Skocz do zawartości
gacek83

10850K vs 11700K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zwracam się z takim oto pytaniem. Przy założeniu, że inne podzespoły mające wpływ na wydajność ( SSD, RAM GPU ) są takie same, to który z tych procesorów byłby lepszym wyborem i dlaczego akurat ten, a nie tamten? 🙂 Będę wdzięczny za pomocne wypowiedzi 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie znamy Twojego zastosowania...

Ale załóżmy, że chodzi o granie, a tutaj - brałbym 11700K https://www.x-kom.pl/p/626759-procesor-intel-core-i7-intel-core-i7-11700k.html

Jest tańszy, a ma mocniejszy pojedynczy rdzeń, który w grach jest mega ważny. Poza tym, obecnie standardem w grach jest 6 rdzeni, więc nawet te 8 Ci w zupełności na długi wystarczą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, roar.RAR napisał:

Nawet nie znamy Twojego zastosowania...

 99,9% gry 🙂 Jednak post napisałem bez względu na to do czego byłyby one zastosowane.

roar.RAR powietrze wystarczy, czy go topić? 🙂

 

Edytowane przez gacek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że procek bez K jest dużo wolniej taktowany, co raczej jest niezbyt korzystne, szczególnie w grach, a do tego właśnie zamierzam używać PC-ta, i wtedy ta różnica może być jednak większa niż 5 - 7%. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad tym samym.
Wziąłem 10850k. Tylko że ja różnice miałem 50zl, bo akurat był w promocji w owocowym. Zapłaciłem 1800zl za i9 a i7 był za 1749zl akurat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to, że ja coś chcę, tylko o to że chciałbym wydać kasę rozsądnie, a nie po prostu wydać 🙂 Jeśli OC w obecnych czasach to przerost formy nad treścią, to porzućmy temat OC i skupmy się na tym jak zainwestować kasę rozsądnie. A może myśleć o Ryzenach zamiast Intela ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kompa oczekuję jednego -> maksymalnej możliwej wydajności w grach. Monitor mam w planach 4k lub UWQHD, a grafikę 3070 Ti lub 3080 ( bez Ti ). Chciałbym też, aby do " zestawu " można było podpiąć SSD M.2. NVME 4 Gen, i by ten działał z pełną wydajnością. I to w zasadzie tyle. Gram w różne produkcje, od ETS2, po Cyberpunka. 

Edytowane przez gacek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inaczej podpowiem.
Jeśli chcesz mieć więcej fps, to wydajność pomiędzy i7 a i9 jest w okolicach - 5-7 klatek- na korzyść i9.

Wyżej w postach ktoś napisał, że i7 ma lepszy pojedynczy rdzeń i jest lepiej, tak do końca nie wiem o co chodzi, bo w każdym teście i9 jest właśnie lepszy w grach o około 5-7klatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc czy mógłbyś zaproponować według Ciebie rozsądny / optymalny zestaw? Chciałbym aby był on przyszłościowy ( na co najmniej 5 lat ), a wiadomo, że wiele w tym czasie może się zmienić ( wymagania gier na dużo większe ), a na te zmiany chciałbym być przygotowany. Nie chciałbym też uzasadniać kupna jakiegokolwiek podzespołu, tylko poprzez pryzmat długiej gwarancji, kosztem wydajności.  Może się mylę, ale kupno np. 6 rdzeniowego procesora do gier w obecnych czasach to pomyłka, gdyż wiadomo, że są, lub za chwile będą gry wykorzystujące już więcej rdzeni. 

Edytowane przez gacek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak już poza tematem pytanko. Dlaczego przy niektórych procesorach Intela nie ma żadnej litery na końcu oznaczenia cyfrowego? Co jej brak oznacza? 
Jest to procesor zablokowany z iGPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2021 o 15:09, roar.RAR napisał:

Nawet nie znamy Twojego zastosowania...

Ale załóżmy, że chodzi o granie, a tutaj - brałbym 11700K https://www.x-kom.pl/p/626759-procesor-intel-core-i7-intel-core-i7-11700k.html

Jest tańszy, a ma mocniejszy pojedynczy rdzeń, który w grach jest mega ważny. Poza tym, obecnie standardem w grach jest 6 rdzeni, więc nawet te 8 Ci w zupełności na długi wystarczą

Praktycznie w kazdą stronę w każdą sytuację AMD  5600x/5800x kładzie intela na łopatki: albo ceną platformy proc+płyta +pamięć albo z założeniem "zapomnieliśmy dodać że trzeba dodatkowe 100/150W mocy".

Ale nie, k... i7/i9 bo musi być intel...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rdaneel nie jestem wybitnym znawcą w tematyce komputerowej, ale czy możesz mi wyjaśnić dlaczego według Ciebie cena pamiędzi między AMD, a Intelem ma znaczenie? Przecież pamięci można zamontować te same, niezależnie od wybranej platformy.

