Skocz do zawartości
DaffyDuck

Pytanie o chłodzenie AIO chlodnica 280

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć, jaka będzie realna różnica w temperaturach i ogólnie komforcie pracy chłodzenia (cisza) pomiędzy chłodzeniem aio 280 a chłodzeniem powietrzem noctua dh15. Posiadam aktualnie noctuę na 5900x i szczerze mówiąc nie jestem zachwycony temperaturami. W grach dochodzą do 75C i co za tym idzie zaraz robi się glosno. A nie chce kupować kota w worku. Na oku mam z63 od nzxt, ewentualnie coś tańszego mogę kupić. Są testy chlodzeń wodnych na yt ale nie wiem jak się do nich odnieść. Z góry dzięki za sugestie.

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem ryzenów nie jest temperatura jako taka, ale powierzchnia odprowadzania ciepła z krzemu. 7nm to 4x mniejsza powierzchnia niż 14nm, a energia do odprowadzenia podobna (ok, trochę upraszczam, ale tylko trochę). Dlatego AiO nie zapewni Ci niższych temperatur niż Noctua. Wiem bo przy 3900x zmieniłem NH-D15S na ALFa II 360. Za to kultura pracy wzrosła - zrobiło się nieco ciszej, ale nie jakoś spektakularnie.
Przede wszystkim kilka pytań - jaką masz obudowę, jakie wentylatory w niej i jak rozmieszczone, jaka grafika, czy zmieniałeś krzywe wentylatorów i opóźnienia zmian prędkości w biosie?
I jeszcze jedno - kraken to może i ładne chłodzenie, ale nie najwydajniejsze, nie najcichsze, no i nie najtańsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Noctua D15 to świetne chłodzenie ale nie do takich procesorów jak R7 5000 i R9 5000. Oczywiście radzi sobie,  ale jest głośno (nie przesadnie) a to niezbyt komfortowe. Kupiłem Arctic LF II 280, Kraken zbyt drogi. Może będzie lepszy komfort. Co do parametrów PC to Msi b550i +3060 w budzie Fractal Nano S 2 wentyle 140mm na przodzie jeden 120 wyciągający na tyle. Problemem tu nie jest buda a procesor i chodzenie ktore nie radzi sobie zbyt dobrze. Na dobrze wentylowanej obudowie nie zyskal bym dużo. Reszta podzespołów chłodna. Zobaczymy czy arctic slchodzi lepeij ryzena jak nie to pozostaje jakis zrobić custom z rezerwuarem w wiekszej budzie.

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, DaffyDuck napisał:

Generalnie Noctua D15 to świetne chłodzenie ale nie do takich procesorów jak R7 5000 i R9 5000. Oczywiście radzi sobie,  ale jest głośno (nie przesadnie) a to niezbyt komfortowe. Kupiłem Arctic LF II 280, Kraken zbyt drogi. Może będzie lepszy komfort. Co do parametrów PC to Msi b550i +3060 w budzie Fractal Nano S 2 wentyle 140mm na przodzie jeden 120 wyciągający na tyle. Problemem tu nie jest buda a procesor i chodzenie ktore nie radzi sobie zbyt dobrze. 

 

Zawsze fascynowały mnie wszelkiej maści testy p.t. bierzemy możliwie największy (energochłonny) procesor, fullwypas (energochłonny) kartę i wsadzamy to do możliwie małej obudowy i sprawdzamy czy mamy piekarnik. No i na końcu wnioske "Problemem tu nie jest buda". No może i nie ale też nie pomaga...

 

Generalnie: z obudowy powietrze powinno być wyciągane > sprawdź możliwie wiele wiatraków wyciągających (nawet kosztem zasysających powietrze) NIe wiem czy tam z tyłu nie dałoby się dodać drugiego 120mm + jeden 140mm na górze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rdaneel napisał:

 

Zawsze fascynowały mnie wszelkiej maści testy p.t. bierzemy możliwie największy (energochłonny) procesor, fullwypas (energochłonny) kartę i wsadzamy to do możliwie małej obudowy i sprawdzamy czy mamy piekarnik. No i na końcu wnioske "Problemem tu nie jest buda". No może i nie ale też nie pomaga...

