Skocz do zawartości
Slayer

Prescott- prawdziwy piec hutniczny?!! O_o

Rekomendowane odpowiedzi

 

ma ktos moze info ile tam bedzie tranzystorow - w porownaniu do northwooda?

Cytat z gazety :"Prescott planowany do produkcji w 90 nanometrowym wymiarze technologicznym ma zawierać 330milionów tranzystorów.Jest to sześciokrotnie więcej niż liczy sobie obecnie Pentium 4.Jesli weźmiemy pod uwagę to, że na 1MB pamięci cache potrzeba niespełna 70milionów tranzystorów to 2Megabajtowa pamięć cahce w jaką ma być wyposażony Prescott, pozostawiałby jeszcze blisko 200 milionów dla jądra procesora."

A co do wielkosći jądra to 300mm kwadrartorych -czyli bydle!!!!!!!

.

rotfl co za bzdury to chyba bylo w twoim weekendzie albo detektywie. albo: nie bardzo zrozumiales o co chodzi w arykule. Intel ma technologie ktora pozwala na powierzchni ktora zajmuje prescott upakowac 330 mln tranzystorow (SRAM chips - wdzieczna nazwa)

 

prescott bedzie mial ok. 100mln tranzystorow, oraz powierzchnie 109 qmm.

 

CPU będzie wydzielać 103 W przy zegarze 3.06 Gh

chodzi tu o prescotta 3.6 nie 3.06

Poza tym prescott chyba bedzie jednak Pentiumem 5.

Coz to normalne ze proce zra coraz wiecej, z kazda generacja tak jest.

Sila prescotta ma byc 13 nowych instrukcji, architektura sporo rozni sie od architektury northwooda

 

http://www.intel.com/labs/features/mi02031.htm

 

http://www.chip-architect.com/news/2003_04...cott_part2.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki. Widocznie bład był na pclab.pl ( ztąd info) z tym 3.06.

A co do nazewnictwa- to nie będzie Pentium 5- tym mianem ma być ...Prescott na nowym Socecie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M79 , owszem szybsze procki = wieksze wydzielanie cipelka ,tylko jedno "ale" procki produkowane w nowszej technologii powinny z zalozenia oddawac mniej ciepla niz w starszej ,a 100W to zadna redukcja w stosunku do 0.13.

No i gdzie bedzie granica ?Gdzies byc musi ,AC juz wiele wiecej nie pociagnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do tego wydzielanego ciepla, ja bym sie nieprzejmowal. Widzialem niedawno jakas fotke serwera , ktory posiadal 2 procesory. Aby zapewnic odpowiednie chlodzenie (procki to chyba byly jakies G6 ) mialy radiatory polozone na proca o dlugosci............... obudowy (jak buda stala pionowo to rownolegle do ziemi rozciagal sie wielki radiator). Mial 2 duze wiatraki na poczatku i na koncu tego radiatora. Wydaje mi sei ze taka konstrukcja, przy zastosowaniu miedzi, moze odprowadzic sprawnie ze 150 watow ciepla i utryzmac sensowna temperature. Napewno 100 watow nie bedzie przeszkoda. Nawet nowsze northwoody mialy inny boxowy radiator , ktory mial znacznie poprawiona konstrukcje i duzo lepiej oddawal cieplo. Intel jest na tyle doswiadczona firma, ze napewno zanim wypusci taki "piecyk" na rynek przeprowadzi wiele testow i dobierze optymalne chlodzenie...........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RaV zauwaz ze nowy uklad bedzi mial duzo wieksza powierzchnie i bedzie bardziej skomlikowany. Prescott bedzie mial 50% wiecej tranzystorow wiec gdzies je trzeba upchnac i wyprowadzic z nich cieplo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czy czytales o tym lancer ale ponoc sam cache sie bardzo nie grzeje.Niepamietam tylko gdzie to czytalem ,moze na lostcircuits...

Co do wiekszego skomplikowania to masz na mysli dodatkowa warstwe czy nowe instrukcje ?

PNI ,HT2, wiekszy cahce L1 to nie tak strasznie duzo.

A tak wogole to wiesz chyba ze to co sie stalo zaskoczylo w pewnym sensie samych inzynierow intela ,podobno ma o 15% wieksze zapotrzebowanie na pradzik niz sie spodziewali.

A powinien sie slabiej grzac dzieki: 0.09u ,strained silicon, dodatkowa warstwa metalizujaca <- dzieki temu Tbredy B sie grzeja o WIELE mniej od Tbredow A...

Wedlug mnie to wpadka.

Zreshta tak samo sie nadzialo AMD z SOI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"]Niewiem czy czytales o tym lancer ale ponoc sam cache sie bardzo nie grzeje.Niepamietam tylko gdzie to czytalem ,moze na lostcircuits...

Co do wiekszego skomplikowania to masz na mysli dodatkowa warstwe czy nowe instrukcje ?

