Skocz do zawartości
joorvishoon

Ryzen 5600x + B550 -> zegary w idle za wysokie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam w komputerku  świeżo sparowanego ryzena 5600X z płytką B550 od gigabyte'a (B550i Aorus pro AX). Najnowszy BIOS i takie tam.

Jestem trochę niepocieszony pracą w idle. Do tej pory w ryzenach (a miałem już ryzena 2xxx i 3xxx) procesor w idle znacząco zrzucał napięcie oraz schodził zegarami na jakieś śmieszne wartości. Było to bardzo miłe ze względu na błogą ciszę która wtedy zapadała.

Tutaj CPU VDD nie spada poniżej 0,9 V i trzyma na wszystkich rdzeniach zegar ~3.6 GHz

W HWMonitorze mam w ogóle dziwne odczyty:

  • Vcore z płyty głównej wygląda jakby QnC chodziło:

image.png.5551ea6845e056a98fd5152f3dd9b68a.png

  • VDD na procesorze absolutnie na to nie wskazuje, ale na pojedynczych rdzenia widać  że są piki w dół do 0.2V

image.png.c6768ad197d33f6e79e06b8692f403b7.png

  • zegary generalnie trwają na 3.6, chociaż też złapały jakiś pik w dółw na 200 - tak nisko to akurat nie pamiętam żeby schodził procesor.

Generalnie albo coś się ostro kiełbasi, albo HWMonitor nie umie czytać tej płyty/chipu/proca. Ale...

image.png.340b4747f10bec6a20e372faa6e46b97.png

Temperatura nie wygląda jakby to CnQ chodziło. A na pewno nie jakby procesor na jakikolwiek rozsądny czas zjeżdżał na te 0,2V i 200Mhz.

 

CnQ włączone w biosie, w windowsie zbalansowany plan. Komplet sterowników do chipsetu itd poinstalowany...

...coś przeoczyłem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no temperatura coś dziwna u mnie przy tej pogodzie jakieś ~40C 5800X (a jest cieplejszy) przy przeglądaniu neta ale pewnie jak piszesz przez BOX chłodzenie , więc bym się nie przejmował

 wk5JYxF.png

Edytowane przez masin
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem czy HWMonitor nie umie w ryzeny, bo windows chyba tez nie umie.....

U mnie na świeżo złożonym zestawie z AIO 240 mam w idlu rzekome 40-45 stopni, a według menedżera zadań taktowanie nie schodzi poniżej 4 GHz... Sebastian pokazywał jakieś zrzuty chyba na 0,8 GHz i temp. 29stopni, nie wiem jak mu to wyszło....

Jak dla mnie mój poprzedni intel 6700k miał wzorową kulturę pracy 25stopni w idlu i jakoś do około 1Ghz schodził..... wymieniłem sobie na prądożerną grzałkę....... pfffffff

@Sebastian czy mógłbyś nam powiedzieć jak się w Ryzeny idzie?

Ujęcie.PNG

Ujęcie.PNG

Edytowane przez SaintInside
screen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, SaintInside said:

No ja nie wiem czy HWMonitor nie umie w ryzeny, bo windows chyba tez nie umie.....

U mnie na świeżo złożonym zestawie z AIO 240 mam w idlu rzekome 40-45 stopni, a według menedżera zadań taktowanie nie schodzi poniżej 4 GHz... Sebastian pokazywał jakieś zrzuty chyba na 0,8 GHz i temp. 29stopni, nie wiem jak mu to wyszło....

Jak dla mnie mój poprzedni intel 6700k miał wzorową kulturę pracy 25stopni w idlu i jakoś do około 1Ghz schodził..... wymieniłem sobie na prądożerną grzałkę....... pfffffff

@Sebastian czy mógłbyś nam powiedzieć jak się w Ryzeny idzie?

