocno ponad budżet) dadzą względem desktopowego 1070 sensowny wzrost.


EDIT: nowego GPU, naturalnie, po obecnych cenach nie kupuj, RTX3060 to powinna być karta za ~1500PLN.

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W testach widzę, że ten

https://www.x-kom.pl/p/639147-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-ryzen-5-16gb-512-rtx3060-165hz.html

bez problemu daje sobie radę nawet w nowych tytułach, tylko nigdzie nie mogę namierzyć jakiegoś testu na podłączonym dodatkowym monitorze o większej rozdzielczości, a to jedynie budzi moje pewne obawy. A na ile byś wycenił moją konfigurację przy wymianie na laptopa?? Ale tylko z monitorem 24" bo większy zostaje na 100%. Jak nie do gier to do filmów;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buda pewnie warta 2500~3500PLN. Biorąc pod uwagę, że ceny GPU szalone, ciężko wyczuć, musiałbyś zrobić przegląd OLXa. Ja słabszą kartę kilka miesięcy temu sprzedałem za 1900PLN, ale od tego czasu bitcoin poszedł 50% w dół. Ale w ostatnich dniach znów rośnie. Używany monitor to pewnie ze 300PLN, skoro nówkę 24 z HDMI spokojnie można i za 450PLN dziś mieć.

RTX3060 mobile jest reklamowany jako GPU do 1080p, w 1440p już dziś raczej będziesz szedł na jakieś kompromisy w ustawieniach. Ale jeśli nie chorujesz na "wszystko ultra" to na mid pewnie jako tako da radę.

Łap test laptopa z RTX3060 z serwisu, masz tam wyniki w wielu rozdzielczościach dla różnych gier. TGP karty takie samo jak w Legionach.

Hyperbook Pulsar V17 - Test laptopa do gier oraz pracy z Intel Core i7-10875H, kartą NVIDIA GeForce RTX 3060 i ekranem WQHD | PurePC.pl

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, uważam że jesli laptop ma być wykorzystywany w pracy to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jego zakup. Ja też od wielu lat używałem PC. Od kliku mies używam lapka i jestem bardzo zadowolony. Miałem dużo słabsza kofigurację PC bo z i3 oraz GTX650 8GB RAM, a przesiadłem się na laptka z tylko GTX1650Ti, i7 i 16GB RAM i jest to dla mnie kosmos. Laptop zapierd... jak głupi. Myślę, że w twoim przypadku jak przesiądziesz sie z GTX1070 będzie również podobnie.

Myślę, że Hyperbook którego polecił kolega @torrentius będzie bardzo fajnym rozwiązaniem. Od siebie polecę również coś podobnego:

https://komtek24.pl/laptop-dream-machines-17-i7-rtx-3060-1tb-m-2-16gb-ram

Laptopa ich firmy mam i jestem bardzo zadowolony. Słyszałem, że Hyperbook oraz Dream Machies to dwie bliźniako podobne firmy, jednakże ja postanowiłem zaufać tym drugim.

Mam nadzieję, że uda Ci się jakoś podjąć decyzję.

Pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega torrentius dementuje polecanie Hyperbooka - wrzucił link do recenzji jako zobrazowanie wydajności GPU. Kolega torrentius w ogóle by nie polecał na dzień dzisiejszy żadnego laptopa z Intelem (co obejmuje powyższego DM), bo mają większe problemy z odprowadzaniem ciepła z CPU i są droższe. A już tym bardziej szkoda kupować laptopy na dziesiątej generacji Intela, tym bardziej sześciordzeniowe, kiedy na rynku obecna jest jedenasta generacja Intela, zaś AMD w tej samej cenie oferuje CPU 8/16 na ogół.

TBH od lat nie widziałem opłacalnego Clevo czy Tongfanga, więc tak Hyperbook, jak i Dream Machines, byłyby na mojej liście daleko za Legionami. Np. ten ma fajną cenę, choć przeciętną mocno matrycę, ale skoro ma być podpinany pod monitor...
Laptop Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7 - 16GB - 512 RTX3060 120Hz w x-kom.pl - Pepper.pl

Pozdrawiam 🙂

P.S. No chyba że 17 cali jest ważne, wtedy można takiego DM rozważać 😉
 Przypuszczam jednak, że skoro w domu monitor, to większa mobilność jest w cenie, bo to nie będzie główny ekran.

