Skocz do zawartości
SzczYpior_n1

RAM na 3200MHz działa tylko osobno, razem w dualu max 2133MHz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. pomysłów z kumplem już nie mamy, więc może ktoś naprowadzi na trop.
Złożyłem platformę z używanych części:
Od kumpla Asus Prime Z370-P i Core i5 8500,
Natomiast z Allegro wylicytowałem G-Skill Ripjaws 3200MHz CL16 (F4-3200C16D-16GVKB) - są na liście kompatybilności ww. płyty głównej.
Problem polega na tym, że RAM w dualu nie chodzi stabilnie na niczym powyżej 2133mhz. Niezależnie od napięcia i timingów Prime95 w teście na stres Ramu i kontrolera pamięci wysypuje się praktycznie od razu, max po 15 sekundach. Próba zastosowania profilu XMP skutkuje brakiem bootowania.
Jednak gdy kości włożę pojedynczo, to każda z nich chodzi stabilnie na 3200mhz CL16 1,35v jak w XMP.
Próbowałem poprawiać cooler, ponownie układałem CPU w sockecie (wyczytałem, że przy braku styku pinów może tak się dziać), przesadziłem RAM do gniazd A1-B1, nawet do sąsiadujących, bez skutku. W biosie widzę sporo zaawansowanych opcji, napięć, ale nie wiem do końca jak można nimi ustabilizować RAM, gdy ewidentnie coś je blokuje powyżej 2133mhz i już przy 2266mhz jest lipa.
Za wszelkie sugestie, co można jeszcze sprawdzić bez podmianki CPU albo ramu będę wdzięczny.
Pzdr.

Edytowane przez SzczYpior_n1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

czy masz możliwość przetestować pamięć na innym zestawie tzn. zawierający inny CPU ?

(oczywiście czytałem twój, wpis ostatnie zdanie)

bo ten i5 ma wsparcie tylko do DDR4-2666MHz reszta to już OC a nikt nie gwarantuje ze OC będzie stabilne.

bo gdyby okazało się ze jednak na innym zestawie pamięć nie chce tez wystartować w Dual na 3200MHz to jest  podstawa aby pamięć oddać na gwarancje .

kontroler Ramu jest zintegrowany z CPU i tutaj szukał bym rozwiązania tego problemu.  

oraz czy opcja w  biosie jest ustawiona na "Command Rate (CR)    2T "  

a faktyczny problem to stworzył sam Intel, nakładając ograniczenia ze szybsze ramy tylko na lepszejszych płytach głównych , co za patologia, np, na Z-170 masz i3 i Ram 3200MHz i wszystko śmiga bez problemów.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mr.T... napisał:

Witam 

czy masz możliwość przetestować pamięć na innym zestawie tzn. zawierający inny CPU ?

(oczywiście czytałem twój, wpis ostatnie zdanie)

bo ten i5 ma wsparcie tylko do DDR4-2666MHz reszta to już OC a nikt nie gwarantuje ze OC będzie stabilne.

bo gdyby okazało się ze jednak na innym zestawie pamięć nie chce tez wystartować w Dual na 3200MHz to jest  podstawa aby pamięć oddać na gwarancje .

kontroler Ramu jest zintegrowany z CPU i tutaj szukał bym rozwiązania tego problemu.  

oraz czy opcja w  biosie jest ustawiona na "Command Rate (CR)    2T "  

a faktyczny problem to stworzył sam Intel, nakładając ograniczenia ze szybsze ramy tylko na lepszejszych płytach głównych , co za patologia, np, na Z-170 masz i3 i Ram 3200MHz i wszystko śmiga bez problemów.    

Siemka.
2T ustawione, zresztą w trybie automatycznym też chyba ustawiał 2T.
Zdaje sobie sprawę, że kontroler pamięci jest w CPU, dlatego chyba ostatecznie będę z kumplem się wymieniał testowo prockiem i ramem, żeby znaleźć winowajcę, chociaż chciałem tego uniknąć, bo będziemy robić to wysyłkowo na odległość, czas itd.
Wieć też, że wszystko powyżej 2666mhz to OC, jednak nawet na tych 2666mhz nie mogę ustabilizować pamięci, więc coś jest nie tak.
Jest w biosie taka opcja jak "Memory Controller PLL Voltage" i nie wiem czy tym można bezpiecznie wajhować i do jakich wartości. Nikt na internecie nie wspomina o takiej opcji, tylko o VCCIO i VCCSA a tym nic nie mogę wskórać.

PS. Gość, od którego kupiłem RAM, twierdzi, że u niego chodziły stabilnie w dualu na 3200mhz, tylko że na platformie AMD.

Edytowane przez SzczYpior_n1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 7/4/2021 at 11:36 AM, SzczYpior_n1 said:

Siemka.
2T ustawione, zresztą w trybie automatycznym też chyba ustawiał 2T.
Zdaje sobie sprawę, że kontroler pamięci jest w CPU, dlatego chyba ostatecznie będę z kumplem się wymieniał testowo prockiem i ramem, żeby znaleźć winowajcę, chociaż chciałem tego uniknąć, bo będziemy robić to wysyłkowo na odległość, czas itd.
Wieć też, że wszystko powyżej 2666mhz to OC, jednak nawet na tych 2666mhz nie mogę ustabilizować pamięci, więc coś jest nie tak.
Jest w biosie taka opcja jak "Memory Controller PLL Voltage" i nie wiem czy tym można bezpiecznie wajhować i do jakich wartości. Nikt na internecie nie wspomina o takiej opcji, tylko o VCCIO i VCCSA a tym nic nie mogę wskórać.

PS. Gość, od którego kupiłem RAM, twierdzi, że u niego chodziły stabilnie w dualu na 3200mhz, tylko że na platformie AMD.

po co prockiem ? wymieńcie się pamięciami i na czas testów i po kłopocie , z prockiem będziesz kombinował (choć bardziej obstawiam gniazdo) jak u ciebie będą śmigać jego kostki a u niego twoje 🙂

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Finał okazał się taki, że płyta była lewa. I nie o socket chodzi. Na internecie można poczytać o wielu przypadkach kaprysów Asusów na Z370 i ja jestem kolejnym przykładem. Co ciekawe po zmianie CPU na inny, profil XMP na 3200mhz zaczął bootować (na poprzednim nie chciał), jednak system ledwo odpalał. Ostatecznie na innym CPU i ramie też sypało błędami nawet na 2666mhz i płyta poleciała na zwrot a ja zakupiłem MSI Z370 SLI Plus. Mam nadzieję, że ta stanie na wysokości zadania.
Dzięki za odpowiedzi, Pzdr ;]

Edytowane przez SzczYpior_n1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2021 o 19:17, Pawel2040 napisał:

Nie wiem, plus jest taki ze masz te 2x8gb , minus wiadomo pare fpsow w grach czy tam wolniej w programach.Rozumiem ze plyta po gwarancji? Moze ktos z  asusa by cos pomogl - jak byly takie cyrki z taka czy inna konfiguracja to cos wiedza na pewno.

pare fps mniej 2133 vs 3600? W grach gdzie procesor ma duze znaczenie jak i speed pamieci to moze byc 30%+ fps mniej o ile gpu nie ogranicza 😉

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie złożyłem wszystko do kupy i śmiga jak nóż po masełku. Jednak na 3600 mi narazie nie bangla. Nie wiem czy warto aż tak popuszczać timingi dla zegarka. CL 20 to nie za dużo? Jeśli ważniejsze taktowanie od timingów, to które jeszcze warto poluźnić?

Edytowane przez SzczYpior_n1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...