Skocz do zawartości
michal_fm

Wymiana HDD + obraz dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Potrzebuję reaktywować do działania laptopa, konkretnie ASUS K53SV, tak wiem stary złom ale dla dziecka na początek wystarczy.
Chciałbym wymienić w nim dysk, włożyć SSD na SATA. Zastanawiam się między 256 a 512, pojemność nie jest tak istotna, coś polecicie?
Drugi temat, to przeniesienie obrazu starego dysku na nowy. Zależy mi na tym bo jest tam partycja recovery, chciałbym móc z niej korzystać w razie czego do stawiania nowego systemu jak dziecko coś zepsuje. Czy da się przenieść obraz CAŁEGO DYSKU na nowy tak żeby móc korzystać z przywracania systemu z partycji Recovery?
Na starym obecnie nie ma nic, tylko partycja Recovery i świeży system na C, partycja D na razie pusta.
Jeżeli się da, proszę o wskazówki jak to zrobić.
Dziękuję za pomoc.

Edytowane przez michal_fm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dysków SSD SATA to najlepiej Cruciala MX500, ewentualnie Samsunga 860, ekonomicznie może być WD Blue.

Obraz dysku da się zrobić, jest sporo softu, również darmowego: https://www.techrepublic.com/blog/five-apps/five-free-and-reliable-cloning-tools/, szczególnie o Macrium słyszałem kilka dobrych opinii.

Inną opcją jest skorzystanie z różnego rodzaju ratunkowych CD, typu Strelec - ale to już musisz sam wygooglować, bo to niezupełnie legalne jest ;-)

Będziesz jeszcze potrzebować przejściówki SATA -> USB żeby podłączyć drugi dysk do laptopa, ewentualnie wsadzić oba dyski do normalnego desktopa i zrobić kopię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy jest sens robić klona w takiej sytuacji. Wnioskuje, że jak przywrócisz system to i tak masz kilka buildów do tyłu, później i tak tracisz czas na aktualizację. Jeśli ogarniasz instalację systemu to pobierasz sobie z MS obraz na pendrivea 8GB i instalujesz w 10 minut po czym wystarczy doinstalować stery (o ile z update się nie pobiorą), zaktualizować system i doinstalować aplikacje.

Jak będziesz musiał przywrócić system np. za rok to i tak najlepiej pobrać nowy build systemu. Bo znów byś wrócił do punktu, instalacja + masa aktualizacji z tych nastu miesięcy...

BTW. Nie wiem jak w tamtych czasach postępował ASUS, ale pewno po przywracaniu z oryginalnego recovery i tak masz niepotrzebne śmieci, które trzeba by odinstalować bo stanowią niepotrzebny balast...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, katoda napisał:

Z dysków SSD SATA to najlepiej Cruciala MX500, ewentualnie Samsunga 860, ekonomicznie może być WD Blue.

...

Będziesz jeszcze potrzebować przejściówki SATA -> USB żeby podłączyć drugi dysk do laptopa, ewentualnie wsadzić oba dyski do normalnego desktopa i zrobić kopię.

To jakoś się zrobi, to nie problem 😉 Ważne żeby się udało.
 

2 godziny temu, W-a-s-h-i napisał:

Zastanów się czy jest sens robić klona w takiej sytuacji. Wnioskuje, że jak przywrócisz system to i tak masz kilka buildów do tyłu, później i tak tracisz czas na aktualizację. Jeśli ogarniasz instalację systemu to pobierasz sobie z MS obraz na pendrivea 8GB i instalujesz w 10 minut po czym wystarczy doinstalować stery (o ile z update się nie pobiorą), zaktualizować system i doinstalować aplikacje.

Jak będziesz musiał przywrócić system np. za rok to i tak najlepiej pobrać nowy build systemu. Bo znów byś wrócił do punktu, instalacja + masa aktualizacji z tych nastu miesięcy...

BTW. Nie wiem jak w tamtych czasach postępował ASUS, ale pewno po przywracaniu z oryginalnego recovery i tak masz niepotrzebne śmieci, które trzeba by odinstalować bo stanowią niepotrzebny balast...

Jak zrobię przywracanie systemu to na Recovery jest Win 7, obecnie poszła aktualizacja do Win10 i to z Cortana 😄Właśnie o to mi chodzi, żeby po recovery był Win7, do 10 zrobię update i po problemie. Przy update pobiera i tak najnowszą wersję.
Podobno po migracji z Win7 do Win10 możliwa jest instalacja Win10 z kluczem z Win7, prawda ?
Tak, oczywiście że w tamtych czasach Asus miał w pakiecie masę badziewia ale to nie problem, 10 minut i wszystko usunięte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, michal_fm napisał:

Cześć,

Potrzebuję reaktywować do działania laptopa, konkretnie ASUS K53SV, tak wiem stary złom ale dla dziecka na początek wystarczy.
Chciałbym wymienić w nim dysk, włożyć SSD na SATA. Zastanawiam się między 256 a 512, pojemność nie jest tak istotna, coś polecicie?
Drugi temat, to przeniesienie obrazu starego dysku na nowy. Zależy mi na tym bo jest tam partycja recovery, chciałbym móc z niej korzystać w razie czego do stawiania nowego systemu jak dziecko coś zepsuje. Czy da się przenieść obraz CAŁEGO DYSKU na nowy tak żeby móc korzystać z przywracania systemu z partycji Recovery?
 

Ja używałem/używam clonezilla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, rdaneel said:

Ja używałem/używam clonezilla

dokładnie , szybko , prosto, bezboleśnie , bez problemu pracuje z większością formatów plików plików, sektor po sektorze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, michal_fm napisał:

Podobno po migracji z Win7 do Win10 możliwa jest instalacja Win10 z kluczem z Win7, prawda ?

Aktywacja Win10 kluczem z Win7 jest możliwa od dosyć długiego czasu. W twoim przypadku, po uaktualnieniu do Window10, sytuacja jest jeszcze lepsza. Po tym, jak już system został zmigrowany do Windows 10 i poprawnie aktywowany, każda następna instalacja na tej samej maszynie nie będzie wymagała podawania klucza, kod aktywacji został zapisany na serwerach M$. W trakcie kolejnej instalacji Win10 trzeba zaznaczyć, że nie posiada się klucza, system aktywuje się automatycznie po pełnym uruchomieniu i podłączeniu do sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, michal_fm napisał:

Podobno po migracji z Win7 do Win10 możliwa jest instalacja Win10 z kluczem z Win7, prawda ?

Klucz nie jest Ci potrzebny. Ważne by zgadzała się edycja Home lub Pro. Podczas instalacji 10 pomijasz podawanie klucza. Po podłączeniu do Internetu system sprawdza identyfikator sprzętu na serwerach MS i samoczynnie się aktywuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję wszystkim za pomoc.
Reasumując, mogę kupić nowy dysk i na nim postawić czysty Win 10, pominąć wpisywanie klucza a on się aktywuje automatycznie. Nie będzie problemu z licencją itd...
Wtedy po instalacji zrobić obraz systemu i w razie czego z niego instalować w razie problemów.
Stary dysk, zafoliować, spakować do pudełka, włożyć do szafy 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...