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca się jasno wyraziłem, a mianowicie laptop miałby być zabierany do pracy ale nie do pracy na nim a do "zwiększenia tempa upływania czasu" 😁, więc jego głównym zastosowaniem byłyby gry, filmy i internet. Póki co ten legion co wyżej podałem linka do niego na razie najbardziej do mnie przemawia i na niego się raczej zdecyduję.

Podziękowanie @torrentius za podpowiedź, że zamiast szukać z innym monitorem łatwiej znaleźć laptopa z matrycą o większej rozdzielczości. Niby oczywiste a jakoś mi umknęło haha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Hamsterek napisał:

Może nie do końca się jasno wyraziłem, a mianowicie laptop miałby być zabierany do pracy ale nie do pracy na nim a do "zwiększenia tempa upływania czasu" 😁, więc jego głównym zastosowaniem byłyby gry, filmy i internet. Póki co ten legion co wyżej podałem linka do niego na razie najbardziej do mnie przemawia i na niego się raczej zdecyduję.

Podziękowanie @torrentius za podpowiedź, że zamiast szukać z innym monitorem łatwiej znaleźć laptopa z matrycą o większej rozdzielczości. Niby oczywiste a jakoś mi umknęło haha

Nie no, sam laptop będzie miał rozdzielczość taką jaką oferuje matryca, czyli na tym pułapie cenowym najczęściej Full HD. Natomiast w podrzuconym linku znajdowały się wyniki tej samej karty graficznej również w wyższych rozdzielczościach, żebyś miał rozeznanie, jaka będzie wydajność przy chęci pogrania na zewnętrznym monitorze o wyższej rozdzielczości.

Nie mniej jednak, zapewne Legion będzie tu optymalnym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem 😛 Chodziło mi o poszukane testu jakiegoś laptopa z wyższą rozdzielczością ekranu czyli tego co mi podesłałeś bo znaleźć test laptopa z podpiętym monitorem zewnętrznym to chyba baaaardzo ciężko :P

Jeszcze raz z podziękowaniem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2021 o 14:44, torrentius napisał:

P.S. No chyba że 17 cali jest ważne, wtedy można takiego DM rozważać 😉 Przypuszczam jednak, że skoro w domu monitor, to większa mobilność jest w cenie, bo to nie będzie główny ekran.

No i jednak te 17" po oględzinach w lokalnym sklepie przesądziło. Fakt w domu ekran laptopa nie byłby tym głównym jednak w pracy już tak... Ceny kart lecą w dół to może i laptopy coś potanieją. Jest coś godnego uwagi 17" z 3060 130w?

Czy ten DM wyżej to optymalny wybór? Bo cenowo trochę mniej wolałbym wydać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Hamsterek napisał:

No i jednak te 17" po oględzinach w lokalnym sklepie przesądziło. Fakt w domu ekran laptopa nie byłby tym głównym jednak w pracy już tak... Ceny kart lecą w dół to może i laptopy coś potanieją. Jest coś godnego uwagi 17" z 3060 130w?

Czy ten DM wyżej to optymalny wybór? Bo cenowo trochę mniej wolałbym wydać...

Szukałbym modelu na współczesnym procesorze (5800H) raczej niż tego DM (ten i7 ma 6 rdzeni). Siedemnastki są na ogół droższe niż piętnastki, miej to na uwadze. Trzymałbym się Legionów mimo wszystko (istnieją modele 17, ale chyba jeszcze tegorocznych u nas nie ma) - IMO optymalne rozmieszczenie portów z większością z tyłu, mają MUX switch, więc można wyłączyć integrę i zyskać nieco na wydajności, acz to ma znaczenie głównie przy mocniejszych kartach. Stosunek cena/jakość bdb, w podobnych cenach są ASUSy TUF, ale karty mają niższe TDP, co już zresztą przedyskutowaliśmy.

Na DM czy Hyperbooka musiałbyś wyłapać jakąś promocję, żeby się opłacało, to nie te czasy, że chińskie kadłubki mają jakkolwiek konkurencyjne ceny na tle mainstreamu - a szkoda, miałem kiedyś Compala FL90 na Clevo, w swojej epoce był świetny... ale to zakup z 2007 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...