Skocz do zawartości
gacek83

Zestaw ~ 7500 zł bez GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Zdecydowałem się poprosić Was o złożenie zestawu za +- 7500 zł bez GPU z myślą o grach. Wstępnie złożyłem taki oto zestaw: https://www.morele.net/kategoria/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=848683 

Co o nim myślicie? Czy wszystko jest tu ok? Niestety moja wiedza na temat złączeń, podłączeń i odłączeń zatrzymała się dobrych kilka lat temu, więc nawet nie wiem czy wszystko do siebie tu pasuje 🙂  Proszę o pomoc. 

 

Edytowane przez gacek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tak płyta nie wygląda źle ale czy wykarmi tego potwora ? ,  lista nie jest jeszcze wzbogacona o płyty na B550.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281

 ale znalazłem też cuś takiego. 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1PuUWroxA0HvSSipsXlB8hnYkshxD8LdeO5EA6WLdOQw/edit#gid=0

do listy zażaleń odnośnie płyt głównej, stary kodek dźwiękowy ALC 892 lol to to pamięta czasy Z77 pod Intela XD

co do zasilacza to nie jest zły wybór, ewentualnie do przemyślenia czy zamienić na, bo gwarancja 12 lat 

https://www.morele.net/zasilacz-phanteks-revolt-pro-850w-neph-004-6063570/

CPU nie posiada zintegrowanego układu graficznego winc o ile nie posiadasz własnej karty graficznej to po podłączeniu monitora pod wyjście do płyty głównej zobaczysz raczej czorny ekran  ...

pamięć spoko lubię bez RGB i nisko profilowe, sam mam zestaw od Corsair 

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-32-gb-3600mhz-cl18-cmk32gx4m2z3600c18-6797268/

obudowa niezły statek. 

jeśli chodzi o dyski to preferuje zasadę dwóch (ale nie jak w SW ) np 500GB pod system i osobny np. 1TB pod gry.

zestaw chłodzący ok , sam używam chłodzenia Scythe Fuma2, chodziło mi o gabaryty vs wydajność.

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-fuma-2-scfm-2000-6221109/        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Twoje uwagi, ale omam pytania 🙂

O którą dokładnie płytę Ci chodzi, bo trudno się w tych linkach połapać?

Myślisz, że zmiana zasilacza na taki który ma nieco dłuższy okres gwarancji, ale sporo słabszą sprawność ma sens?

Co do grafiki, to chyba raczej niewiele osób jedzie w dzisiejszych czasach na integrze, szczególnie w grach, więc jestem świadom, że muszę kupić oddzielną 🙂  Dysk też na 100% będzie tylko 1 , bo po co sobie życie utrudniać montując 2 ? 🙂 

 

Edytowane przez gacek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, gacek83 napisał:

Dzięki za Twoje uwagi, ale omam pytania 🙂

O którą dokładnie płytę Ci chodzi, bo trudno się w tych linkach połapać?

Myślisz, że zmiana zasilacza na taki który ma nieco dłuższy okres gwarancji, ale sporo słabszą sprawność ma sens?

Co do grafiki, to chyba raczej niewiele osób jedzie w dzisiejszych czasach na integrze, szczególnie w grach, więc jestem świadom, że muszę kupić oddzielną 🙂  Dysk też na 100% będzie tylko 1 , bo po co sobie życie utrudniać montując 2 ? 🙂 

 

linki są do zestawień list i opisów VRM (czyli sekcji zasilania) na płyt głównych dla wybranych chipsetów.

no chyba ze masz problem z odnalezieniem tego MSI ? drugi link pozycja 62.

co do zasilacza to tylko propozycja sam mam 850W bo w chwili jak kupowałem nie było zasilaczy 1000W+

sam posiadam

https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-prime-px-850w-ssr-850pd-6352549/

dla mnie płyta główna i zasilacz to podstawa budowy zestawu.

co do ilości dysków to jest moje podejście, wypracowane na przestrzeni lat i obserwacji jak takie rozwiązanie lepiej się sprawdza.

to są tylko propozycje , ja wychodzę z założenia ze przed wydaniem piniedzy warto każdy zakup przemyśleć przynajmniej kilka razy. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemu ze znalezieniem nie miałem żadnego, ale nie obczaiłem co masz na myśli 🙂 Odnośnie tej płyty głównej to sądzisz, że można dokonać lepszego wyboru? Oczywiście zakładając podobny przedział cenowy, a nie  cenę razy 3 🙂 Też wychodzę z takiego założenia jak Ty, dlatego zdecydowałem się założyć ten temat i poddać pod dyskusję mój wybór. 

Edytowane przez gacek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a widzisz po to właśnie są takie zestawienia, aby przed zakupem sprawdzić czy wybrany CPU nie będzie przy obciążeniu gotować sekcji zasilania na płycie głównej, bo to ze kłamczuszki producenci piszą ze płyta wspiera jakiś, czy jakąś serie CPU, to potem aby komp się nie resetował przy obciążeniu trzeba, np. tak jak to miało miejsce dawniej z np. serią FX od AMD przycinać zegary lub dokładać wiatrak nad sekcja zasilania ..., tak to obecnie wygląda że zarówno w Intelu jak i AMD , kłamczuszki podają TDP ale dla zegarów bazowych a nie jakie jest TDP w trybie turbo ( kojarzy mi sie z "lotus 3 turbo challenge" XD) czyli aby opis był pełen, w opisie CPU obok TDP dla zegarów bazowych powinna być informacja ze przy max zegarach ile dany CPU zużywa Watów , to może by uświadomiło potencjalnych kopiujących o konieczności zakupu i  doboru odpowiedniej płyty głównej. 

i to samo tyczy się producentów płyt głównych skoro jakiś CPU zużywa powiedzmy 200W no to jak powinna być rozbudowana sekcja zasilania aby się nie gotowała ? , no ale to by trzeba napisać ze dana płyta nie nakarmi danego CPU, ale tego nikt nie zrobi aby przyznać się ze np. 4 fazowa sekcja nie nakarmi CPU co pobiera 200W...

dlatego dziwi mnie Twój wybór, CPU wysoki model a płyta co najmniej średnio niski sygnet.  

wedle możliwości wydajności VRM to dla takiego CPU płyta powinna być 

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b550-aorus-master-6794023/

albo 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-meg-b550-unify-8227776/

a z racji ze MSI nie posiada fizycznego serwisu w Polandi, tylko w kraju Helmutów i Göringów ... to wybór padł by na  Gigabyte.  

