Jump to content
Marek4873

Energooszczędny komputer z płytą mini ITX pod serwer plików do 1500 zł

Recommended Posts

Witajcie, chciałbym złożyć komputer, który będzie chodził 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, zajmował mało przestrzeni i był cichy. Najlepiej na płycie mini ITX z przynajmniej 4 portami USB 3.0 z możliwością podłączenia 4-6 dysków twardych 3,5 cala. Chyba, że lepiej wybrać Raspberry Pi 4B z 8GB ramu? Jaki zestaw generowałby minimalne zużycie prądu? Budżet to 1500 zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asrock J5040-ITX + 16GB RAM/o ile potrzebujesz tyle/(google it, producent oficjalnie nie deklaruje wsparcia ale wybrane kości 2x8GB działają), Obudowa np Fractal Design Node 304 (6 dysków 3,5" mieści), do tego jakiś Pico PSU i kontroler SATA 2 lub 4 portowy na PCI-e x1 (uwaga, mobo ma port PCI-E x1 w wersji 2.0, czyli przepustowość do 500MB/s, czyli bym tam podłączał raczej HDD), do tego albo jakiś SSD na system i cache drive albo system na perdrive USB 3.0.

Ta płyta kuleje na 1 port 1Gbit ale można próbować podpinać kartę USB 3.0 i robić agregację coby się nie dławił jeżeli będzie duży ruch sieciowy, do tego jakieś distro linuxa, docker i można się bawić (lub Openmediavault czy TrueNAS Core jeżeli GUI nie potrzebne, ale ja np taki serwerek bym stawiał przy TV i używał jako HTPC/NAS)

 

EDIT: widzę, że kogoś zczyściło z cenami tej MOBO, jak coś to tutaj były poniżej 600, może jeszcze wrócą https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-j5040-itx-7348381/

Edited by Zeniu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asrock J5040-ITX - to nie jest super oszczędna konstrukcja, nic na itx (ATX) nie jest super oszczędne. Jak liczysz każdy WAT to szukaj czegoś z mobilnymi procesorami minimum 8 generacji z wejściem na zasilacz jak laptop, ale wątpię że znajdziesz coś co spełnia twoje założenia odnośnie dysków, portów.

Jak dla mnie to Raspberry to zabawka. Nie nadaje się na jakikolwiek serwer.

Dzisiejsze PC, procesory mają bardzo dobre zarządzanie energią, więc kup normalną płytę z normalnym prockiem. to pobór WAT będzie praktycznie taki sam jak w Asrock J5040-ITX (pod warunkiem że ten procek będzie chodził 5% obciążenia) 

Komputer z i3 9100f normalną płytą ATX, pobiera 32-36 WAT podczas pobierania torrentów

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.