Ujęcie.PNG

Ujęcie.PNG

a nie zależy to od planu zasilania ? ja jadę na zmodyfikowanym "wydajnym" tyle że w biosie mam ustawione PBO na minusową amplitudę , temp w idlu na chwilę obecną 

jak odpalę hwinfo to mi pokazuje zegary (efektywne z C states) 20,30,50 MHz

2021-07-20.png

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, masin napisał:

a nie zależy to od planu zasilania ? ja jadę na zmodyfikowanym "wydajnym" tyle że w biosie mam ustawione PBO na minusową amplitudę , temp w idlu na chwilę obecną 

jak odpalę hwinfo to mi pokazuje zegary (efektywne z C states) 20,30,50 MHz

2021-07-20.png

no ok, tylko nie kupuję procka za 2,5k żeby mu wydajność ubijać, aby zyskać rozsądną kulturę pracy, podczas gdy stary i7 kulturę pracy miał na bezkonkurencyjnym poziomie i to just ootb, a to dla mnie jest mega istotne aby mi komputer nie wydawał żadnych dźwięków bo się skupić na pracy nie mogę......

pytanie czy z płytą/prockiem jest wszystko OK, i jak Sebastian Oktaba uzyskał w idlu 650MHz + 29stopni w teście

Test procesora AMD Ryzen 9 5900X - Premiera architektury Zen 3 (strona 29) | PurePC.pl

lepsza sztuka? jakiś magiczny przycisk do aktywacji Cool n Quiet? bo u mnie ani cool ani quiet na AMD ; /

 

Ujęcie3.PNG

Ujęcie.PNG

Ujęcie2.PNG

Edytowane przez SaintInside
screen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, SaintInside said:

no ok, tylko nie kupuję procka za 2,5k żeby mu wydajność ubijać, aby zyskać rozsądną kulturę pracy, podczas gdy stary i7 kulturę pracy miał na bezkonkurencyjnym poziomie i to just ootb, a to dla mnie jest mega istotne aby mi komputer nie wydawał żadnych dźwięków bo się skupić na pracy nie mogę......

pytanie czy z płytą/prockiem jest wszystko OK, i jak Sebastian Oktaba uzyskał w idlu 650MHz + 29stopni w teście

Test procesora AMD Ryzen 9 5900X - Premiera architektury Zen 3 (strona 29) | PurePC.pl

lepsza sztuka? jakiś magiczny przycisk do aktywacji Cool n Quiet? bo u mnie ani cool ani quiet na AMD ; /

 

nie porównuj 4/8 do 12/24 , Oktaba ma temperatury na poziome testowanych przez inne serwisy , zainstalowałeś drivery od AMD ? 

Nie ubijesz mu wydajności, mnie na tych ustawieniach które obecnie mam ustawione  procek jest chłodniejszy i wydajniejszy niż na PBO Auto , polecam to sprawdzić. Osobiście mam zmienioną tylko amplitude na wartość 25 , przy tej z tutka Blender mi się krzaczył.

 

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś masz w biosie przestawione. U mnie config w sygnaturce, fakt idle/net/yt 45-50*, stress 72-75*C na CPU w te upały ale mam tak krzywą ustawioną że słychać dopiero grafę jak pogram w coś dłużej a drzwiczek nie otwieram. Bawiłem się CTR ale nie chciałem zjeżdżać z taktami a niżej vcore sypał błędami. Śmieszne bo 1.4v 5.1GHz był stabilny ale musiałbym wtedy wentyle podnieść +20% i wtedy już słychać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mógłbym uwierzyć że u mnie to problem ze wskazywaniem prawidłowego stanu przez hwmonitor, jako że ryzen master pokazuje coś zupełnie innego. Jeśli jest różnica trzeba wierzyć oficjalnemu softowi. 

Temperatury w idlu wciąż są słabe mimo tego. O ile cooler jest marny, to mimo wszystko poprzednio mialem 3700x też z niezbyt wybitnym coolerem i idle prezentowal sie duzo lepiej. 

Szczerze to na dzien dzisiejszy nawet trudno mi zdecydowac czy mam problem czy nie mam... 😞

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, topdog said:

hwmonitor jest generalnie odradzany na forach bo (podobno) pokazuje niewłaściwe pomiary.

Zalecane jest HWinfo albo właśnie ryzen master do odczytów.

W HWinfo masz dwa taktowania, instant i effective. Ten pierwszy nie uwzględnia stanów uśpienia rdzeni

https://www.hwinfo.com/forum/threads/effective-clock-vs-instant-discrete-clock.5958/

no to własnie o tym pisałem powyżej , zegary w idle to jakieś 30 , 50 , 80MHz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...