 

Generalnie: z obudowy powietrze powinno być wyciągane > sprawdź możliwie wiele wiatraków wyciągających (nawet kosztem zasysających powietrze) NIe wiem czy tam z tyłu nie dałoby się dodać drugiego 120mm + jeden 140mm na górze?

nie da rady, noctua blokuje górę

17 minut temu, MiG29 napisał:

AIO to generalnie zabawka, nie ma jak porządne chłodzenie powietrzne. Ile taka pompka wytrzyma? Parę lat i zacznie terkotać. Miałem tak w corsairowym aio.

Tez tak uważam i też jestem zwolennikiem powietrza ale większego i wydajniejszego jak noctua 15 chyba nie ma. Ten arctic kosztował 435zl to nie aż taki majatek, zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Noctua D15 to świetne chłodzenie ale nie do takich procesorów jak R7 5000 i R9 5000. Oczywiście radzi sobie,  ale jest głośno (nie przesadnie) a to niezbyt komfortowe. Kupiłem Arctic LF II 280, Kraken zbyt drogi. Może będzie lepszy komfort. Co do parametrów PC to Msi b550i +3060 w budzie Fractal Nano S 2 wentyle 140mm na przodzie jeden 120 wyciągający na tyle. Problemem tu nie jest buda a procesor i chodzenie ktore nie radzi sobie zbyt dobrze. Na dobrze wentylowanej obudowie nie zyskal bym dużo. Reszta podzespołów chłodna. Zobaczymy czy arctic slchodzi lepeij ryzena jak nie to pozostaje jakis zrobić custom z rezerwuarem w wiekszej budzie.
Jeśli kupiłeś ALFa II 280 to możesz mieć problemy z montażem, też planowałem kupić 280, ale nijak nie dało się tego "grubaska" zmieścić do budy (miałem wtedy Define R6).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zestaw 5800x + Arctic LF II 280 + obudowa Fractal Design Meshify 2.

Przy tak dużym rozmiarze chłodnicy musisz zwrócić uwagę na to czy wejdzie Ci ona do obudowy. W mojej skrzynce kości ram mogą mieć bodaj 165mm wysokości żeby chłodnica zmieściła się w mocowaniu na górze. Jeśli chodzi o stosunek wydajność/cena to Arctic II LF280 jest najlepszym wyborem. No chyba że koniecznie musisz mieć podświetlenie 😄 Jezus z Gaming Nexus robił dosyć rozbudowane testy tego Aio

Jeśli chodzi o temperatury to mojego 5800x da się go zagrzać nawet do 90 stopni na tym chłodzeniu, ale zaznaczam że tak się dzieje podczas obliczeń gdzie przez dłuższy czas wykorzystywane są wszystkie wątki na 100% - wtedy faktycznie robi się głośno. Test CPU-Z (multicore) zagrzał go do 80 stopni. W czasie grania temperatury oscylują u mnie w okolicach 70 stopni i jest w miarę cicho. Niestety, Ryzeny strasznie się grzeją - "it's not a bug, it's a feature" 😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-- Jenot wiem o tym, kupiłem arctica z myślą o montazu chłodnicy na przodzie, na gorze nie ma szans bylem swiadomy tego, dokładnie spradzilem kompatybilność i wymiary u fractala nano s i Arctica

-- rosomak94 wejdzie ale nie na góre, kupiłem to chodzenie dokladnie sprawdzając wymiary mojej budy i radiatora. Mój ryzen 5900x max 85C teraz w te upały w renderingu, normalnie było 82-83C

-- tyr83 wiem ze takie temperatury to nie problem, począwszy od premiery 7700k takie temperatury to chyba standard dla dzisiejszych procesorów , ale chodziło mi także zeby bardziej wyciszyć kompa

