Skocz do zawartości
Piotr45234

Komputer do max 10 k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam otóż zamierzam kupić w te wakacje nowy komputer, złożyłem taki zestawik i chciałem doradzić się specjalistów czy wszystko będzię ze sobą kompatybilne lub czy może coś wyminić. Jeżeli chodzi o karte graficzną to z tego co widziałem ceny idą powoli w dół więc może poczekam jeszcze troche i pobędę na starej karcie. Komputer będzie służył głownie do gier i ogladania fimów w 2k. I jak by mógł ktoś doradzić jakie chłodzenie procesora będzie odpowiednie to byłbym wdzięczny. Jedyne co bym wymagał to żeby było to chłodzenie wodne ( procesor raczej nie będzie podręcany)

 

 

-płyta głowna -   MSI MPG Z490 GAMING PLUS                                                                                           
-karta graficzna - RTX 3070                                
-kostki ram -G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 TridentZ RGB Neo                                     
-procesor - Intel Core i7-10700KF                
-chłodzenie procesora -    
-obudowa- Pure Base 500DX                                  
-zasilacz - be quiet! Straight Power 11 750W 80 Plus Gold                                        
- dysk na system - Samsung 250GB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus      
- dysk na wszystko inne - ADATA 2TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uda ci się taniej kupić procesor 11400 lub 11500 to będzie lepszym wyborem do tych zastosowań co napisałeś.

Co do płyty głównej jeśli ma wystarczająco złącz i gniazd jakie potrzebujesz to powinna być dobra,natomiast nie jest to model z najwyższej półki cenowej.

Pamięci ram jeśli potrzebujesz RGB to powinny być ok. Wyżej taktowane wychodzą sporo drożej.

Obudowa ok.
Dyski ssd dobre,samsung może zostać chyba że patrzysz na cyferki z benchmarków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SX8200 na pewno będzie działać,samsung 2tb jest 200zł drożej.

Według testów Kingston może wygrywa o 2MB/s w testach ale jak ktoś woli ADATA to może brać bez problemu bo to żadna różnica...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolego Pawle po pierwsze dzięki za odpowiedź😀     

1.  Co do płyty myślałem jeszcze nad jendą lepszą ASUS ROG STRIX Z490-H GAMING ale wszystko by było dosyć drogie ale jak pisałeś można obciąć coś z innych podzespołów i dołożyć wzamian do płyty głównej. Ale jestem otwarty na wszelkie propocycje więc mógłbyś także zapropownować jakąs płyte.

2. No karty tak jak pisałem coś spadają z cen ale niewiadomo też ile zajmie powrót do normalnych cen a obawiam się także, że ceny mogą pójśc jeszcze w góre. Monitor, którego używam i przez przynajmiej 3 lata się to nie zmieni posiada 144 Hz. jeżeli chodzi o monitor 4k to w najbliżej przyszłości napewno go nie zamierzam kupić.

3. Ram- sprawdziłem są na liście msi. Uważam, że te 32 gb to napewno muszą być komputer, który staram się złożyć ma być na służyć właśnie te 8-10 lat. Jeśli znasz jakieś lepsze i lub bardziej opłacalne pamięci również jest otwarty na propozycje.

4. Chłodzenie - Czemu woda ? właściwie to poprostu zawsze chciałem miec aio wiem głupi argument ale wydaje mi się jak i trochę czytałem o tym, że chłodzenie wodne będzie strasznie ciche i wydajne w porównaniu do powietrznnego oraz oczywiście bardzo ładnie się prezentuje takie chłodzenie. Jak pisałem wcześniej specjalistom napewno nie jestem ani też jakimś wielkim znawcą więc nie wiem co będzie najlepsze.

5. Procesor -Tutaj jak patrzyłem na testy to czasami taktowanie 3.8 GHz zamiast 2.9 GHz potrafi w szczytowych momentach dać nawet 8 fps wiec chyba jednak dopłace te 200 zł.

6. O obudowie nasłyszałem się jak i naczytałem sporo dobrych opini dlatego taki wybór. 

7. Co do zasilacza wydaje mi się, że 750w jest ok.

8. Dyski - Chciałem zrobić tak że ten 250 gb samsung będzie tylko i wyłącznie na system i ewentualnie jakiś małe pliki żeby sobie w spokoj pracował a ten drugi 2TB będzie na wszystko inne. Nie wiem czy to dobry pomysł ale tak mi się wydaje że powinno byc dobrze.

 

Wszysto mozna jeszcze zminić także jeśli chcesz proponuj @Pawel2040 i wspónie może odam nam się cos fajnego złożyć. Jeśli wolisz pisac na priv to żaden problem

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Piotr45234 napisał:

5. Procesor -Tutaj jak patrzyłem na testy to czasami taktowanie 3.8 GHz zamiast 2.9 GHz potrafi w szczytowych momentach dać nawet 8 fps wiec chyba jednak dopłace te 200 zł.

