Skocz do zawartości
warold15

Przepływ powietrza Bequiet dx500 - chłodnica 280mm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Od niedawna posiadam swoje pierwsze chłodzenie AiO. W związku z brakiem doświadczenia przy montażu takiego chłodzenia poprosiłem o pomoc znajomego pracującego w serwisie komputerowym. Chłodzenie nie zmieściło się na górę obudowy, dlatego wylądowało na froncie. Przepływ powietrza w obudowie zmienił się dość mocno, ponieważ zimne powietrze zasysane jest z tyłu i góry a wyrzucane jest z przodu przez chłodnice. Czy takie ustawienie jest w porządku? Zacząłem się zastanawiam czy nie odwrócić jednak wentylatorów na chłodnicy i spróbować wyrzucić gorące powietrze górą i tyłem. Proszę o podpowiedzi w tej kwestii. 1626776432904.thumb.jpg.b327ff539df78996b9401664fa944338.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to jest bardzo złe ułożenie.

Ciepłe powietrze zawsze idzie do góry, więc wentylatory na górze muszą wyrzucać powietrze z obudowy... Wentylatory z AiO muszą wpuszczać ciepłe powietrze do środka obudowy, a te zaznaczone na niebiesko - wyrzucać je. Wtedy masz zachowany idealny przepływ.

Jeśli takie ułożenie, polecił Ci znajomy z serwisu - bałbym mu się cokolwiek oddać do "serwisowania"

W ogóle, nie wiem czy to efekt zdjęcia, czy zasilacz jest ułożony w taki sposób, że wentylator jest od "góry"?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. 

Spróbuje to zmienić. Rozumiem, że górne jak i tylny wentylator powinien wyrzucać powietrze z obudowy? Świeże powietrze zasysają tylko wentyle z chłodnicy?

Czy blokopompa jest założona w poprawny sposób? Chodzi mi dokładniej o te podwieszane węże w linii prostej. 

Zasilacz jest ułożony wentylatorem w dół. 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał kolega wyżej, co do pompki w tym wypadku mając radiator na przodzie weże powinny byc na dole ale widzę, że są dosyć krótkie więc chyba nie starczą. Na twoim miejscu radiator jeżeli wejdzie zamontowałbym na górze z wentylatorami wyciągajacymi powietrze ze środka, a dwa wentylatory ktore są na górze zamontowałbym na przodzie obudowy które wciagają powietrze do środka obudowy.

Edytowane przez DaffyDuck
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety węże nie starczą przy takim ustawieniu. Chciałem aby docelowo był zamontowany na górze ale niestety się nie mieści. Musi być z przodu. Znajomy twierdził, że ustawił to wszystko w taki sposób ponieważ inaczej by się nie zmieściło. 

W takim razie odwrócenie wentylatorów powinno załatwić sprawę. Chyba, że rzeczywiście w jakiś sposób zabraknie wtedy miejsca. Może powinienem pomyśleć nad zakupem większej obudowy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, DaffyDuck napisał:

To w takim razie przednie ustaw przed chlodnicą żeby wciagały do srodka a górne i tylni ustaw aby wyciągały powietrze

Ustawiłem chłodzenie w taki sposób. Zauważyłem znaczne spadki temperatury zarówno na GPU jak i CPU. Wydaje mi się też, że komputer mniej bucha gorącym powietrzem. Być może trzy wentylatory 140 mm na górze i z tyłu lepiej rozpraszają ciepło niż jedna chłodnica na froncie. 

Być może wymiana obudowy na większą, na przykład BQ Silent Base 802 jeszcze dodatkowo poprawiłaby temperatury, ale nie wiem czy jest sen zmieniać. 

Na górze mam zamontowane 2x Silent Wings 3 PWM, natomiast z tyłu siedzi Pure Wings 2 bez PWM. Nie mogę nim sterować. Pracuje na swoich domyślnych obrotach. Czy warto dokupić kolejnego Silent Wingsa 3 i ustawić identyczne obroty jak na dwóch pozostałych? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, radiergummi napisał:

A od kiedy wentylatorami DC nie można sterować?

Z poziomu biosu kiedy zmieniam krzywą tego wentylatora nic się nie dzieje. Cały czas pracuje na swoich domyślnych obrotach. Jest jeszcze jakiś prosty sposób na sterowanie wentylatorami? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2021 o 12:30, warold15 napisał:

...chłodzenie nie zmieściło się na górę obudowy, dlatego wylądowało na froncie.

Podepnę się pod topic.
Rozumiem, że chłodzenie nie zmieściło się na topie z powodu wymiarów?
Jakie masz aio i jaka wysokość całkowita?
Czy mógłbyś (albo ktoś z amigos na forum) zmierzyć o jakiej max wysokości zestaw da się zmieścić na topie? W praktyce będzie to odległość między topem a górną krawędzią mb. Ja mam ram niżej na mb ale za to radiator od sekcji zasilania jest jest ograniczeniem.
Chcę wcisnąć alf II 280 i jeśli nie da rady to daję tradycyjny bq dr pro4 albo noctuę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...