PNI ,HT2, wiekszy cahce L1 to nie tak strasznie duzo.

A tak wogole to wiesz chyba ze to co sie stalo zaskoczylo w pewnym sensie samych inzynierow intela ,podobno ma o 15% wieksze zapotrzebowanie na pradzik niz sie spodziewali.

A powinien sie slabiej grzac dzieki: 0.09u ,strained silicon, dodatkowa warstwa metalizujaca <- dzieki temu Tbredy B sie grzeja o WIELE mniej od Tbredow A...

Wedlug mnie to wpadka.

Zreshta tak samo sie nadzialo AMD z SOI.

Co do cache to nie wiem i nie bede obstawal za bardz o ale przykald jeden jest jasny i klarowny-AXP T-bred 2,2GHzMHz wydziela 69,5W a taki sam zegar Bartona juz 78,5W, wiec te dodatkowe 512kb cache u Intela tez cos tam przypiecze. Co do L1 to mimo ze niewiele ale powiekszona pamiec na instrukcje a nie wiemy jak to wplynie na konstrukcje np TAGow czy jakichs innych elementow o ktorych nie mamy pojecia (skoro to takie proste to mogli wiecej dac juz w Northwoodzie). Do tego instrukcje PNI i nowe mechanizmy HT. Tylko sam Intel wie jak to bardziej skomplikowane ma byc. Prawdy dowiemy sie w chwili premiery. Mysle ze z czasem Intel przezwyciezy problemy bo one zawsze sa. AMD tez na poczatku mialo klopot z 0,13um, a sie uporali i niezle im idzie. Zmniejszyli pobor pradu i dodali wiele kolejnych MHz.

Tam siedzi wiele tegich glow ktorym placa miliony zielonych wiec nam laikom nie ma co sie smiac, choc jak wiadomo kazdy polak potrafi w 5minut zubowac proca szybszego tanszego i mniej sie grzejacego od AMD czy Intela....

P.S. Podobno McGaiver byl Polakiem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno mial miec 85W :)

 

btw ja sie powoli gubie: chyba bedzie mial MNIEJSZA powierzchnie niz northwood, 109 a nie jak teraz 131qmm

Mimo mniego wymiaru gdzies te 40mln tranzystortow mosi sie zmiescic... moze i ja sie pomylilem ale zdaje sie ze czytalem ze powierzchnia niewiele sie zmniejszy....moge sie mylic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do boxa nie będą dawać WC tylko lodóweczkę.

zastanawiam się ile ciepła i hałasu będzie wydawał z siebie Prescot + mega wypas fx i jeszcze jakiś wypasiony twardziel.

ale nic to idzie zima :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinniśmy poczekać na oficjalne wyniki intela, nikt jeszcze nie miał w łapie wersji cofidential tego procesora, to nikt się nie sparzył. Poczekamy, zobaczymy. Myślę jednak, że jeżeli średne rozpraszanie energii przekroczyło by 100 W, intel mądry wymyśli jakiś sposób odciągnęcia tego ciepła. Spalenie tego procesora chyba nie wchodzi w grę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spalenie nie, ale podkręcanie? Zdaje się, że tylko ci co mają WC w domu ;) będą mogli kręcić.

Zresztą, co ja się przejmuję i tak nigdy nic Intela nie kupię :P :D ;)

Czekam na Hammerka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spalenie nie, ale podkręcanie? Zdaje się, że tylko ci co mają WC w domu ;) będą mogli kręcić.

Zapominasz, że ,,podkręcacze'' znacznie częściej kupują AMD. Myślę, że intel tweakerów ma niestety gdzieś. Może to i lepiej? Dla mnie na pewno, do kiedy AMD będzie w stanie konkurować z intelem, do tedy ceny intelów będą stały na rozsądnym poziomie. Pozatym ze względu na cenę, prescott będzie przez szmat czasu rozwiązaniem High-end, do czasu pojawienia się xeonów na tym jądrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS- myślę, że to przez ilość pamięci cache w CPU. Celeron powienien mniej się grzać. 

I niech mi ktoś teraz powie, że Intel nie potrzebnie wymienia Socet :? Ciekawy jestem, o ile % podniesie się wydajność Prescotta w stosunku do Northwooda FSB 800 MHz. Bo coś czuję, żezbliża się moment, w którym Intel zacznie zmniejszać stosunek wydajności Mhz względem AMD. Na dziś jest to ok. 4/5. Ale kto wie- moze będzie niedługo 1:1?

no dokladnie!

ma ktos moze info ile tam bedzie tranzystorow - w porownaniu do northwooda?

