Skocz do zawartości
mongo

Zmiana chłodzenia na wodne

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam procesor AMD Ryzen 9 3900X wraz z chłodzeniem od be quiet! Dark Rock Pro 4 120/135mm. Zrobiłem kilka stress testów, które pokazały temperatury procesora na poziomie 85°C i stałym taktowaniu 4,05 GHz. Czy są to akceptowalne temperatury czy może powinienem wymienić chłodzenie na wodne? Nie ukrywam, że chciałbym w przyszłości zrobić lekki overclocking procesora, ale z tymi temperaturami nie wiem czy będzie sens.

AIDA64-6.PNG.29a630d857668574e652859242be9ff8.PNGCap1894156.thumb.PNG.cdc9c4bb77938113a311faba69038c1e.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komputer Ci trzyma taką temperaturę pod obciążeniem syntetykami to biorąc po uwagę jaki to procesor to jest raczej przyzwoicie. Zmiana na wodę mogła by przynieść poprawę, ale przy nieporównywalnie wyższych kosztach (mówimy o custom loop, nie o AiO, z AiO jak dobrze pójdzie to miałbyś nawet podobną wydajność za dwa razy więcej hajsu). Jeśli kwestia którą rozpatrujesz tylko wydajności, a nie np. że chcesz "mieć wodę", to zapewne dopłata do chłodzenia wodnego wystarczyła by na zakup szybszego procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Pawel2040 napisał:

Czesc, a w normalnym uzytkowaniu jakie temeratury sa? Procek pracuje u Ciebie caly czas na ostro? Do czego potrzebujesz to oc jesli wolno spytac-w czym ten 3900x nie domaga? Ten dark rock bardzo Ci przeszkadza np w pracy? Nie wiem np jeden kolega na tym forum napisal(1-2 dni temu) ze jak zmienil inne powietrzne chlodzenie (nawet drozsze od dr pro 4) na wodne to tempy mu spadly i ciszej jest. Ale wiadome tez jest ze wodne chlodznia sa bardziej narazone na awarie a w przypadku wysokich temperatur tez czesto sa gloszniejsze od powietrznych.

Podczas normalnego użytkowania wacha się od 50 do 60 stopni. Nie męczę komputera cały czas renderowaniem filmów czy animacji 3D lecz mimo wszystko jego temperatury bardzo szybko idą w górę. OC jak pisałem chce zrobić przyszłościowo, gdy stwierdzę że procesor jest już za wolny, a po drugie mam trochę zapasu mocy w zasilaczu (nawet trochę za dużo) więc czemu by nie spróbować wyciągnąć trochę więcej mocy? Lecz przy takich temperaturach bez OC wydaje mi się że to nie będzie dobry pomysł. Aktualne chłodzenie w żadnym stopniu mi nie przeszkadza.

13 godzin temu, roar.RAR napisał:

Moim zdaniem, przyzwoite temperatury. Jaką masz obudowę?

SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black

12 godzin temu, joorvishoon napisał:

Jeśli komputer Ci trzyma taką temperaturę pod obciążeniem syntetykami to biorąc po uwagę jaki to procesor to jest raczej przyzwoicie. Zmiana na wodę mogła by przynieść poprawę, ale przy nieporównywalnie wyższych kosztach (mówimy o custom loop, nie o AiO, z AiO jak dobrze pójdzie to miałbyś nawet podobną wydajność za dwa razy więcej hajsu). Jeśli kwestia którą rozpatrujesz tylko wydajności, a nie np. że chcesz "mieć wodę", to zapewne dopłata do chłodzenia wodnego wystarczyła by na zakup szybszego procesora.

Czyli chłodzenie wodne w przypadku tego procesora nic by nie dało? Oczywiście mowa o AiO.

Edytowane przez mongo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mongo napisał:

Czyli chłodzenie wodne w przypadku tego procesora nic by nie dało? Oczywiście mowa o AiO.

Chłodzenie wodne typu 3x120mm będzie Cię kosztowało ok 700zł, i jeśli testy nie kłamią, da Ci dodatkowe 5 stopni luzu.

Pozostaje kilka pytań typowych dla OC:

  • czy Twoja jednoska się podkręci
  • czy wzrost wydajności będzie widoczny (testy pokazują że w niektórych zastosowania ryzeny bez OC prezentują wyższą wydajność niż ryzeny z OC, bo turbo potrafi wycisnąć wyższe zegary chwilowe niż jesteś w stanie ustawić na stałe)
  • czy mobo wytrzyma ilośc prądu do nakarmienia twojego procka
  • czy chłodzenie wytrzyma

jeśli dołożysz 700 zł do wartości Twojego procesora to albo jesteś a rejonie ryzena 5800X (względem 3900 szybszy w grach, wolniejszy w zadaniach wielowątkowych) albo przy dopłacie pewnie być dał radę złapać 5900x (wszędzie szybszy od 3900 i to znacznie).

Generalnie jak nie traktujesz OC jako formy radosnego majsterkowania, to zazwyczaj sprawdza się zasada że łatwiej i pewniej wymienić procesor niż kupić turbochłodzenie za dużo monet i liczyć że OC załatwi Ci wydajność za pół-darmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Generalnie jak nie traktujesz OC jako formy radosnego majsterkowania, to zazwyczaj sprawdza się zasada że łatwiej i pewniej wymienić procesor niż kupić turbochłodzenie za dużo monet i liczyć że OC załatwi Ci wydajność za pół-darmo.

Cóż, niestety skończyły się czasy gdy Athlona XP 2200+ pogoniło się na 3200+ i więcej i za tanie pieniądze można było mieć więcej wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...