Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 

Od jakiegoś czasu poszukuje za nowym laptopem, który posłuży mi na co najmniej 5 lat. Zdoła wytrzymać w cięższych programach do ,edytowania, renderowania i tworzenia grafika 3D. Przeszukałam wiele stron i kanałów na Youtub'ie z recenzjami laptopów, ale żadne nie dały mi satysfakcjonującej odpowiedzi. Poniekąd sprawiły u mnie większą dezorientację. Ogólnie to szukam sprzętu, który spełni poniższe specyfikacje: 

- min. 32GB RAM lub jeżeli nie ma możliwości kupna z taką pamięcią od zaraz, to zaznaczyć, że danemu modelowi można zwiększyć pamięć ram
- min 512GB SSD
- Ryzen 7 5800H  albo 9 5900H 
- pokrycie sRGB albo DCI-P3 co najmniej 90%
- płynnie działanie na takich programach jak: Photoshop, Blender, DaVinci Resolve
- 17 cali 
- ekran IPS albo OLED
- dedykowana karta graficzna co najmniej 4GB 
- jak w tytule cena nie może być wyższa niż 8000 zł

Bardzo pomocna byłaby tu opinia osób, które znają się na grafice komputerowej i działają na programach, które podałam. Chodzi o to by usłyszeć zdania osób, które takowy laptop mają i mogą go polecić mnie.

Słyszałam, że Asus Tuf Gaming A17 z tego roku jest ponoć dobry. Nie jestem jednak tego pewna, bo za każdym razem strony podawały różną skalę pokryć kolorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Renderowanie i montaż filmów na laptopie to masochizm. Obróbka zdjęć to wiadomo, żaden wysiliłek dla nowoczesnego laptopa. Zwiększenie ramu do 32GB nic nie przyśpieszy no chyba, że masz tak zaawansowane, olbrzymie projekty, że tyle potrzebujesz? Każdy z laptopów na nowym ryzenie 5000 czy najnowszych Intelach zagotuje się po kilkudziesięciu sekundach i będziesz miał wydajność 8 wątków dwa razy niższą niż Intel 10100f za 300zł. Na ale jak nie możesz pracować na stacjonarnym to szukaj takiego z najwydajniejszym chłodzeniem i najszybszym ramem.
Jeśli obrabiasz profesjonalnie zdjęcia to trzeba szarpnąć się na laptopa z ekranem typu OLED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nitro na 144hz ips https://www.x-kom.pl/p/658534-notebook-laptop-173-acer-nitro-5-r7-5800h-32gb-5121tb-w10px-rtx3060-144hz.html. Jak dobrze kojarzę, to 144hz/165hz są własnie matrycami z wysokim pokryciem sRGB (coś koło 100%). 17tka ma w miarę przyzwoity układ chłodzenia. TUF ma matrycę EVW z słabym pokryciem, albo IPS z 55% sRGB - Asus strasznie miesza w tych oznaczeniach i idzie się pogubić...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2021 o 21:54, KonradRak napisał:

Renderowanie i montaż filmów na laptopie to masochizm. Obróbka zdjęć to wiadomo, żaden wysiliłek dla nowoczesnego laptopa. Zwiększenie ramu do 32GB nic nie przyśpieszy no chyba, że masz tak zaawansowane, olbrzymie projekty, że tyle potrzebujesz? Każdy z laptopów na nowym ryzenie 5000 czy najnowszych Intelach zagotuje się po kilkudziesięciu sekundach i będziesz miał wydajność 8 wątków dwa razy niższą niż Intel 10100f za 300zł. Na ale jak nie możesz pracować na stacjonarnym to szukaj takiego z najwydajniejszym chłodzeniem i najszybszym ramem.
Jeśli obrabiasz profesjonalnie zdjęcia to trzeba szarpnąć się na laptopa z ekranem typu OLED.
 

To fajnie, ale gość prosi o laptopa, a ten mu nawija o komputerze.. 

Godzinę temu, roar.RAR napisał:

Nitro na 144hz ips https://www.x-kom.pl/p/658534-notebook-laptop-173-acer-nitro-5-r7-5800h-32gb-5121tb-w10px-rtx3060-144hz.html. Jak dobrze kojarzę, to 144hz/165hz są własnie matrycami z wysokim pokryciem sRGB (coś koło 100%). 17tka ma w miarę przyzwoity układ chłodzenia. TUF ma matrycę EVW z słabym pokryciem, albo IPS z 55% sRGB - Asus strasznie miesza w tych oznaczeniach i idzie się pogubić...

Nitro który wysłałeś ma uwaga..  62% sRGB i 44% adobeRGB XD 

Pytanie do autora - w jakich programach działasz? Jeżeli w pakiecie Adobe, to on bardziej lubi się z Intelami. 
W każdym bądź razie, jeżeli szukasz laptopa na 4-5 lat nie polecam tworów typu Acer Nitro, które wykonane są jak dla obcego. Jakość porównywalna do urządzeń za 1500 zł. 

Szukałbym raczej czegoś pokroju XPS'a albo ZB Studio które mają po ~100% pokrycia w sRGB i DCI-P3. 
https://www.sferis.pl/hp-zb-studio-g7-156uhd-i7-10750h-16gb-512gb-t2000-4gb-w10p-3yrci-1j3t3ea-p714912?gclid=EAIaIQobChMIjYDx1M7d8QIVchDmCh0UPg0IEAQYAyABEgKo5vD_BwE

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@L0rdm

Witam! 