100 Milionów tranzystorów, technologia 9 um

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba zmienić kierunek dmuchania wentyla w zasilaczu i wszystkich innych, zrobić za kompem wejście swieżego powietrza z zewnątrz i mamy piękne ogrzewanie na zimowe dni :)

ponadto biorąc poprawkę na to, że intel podaje moc jako "CPU design power" czy jakoś tak, która jest niższa od maxymalnej, to szykuje sięrzeczywiście spore wyzwanie dla projektantów chłodzenia (oczywiście WC nie dadzą bo wycieki są zbyt prawdopodobne).

 

tak przy okazji moc podawana przez AMD to max moc jaką może dawać procesor przy max napięciu i obciążeniu - wyższa od mocy CDP. ale jestem ciekaw jak intel ochłodzi te 110-120 W rzeczywistej mocy max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak przy okazji moc podawana przez AMD to max moc jaką może dawać procesor przy max napięciu i obciążeniu - wyższa od mocy CDP.

Czyli szczytowa niszcząca? :D

 

A na poważnie, nie mamy jeszcze oficjalnych danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bedzie jak z pierwszymi Wilmami. Grzaly sie wiec dzialalo zabezpieczenie termiczne ograniczajace taktowanie i dostawalismy super drogi, super wydajny procesor ktory poprawnie dzialal dopiero w lodowce :) Jezli bedzie upalne lato i 30C w pomieszczeniu to przy dobrze zaprojektowanym coolerze boxowym co bedzie mial C/W na poziomie 0.3C/W (w co watpie zeby box tak mial) to temp. proca wzrosnie o 33C a wiec proc bedzie mial 63C a miejscami struktura napewno sie nagrzeje do wiekszej temp. Zabezpieczenie jezeli nie bedzie ustawione na 80C to na bank bedzie sie wlaczac i spowalniac proca.

Pozdro

Dexter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rotfl co za bzdury [/color]to chyba bylo w twoim weekendzie albo detektywie. albo: nie bardzo zrozumiales o co chodzi w arykule. Intel ma technologie ktora pozwala na powierzchni ktora zajmuje prescott upakowac 330 mln tranzystorow (SRAM chips - wdzieczna nazwa)

 

prescott bedzie mial ok. 100mln tranzystorow, oraz powierzchnie 109 qmm.

 

CPU będzie wydzielać 103 W przy zegarze 3.06 Gh

chodzi tu o prescotta 3.6 nie 3.06

Poza tym prescott chyba bedzie jednak Pentiumem 5.

Coz to normalne ze proce zra coraz wiecej, z kazda generacja tak jest.

Sila prescotta ma byc 13 nowych instrukcji, architektura sporo rozni sie od architektury northwooda

 

http://www.intel.com/labs/features/mi02031.htm

http://www.chip-architect.com/news/2003_04...cott_part2.html

Dla twojej wiadomości ja sobie tego nie wymyśliłem cytat jest z ENTER 11/2002 oto link do tego artykulu

http://www.enter.pl/archiwum/tekst.asp?p=/...e_przemiany.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to dane sprzed grubo ponad pol roku, juz zdeaktualizowane!

Wiem ale tylko takie info mialem po ręką,dałem po to żeby można było cokolwiek sie na tym oprzeć,ale jak zawsze intel przesadza i to grubo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to jest żywcem i bezmyślnie przetłumaczone z prasy zachodniej.

nie siej herezji. To pisal Rysio Sobkowski. Zna sie na kompach jak malo kto. Mialem okazje gadac z tym kolesiem. My ze swoja wiedza do piet mu nie dorastamy. Co ciekawe gosc na konferencje zwolywane przez Intela kiedys przychodzil w ciuszkach z logosami AMD :)

Czy tak ciezko zrozumiec ze to stary art i wtedy nie wiedzielismy tego co dzic? Poza tym gosc chyba wyraznie pisze ze raczej chodzi tu o Prescotta Xeon z cache L3!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie Rysio moze byc nawet swietym mikolajem, ale tym razem dal ciala piszac o tych 330mln tranzystorow. widzialem ten tekst w oryginale, gosciu sie nie przyjrzal i napisal totalna bzdure.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to jest żywcem i bezmyślnie przetłumaczone z prasy zachodniej.

nie siej herezji. To pisal Rysio Sobkowski. Zna sie na kompach jak malo kto. Mialem okazje gadac z tym kolesiem. My ze swoja wiedza do piet mu nie dorastamy. Co ciekawe gosc na konferencje zwolywane przez Intela kiedys przychodzil w ciuszkach z logosami AMD :)

Czy tak ciezko zrozumiec ze to stary art i wtedy nie wiedzielismy tego co dzic? Poza tym gosc chyba wyraznie pisze ze raczej chodzi tu o Prescotta Xeon z cache L3!

TYlko takich błędów jak 3,06 zamiast 3,6 lub 330Mln zamiast 100 MLN profesjonalista nie popełnia!!! BTW ciuszków AMD , to ciekawe jakie miny mieli "gospodarze" konferencji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...