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, jak wróciłem do domu paczka od kuriera z chłodzeniem już czekała. No wiec zabrałem się za wymianę chłodzenia. Wentyle obudowy 140mm z przodu zdemontowałem, jeden poszedł na górę jako wyciągający, drugi do szafy na spoczynek bo radiator go blokuje (brakuje 2 cm). Na przodzie radiator do fractal nano s wszedł jeszcze z małym luzem, zamontowany wężami na dole. Podłączyłem wszystko, właczyłem PC, absolutna cisza w idle, żadnych niepokojących dżwięków pochodzących z pompki itp. Komputer chodzi już ponad 3 godziny. Oczywiście przetestowałem także pod względem temperatur na tych samych ustawieniach cpu czyli auto i oto jakie rożnice zaobserwowałem porównując do noctua d15 na tę chwilę według programu Ryzen Master:

- w idle: na noctua 40-43C (rzadko kiedy wskakiwalo na 39, praktycznie wcale), arctic 38-41C

- podczas gry w starcraft 2: noctua 73-75C, arctic  65-68C ( co za tym idzie do 70C jest cisza, nieco zwiększone obroty i szum wentylatorów.

- rendering w DavinciResolve noctua 80-83C, arctic 77-80C ( tylko że ostatnio noctuą renderowałem przed upałami, nie wiem czy teraz nie było by ciut więcej.

Ogólnie jestem zadowolony tylko mam jeszcze małe pytanie, przewód od wentyli i pompki są zintegrowane razem i podlaczone pod cpu fan czyli jak wzrasta temperatura cpu zaraz obroty zwiesza pompka i wentyle. Próbował kto podłaczyć pod cpu fan sama pompkę a wentyle pod gniazdo na płycie od wentylatorów obudowy i ustawienie ich np na stałe 1000rmp. Może były by takie same efekty temperatur a była by kompletna cisza? 

(Noctua d15 chromax idzie do zyda, mieszięczna jakby ktoś chciał kupić to jest wystawiona na allegro za 465zl, wysylka na mój koszt)

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok zrobie tak na próbę, ale ma jeszcze pytanie dla posiadaczy aio Arctic. Czy krzywa wentylatorów w biose do tego chłodzenia reguluje tylko prace wentylatorów czy także pompki. Jezli np zmienie obroty wentylatorów na 70% do 70C to i pompka będzie działać na te 70%?. Czy po prostu pompka automatycznie dobiera sobie obroty, a regulacja dotyczy samych wentyli? Z góry dzięki za dokładną odpowiedz.

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za wszystko, o to właśnie mi chodziło czy pompa działa niezależnie. Podniosłem tylko zakres wlączania się wentyli na 100% z 70C na 75C. Idealna cisza, w grach  61-66C. Jak na ten procek to  temperatura bardzo dobra jeszcze przy formacie itx, zobaczymy jak będzie w bardziej wymagających grach. Temat do zamkniecia.

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na AIO360 Corsair h150i chodzi również na maksa od - tu ustawiłem również jak Ty -75°C. Także jest cicho.
Mam procesor i9 10850k. Do tego mam Gigabyte rtx3080 gaming OC.
W grach maksymalną temperaturę miałem około 66°C. W Cyberpunku i w kilku innych świeżych pozycjach. Także jest dobrze. Procesor ustawiony na 4,8Ghz na wszystkich rdzeniach na sztywno. W syntetycznych już wzrastało do 83°C. Ogólnie przy upałach, które mieliśmy. Ale tak, to jestem zadowolony.
Oby jak najdłużej służył nam sprzęcik
A, no i mam 3 wentyle z przodu 140mm bequiet pure wings 2 i jeden 140 wyciągający z tyłu. Aio mam na topie.
Myślę że temp są ok, bo obudowę mam wyciszana - jest to Bequiet silent base 801 (BGW29).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...