Nie wiem, stawianie na wydajność i zakup intela... 5600x w zasadzie jest szybszy od 10700K, 5800x ma dodatkowo tyle samo rdzeni.

https://ithardware.pl/testyirecenzje/intel_core_i5_11600k_vs_amd_ryzen_5_5600x_premierowy_test_rocket_lake-15460-15.html

 

Niuans może polegać na tym że w miarę szybszych kart graficznych różnica może być jeszcze wyraźniejsza bo większość testerów opiera się o granice wydajności kart...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Pawel2040 napisał:

Fakt 5800x + plyta b450 to jakies 2300.Tylko mam watpliwosci co do temepratur plyty (szczególnie)-sekcje i takie tam sry nie  znam sie;p i procka- jak to sie bedzie mialo na potencjalna dlugowiecznosc?Za 1900 jest i7 10700f + z490 gaming plus którą kolega Piotrek se wybral .Naprawde lepiej dozlozyc ten 1k do 3080 ktory da w 2k 144hz  naprawde poteznego kopa (rzędu 30%)niz bawic sie w te w 2k splaszczone zreszta 

1. "po co szybszy" - no to jest 5600x

2. bo intel ma 65W (ale 2,9 GHZ to to prawie samo co 4,4)

3. ale może chodzić max turbo 4,4 (ale wtedy mamy 250W a nie 65 ale o tym już się nie pamięta):

https://www.anandtech.com/show/16343/intel-core-i710700-vs-core-i710700k-review-is-65w-comet-lake-an-option/23

 

cyt. "potrafi w szczytowych momentach dać nawet 8 fps wiec chyba jednak dopłace te 200" wg mnie warto dopłacić 500 żeby mieć ŚREDNIO 10% więcej tym bardziej że niektóre testy jednak obiecują że dołożenie szybszej karty zwiększy pokaże większy wzrost wydajności. Dla mnie testy jak: 

https://www.anandtech.com/show/16341/intel-core-i9-10850k-review-the-real-intel-flagship/13 (dla min na 600p)

bardziej oddają faktyczną różnicę w wydajności - pozostałe w większym stopniu ogranicza karta graficzna.

No i finalnie jednak mówimy o kompie za 10k a nie budżetowej jednostce gdzie spinamy się z każdą złotówką.  W końcu finalnie spokojnie można założyć że za te 4 lata wymieni się kartę graficzną na nowy model a sama buda jeszcze będzie dobra...

 

W dodatku kupując intela należy też zadbać o dodatkowe pieniądze na opłaty za prąd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pawel2040 napisał:

Moje wywody sa następujące 🙂

1.6/12 vs 8/16 a co jesli za 5 lat wyjda gry dajace duzego kopa na 8 rdzeniach?

2.Nie rozumiem, intel ma 4.6 ghz w turbo na all rdzeniach i 4.8 na jednym.

3. Bez krecenia wedlug tutejszego portalu i7 bierze 220 w a 5800x 200w wiec roznica  raczej niewielka.Nie rozumiem tego testu na anandtech za bardzo:(.

Co do testu w 600p w deusie wychodzi tam ze 5600 4.6ghz jest ciut wydajniejszy od tego samego rdzenia w 5800x tylko na 4.7ghz i juz wiecej od 4.8 ghz w 5900x nie wiem nie znam sie moze musze sie douczyć(chociaż az tak mi sie nie chce ;p).Poza tym dziwne troche ze chyba nikt wiecej o tym nie mowi ze np taki 5600x bedzie z nie wiem np z rtxem 5080 wydajniejszy od i9 10xxx o ile(szczególnie w 1440p w której gra Pioterk póki co)o ile no wlasnie , nie wiem jakos mi sie wierzyc nie chce ze to bedzie miec takie przelozenie jak np w tescie deusa.Wymiana za 4 lata karty graficznej ma oczywisice jakis sens ale:sprzedajac 4letnia karte graficzna mysle ze warto dac naprawde okazyjna cene (no bo co jesli padnie komus za 2 miechy-niefajna sprawa).Poza tym jak juz kupowac karte powiedzmy za 3/4k jak 3080 to wolalbym dojechac juz do konca tej generacji czyli do roku powiedzmy 2027(3080 daje nadzieje na 4k-60fps w wiekszosci tytulów w powiedzmy srednich ustawieniach).

Ad. 1 - oczywiście masz rację.. Z tym że idąc logiką "kroimy zestaw pod grafikę" 5600x wydaje się równie wystarczającym...  Szczególnie że porównując "10700" do czegokolwiek bierze się do porównania 10700K taktowany na 5GHz bo przecież 4,6 a 5 to to samo...

Ad.2 ...podobnie jak to że Intel ma napisane 65W TDP a bierze 200W

Ad.3 Ja też:

image.thumb.png.ee22998ddc0d3ac341cd3ec63c3bcfe4.png

https://www.anandtech.com/show/16343/intel-core-i710700-vs-core-i710700k-review-is-65w-comet-lake-an-option/23

Z drugiej strony:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/premierowy_test_procesora_intel_core_i9_11900k_topowy_rocket_lake_w_akcji-15461-17.html

choć wypadałoby żeby dookreslili co oznacza "krótkotrwale 337 W" dla 10700K...

 

 

"jak 3080 to wolalbym dojechac juz do konca tej generacji" problem polega na tym że póki co to szybciej rośnie wydajność kart graficznych niż procesorów więc bardziej prawdopodobnym jest wymiana GPU a nie CPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...