Davinci Resolve, Blender, Photoshop, czasami też coś grzebię w Corel Draw. 

Ogólnie z tego co się orientuję, to przy pracy grafika patrzy się na gamutę sRGB albo DCI-P3 aniżeli na Adobe RGB, ale nie jestem w 100% pewna. I dziękuję za propozycję! Zaraz sprawdzę ten link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mistril napisał:

@L0rdm

Witam! 

Davinci Resolve, Blender, Photoshop, czasami też coś grzebię w Corel Draw. 

Ogólnie z tego co się orientuję, to przy pracy grafika patrzy się na gamutę sRGB albo DCI-P3 aniżeli na Adobe RGB, ale nie jestem w 100% pewna. I dziękuję za propozycję! Zaraz sprawdzę ten link.

Dlatego pisałem też o sRGB w przypadku tego Acera Nitro, który ma 62% pokrycia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2021 o 21:54, KonradRak napisał:

Renderowanie i montaż filmów na laptopie to masochizm. Obróbka zdjęć to wiadomo, żaden wysiliłek dla nowoczesnego laptopa. Zwiększenie ramu do 32GB nic nie przyśpieszy no chyba, że masz tak zaawansowane, olbrzymie projekty, że tyle potrzebujesz? Każdy z laptopów na nowym ryzenie 5000 czy najnowszych Intelach zagotuje się po kilkudziesięciu sekundach i będziesz miał wydajność 8 wątków dwa razy niższą niż Intel 10100f za 300zł. Na ale jak nie możesz pracować na stacjonarnym to szukaj takiego z najwydajniejszym chłodzeniem i najszybszym ramem.
Jeśli obrabiasz profesjonalnie zdjęcia to trzeba szarpnąć się na laptopa z ekranem typu OLED.
 

Nie zgadzam się z kolegą. W XXIw. jest bardzo dużo laptopów, które mają mega mocne podzespoły, a obróbka filmów i zdjęć na nich to przyjemność z możliwością mobilnego przenoszenia go w torbie. Wystarczy spojrzeć na lapki z desktopowymi procesorami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, iSkul napisał:

Nie zgadzam się z kolegą. W XXIw. jest bardzo dużo laptopów, które mają mega mocne podzespoły, a obróbka filmów i zdjęć na nich to przyjemność z możliwością mobilnego przenoszenia go w torbie. Wystarczy spojrzeć na lapki z desktopowymi procesorami.

Podaj przykład jednego modelu, który na 16 wątkach potrafi trzymać 3GHz przez 30min renderowania lub mielenia filmu...

Wracając do prośby autorki to musisz szukać laptopa z 8 rdzeniami i 16 wątkami. Czyli Ryzen 5000H lub Intele 11gen. Tylko, że ja widzę te zabawki w cenach 15000zł?!

W zakładanym budżecie znalazłem tylko jeden laptop, który nie ma śmieciowej matrycy i nadaje się do obróbki zdjęć. Niestety 15" ale jak go sobie wysoko i blisko ustawisz to 4K zrobi robotę.

https://www.x-kom.pl/p/623193-notebook-laptop-156-gigabyte-aero-15-oled-i7-10870h-16gb-512-w10p-rtx3060p.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KonradRak
Witam! 
Więc, zobaczyłam pańską propozycję i pozwoliłam sobie jeszcze poszperać w internecie. Udało mi się znaleźć kolejnego Gigabyte tyle, że z Ryzen 9 5900HX (tylko droższy o 600 zł). 

https://www.x-kom.pl/p/662555-notebook-laptop-173-gigabyte-a7-r9-5900hx-16gb-512-win10-rtx3070-144hz.html

Jak uważacie, czy postarać się dołożyć na model z AMD, czy lepiej zakupić model tańszy i dodatkowo mniejszy, czyli 15'6 cala?

Również mam pytanie. Czy to prawda, że procesory Ryzen są lepsze do prac wielozadaniowych. tzw multitaskingu od procesorów Intel? Czy to wszystko zależy od liczby wątków i jednocześnie rdzeni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten laptop ma tragiczną matrycę, to zabawka dla dzieciaków trwoniących czas na gry a nie profesjonalnego grafika.

Nie wiem jak dużo czasu poświącasz na rendering i montaż filmów ale gdybym ja zajmował się obróką zdjęć to prioorytetem byłby ekran, monitor. Odpuściłbym szybki rendering na 8 rdzeniach i kupił 4/8 np: LG Gram

https://www.lg.com/pl/ultrabooki-gram/lg-17z90p-g.aa79y-1tb bywają promocje na ten model.

Przyzwoita matryca i nie będzie się tak gotował jak poprzednie, które proponowaliśmy. No i gdyby Apple M1 miał większy ekran to już byłby zwycięzca.  Generalnie dla mnie priorytetem byłby OLED 4K. Ustawiasz na tych 15" skalowanie 200% i jest opad szczeny tak ostre są czcionki i szczegóły zdjęć, o kolorach i czerni już nawet nie wspomnę.

Co do procesorów to mobilne wersje Intela (10nm) i AMD (7nm) są porównywalne zegar w zegar. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, L0rdm napisał:

To fajnie, ale gość prosi o laptopa, a ten mu nawija o komputerze.. 

Nitro który wysłałeś ma uwaga..  62% sRGB i 44% adobeRGB XD 

 

Cholera, znowu producenci mieszają... Kiedyś 144hz to był porządny IPS, a 120hz była skierowana pod gaming ze słabym pokryciem...
Dzięki za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...