    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc wybrałem tą płytę główną kompletnie nie zwracając uwagi na kwestię sekcji zasilania, gdyż po prostu założyłem, że skoro wspiera wybrany przeze mnie model CPU to wszystko będzie git 🙂 Co ciekawe z listy którą podlinkowałeś wybrałem dokładnie tego samego Gigabyte którego teraz poleciłeś 🙂 Myślę więc, że kwestię płyty można już zamknąć. Tylko pozostają w sumie jeszcze 3 pytania:

1. Czy wybrany zasilacz ogarnie cały zestaw, zakładając że wybiorę być może 3080 Ti, czy kupić mocniejszy?

2. Wybrany dysk jest ok, czy zmienić go na Samsunga 980 Pro ?  Chętnie kupiłbym zaproponowanego KIngstona, ale chyba trochę ma za słabą wydajność w porównaniu do innych.

2. Czy wszystko ruszy od strzała, tzn. czy nic nie będzie przez nic ograniczane i będzie działać wszystko z pełną wydajnością? 

Edytowane przez gacek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pod koniec kwietnia sam kupowalem PC za podobna kwotę i  mogę ci poleć 3 płyty na b550 ze średniej polki cenowej ktorę wypadły najlepiej w testach.

1) MSI MPG B550 Gaming Edge WiFi

2) Asusy B550 A, F i E

3) MSI B550 GAMING CARBON WIFI

Rozważ ten konfigurację na intelu. zaoszczędzisz trochę. Takie z590/ B560 + 11700k

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. wedle testów porównawczych 850W powinien uciągnąć taki zestaw, osobiście doinwestował bym do zasilacza 1000W.

2. dyski, raczej został bym przy Gigabyte zobacz dysk ma TWB dla 1TB pojemności 1800TB a Szajsung ino 600 TB.

3. w dzisiejszych czasach to jest trochę loteria z tym ze wszystko ruszy od "kopa".. , a jeśli chodzi o wydajność typowo pod gry to wszystko zależy od tytułu czasem wygrywa Intel czasem AMD a budując zestaw na np. i7 10700K  wydajność w grach tylko nie znacznie nisza o temperaturach nie wspominając a trochę się zaoszczędzi na zakupie CPU.  

a no właśnie nawet z tym zestawem chłodzącym ten Ryzen w gracz możliwe ze będzie dobijał do 85C-90C stopni...    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ale czegoś tutaj nie rozumiem 🙂 Sugerujesz, żebym darował sobie chłodzenie powietrzem, a jednocześnie oferujesz mi chłodzenie powietrzem które posiadasz 🙂 Jak to się ma do sugerowania porzucenia pomysłu o powietrzu? 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zlożylem PC na chłodzeniu powietrznym, ale zmieniłem na aio bo wydajność okazała się lepsza (oczywiście nie przesadnie). I mogę ci sprzedać jeżeli koniecznie się upierasz na powietrze. A Noctua d15 jest nieco lepsza od BQ DRPro.

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, gacek83 napisał:

Sorki, ale czegoś tutaj nie rozumiem 🙂 Sugerujesz, żebym darował sobie chłodzenie powietrzem, a jednocześnie oferujesz mi chłodzenie powietrzem które posiadasz 🙂 Jak to się ma do sugerowania porzucenia pomysłu o powietrzu? 

brawo +1 XDDD

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zestaw, tylko jest jedno ale. Boję się tej wody jak ... ognia 🙂 Najbardziej martwi mnie to, że co jakiś czas trzeba uzupełniać układ. Ja sam tego za chiny ludowe nie zrobię, a i o speca od takich spraw w mojej okolicy to raczej dość trudno. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzorowałem się na be quiet! Pure Loop 280, a tam się uzupełnia ( oglądałem filmik w necie ), i myślałem, że tak jest w każdym przypadku.

Nigdy nie miałem chłodzenia wodnego, więc proszę mi powiedzieć co się dzieje po jakimś czasie z płynem? Nie " wyparowuje ", że nie trzeba go uzupełniać i układ zawsze jest tak samo wydajny? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, gacek83 napisał:

Wzorowałem się na be quiet! Pure Loop 280, a tam się uzupełnia ( oglądałem filmik w necie ), i myślałem, że tak jest w każdym przypadku.

Nigdy nie miałem chłodzenia wodnego, więc proszę mi powiedzieć co się dzieje po jakimś czasie z płynem? Nie " wyparowuje ", że nie trzeba go uzupełniać i układ zawsze jest tak samo wydajny? 

 

tylko zachwalacze układów wodnych nic nie mówią o tym jak woda w układzie osiągnie określana temperaturę, to zazwyczaj pompka raczej cicho nie pracuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz ile jest gwarancji. Tyle powinno działać bez problemu. Czasem trochę dłużej. W końcu po kilku latach zauważysz wyższe temperatury, co będzie oznaczało, że w układzie znika bardzo powoli ciecz chłodnicza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...