Jump to content
warold15

Przepływ powietrza Bequiet dx500 - chłodnica 280mm

Recommended Posts

Cześć wszystkim.

Od niedawna posiadam swoje pierwsze chłodzenie AiO. W związku z brakiem doświadczenia przy montażu takiego chłodzenia poprosiłem o pomoc znajomego pracującego w serwisie komputerowym. Chłodzenie nie zmieściło się na górę obudowy, dlatego wylądowało na froncie. Przepływ powietrza w obudowie zmienił się dość mocno, ponieważ zimne powietrze zasysane jest z tyłu i góry a wyrzucane jest z przodu przez chłodnice. Czy takie ustawienie jest w porządku? Zacząłem się zastanawiam czy nie odwrócić jednak wentylatorów na chłodnicy i spróbować wyrzucić gorące powietrze górą i tyłem. Proszę o podpowiedzi w tej kwestii. 1626776432904.thumb.jpg.b327ff539df78996b9401664fa944338.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie, to jest bardzo złe ułożenie.

Ciepłe powietrze zawsze idzie do góry, więc wentylatory na górze muszą wyrzucać powietrze z obudowy... Wentylatory z AiO muszą wpuszczać ciepłe powietrze do środka obudowy, a te zaznaczone na niebiesko - wyrzucać je. Wtedy masz zachowany idealny przepływ.

Jeśli takie ułożenie, polecił Ci znajomy z serwisu - bałbym mu się cokolwiek oddać do "serwisowania"

W ogóle, nie wiem czy to efekt zdjęcia, czy zasilacz jest ułożony w taki sposób, że wentylator jest od "góry"?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź. 

Spróbuje to zmienić. Rozumiem, że górne jak i tylny wentylator powinien wyrzucać powietrze z obudowy? Świeże powietrze zasysają tylko wentyle z chłodnicy?

Czy blokopompa jest założona w poprawny sposób? Chodzi mi dokładniej o te podwieszane węże w linii prostej. 

Zasilacz jest ułożony wentylatorem w dół. 🙂

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jak napisał kolega wyżej, co do pompki w tym wypadku mając radiator na przodzie weże powinny byc na dole ale widzę, że są dosyć krótkie więc chyba nie starczą. Na twoim miejscu radiator jeżeli wejdzie zamontowałbym na górze z wentylatorami wyciągajacymi powietrze ze środka, a dwa wentylatory ktore są na górze zamontowałbym na przodzie obudowy które wciagają powietrze do środka obudowy.

Edited by DaffyDuck
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety węże nie starczą przy takim ustawieniu. Chciałem aby docelowo był zamontowany na górze ale niestety się nie mieści. Musi być z przodu. Znajomy twierdził, że ustawił to wszystko w taki sposób ponieważ inaczej by się nie zmieściło. 

W takim razie odwrócenie wentylatorów powinno załatwić sprawę. Chyba, że rzeczywiście w jakiś sposób zabraknie wtedy miejsca. Może powinienem pomyśleć nad zakupem większej obudowy? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

15 godzin temu, DaffyDuck napisał:

To w takim razie przednie ustaw przed chlodnicą żeby wciagały do srodka a górne i tylni ustaw aby wyciągały powietrze

Ustawiłem chłodzenie w taki sposób. Zauważyłem znaczne spadki temperatury zarówno na GPU jak i CPU. Wydaje mi się też, że komputer mniej bucha gorącym powietrzem. Być może trzy wentylatory 140 mm na górze i z tyłu lepiej rozpraszają ciepło niż jedna chłodnica na froncie. 

Być może wymiana obudowy na większą, na przykład BQ Silent Base 802 jeszcze dodatkowo poprawiłaby temperatury, ale nie wiem czy jest sen zmieniać. 

Na górze mam zamontowane 2x Silent Wings 3 PWM, natomiast z tyłu siedzi Pure Wings 2 bez PWM. Nie mogę nim sterować. Pracuje na swoich domyślnych obrotach. Czy warto dokupić kolejnego Silent Wingsa 3 i ustawić identyczne obroty jak na dwóch pozostałych? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

17 godzin temu, radiergummi napisał:

A od kiedy wentylatorami DC nie można sterować?

Z poziomu biosu kiedy zmieniam krzywą tego wentylatora nic się nie dzieje. Cały czas pracuje na swoich domyślnych obrotach. Jest jeszcze jakiś prosty sposób na sterowanie wentylatorami? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.