Z tymi cenami, to też bym nie przesadzał 🙂

Intel 11700 to koszt 1500 zł, a 5800X podchodzi pod 1900 zł ( ceny sprzed chwili z Morele ). 

 

Edytowane przez gacek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, gacek83 napisał:

rdaneel nie jestem wybitnym znawcą w tematyce komputerowej, ale czy możesz mi wyjaśnić dlaczego według Ciebie cena pamiędzi między AMD, a Intelem ma znaczenie?

Nic takiego nie napisałem (albo nic takiego nie miałem NA MYŚLI). Po prostu minimalna konfiguracja to płyta, proc i pamięć. 

12 godzin temu, Pawel2040 napisał:

Sry kolego rdaneel, ale nie rozumiem w czym upatrujesz przewagę amd nad intelem w podanych przez gacka zastosowaniach? 

Nie wiem, w tym choćby?

https://ithardware.pl/testyirecenzje/premierowy_test_procesora_intel_core_i9_11900k_topowy_rocket_lake_w_akcji-15461-15.html

 

I w tym?:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/premierowy_test_procesora_intel_core_i9_11900k_topowy_rocket_lake_w_akcji-15461-17.html

 

Następne z czym kolega przyjdzie to jak wyciszyć komputer i zbić temperatury bo ma 700W grzałkę w kompie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, rdaneel napisał:

Następne z czym kolega przyjdzie to jak wyciszyć komputer i zbić temperatury bo ma 700W grzałkę w kompie. 

Gwoli ścisłości, to do konfigu zamierzam zamontować PSU 850W, a nie 700, to raz, a dwa to nie wydaje mi się, aby PSU miał jakiś drastyczny wpływ na hałas i temperatury innych podzespołów, tym bardziej, że będzie siedział w oddzielonej komorze, przez co nie będzie miał wpływu na grzanie się innych komponentów PC. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gacek83 napisał:

Gwoli ścisłości, to do konfigu zamierzam zamontować PSU 850W, a nie 700, to raz, a dwa to nie wydaje mi się, aby PSU miał jakiś drastyczny wpływ na hałas i temperatury innych podzespołów, tym bardziej, że będzie siedział w oddzielonej komorze, przez co nie będzie miał wpływu na grzanie się innych komponentów PC.

On nie, procesor i karta graficzna którą tam wsadzisz już tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym, aby moje wypowiedzi zabrzmiały, że jestem niemiły, lub pozjadałem wszystkie rozumy, ale idąc tym tokiem myślenia, to najlepiej wcale nie modernizować PC, bo będzie się grzać. Chyba nie o to tu chodzi w tej " zabawie ".

PS. Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, ale w linkach jakie podałeś wygrywa przeważnie I9, a nie 5800X lub ta różnica jest na tyle mała, że aż nieistotna ( za wyjątkiem CS GO, ale w to nie gram, więc w sumie to mnie nie interesuje ). W kwestii temperatur też wygrywa i9. 

Edytowane przez gacek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pawel2040 napisał:

Kolego rdaneel, jeżeli uważasz, że 5800x jest chłodniejszy od inteli nie kręconych to mam pewne wątpliwości 😞 

Chłodniejszy? Nie, ale to zdaje się w ogóle przypadłość 7nm - mniejszy rdzeń, mniejsze możliwości odprowadzenia temperatury.

Mniej mocy termicznej? Tak, jak na załączonym obrazku (mówiąc obrazowo pergamin w piekarniku i blacha ma 200 stopni ale pergamin wyjmiesz ręką, z blachą będzie gorzej).

 

3 godziny temu, Pawel2040 napisał:

Po drugie wydajność procesorowa ma drugorzędne znaczenie w 4k. Dlatego uważam, że większy sens ma włożenie trochę słabszych 8r/16w (i do tego tańszych) niż dawanie 6/12 za 1350

Przeczysz sam sobie. NA TERAZ kupno tańszego i w dodatku chłodnego proca zgodnie z twoim powyższym (wydajność procesorowa ma drugorzędne) I TESTAMI które linkowałem ma jak najbardziej sens i jest TAŃSZYM zakupem od intela. Chyba że podmieniasz karty i sugerujesz żeby zakupić wersję bez "K" że niby to to samo...

8 rdzeni jest zakupem "w przyszłość". Z tym że w przypadku AMD mamy asa w rękawie p.t. 5900x w przyszłości kiedy w przypadku intela wymienić będziemy musieli wszystko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, rdaneel napisał:

 

8 rdzeni jest zakupem "w przyszłość".

Raczej w teraźniejszość, a przyszłość to właśnie 5900X z 12 rdzeniami. Poza tym tak jak pisałem wcześniej i jakby nie liczyć to 8 rdzeni od AMD kosztuje więcej, niż 8 rdzeni od Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, gacek83 napisał:

Raczej w teraźniejszość, a przyszłość to właśnie 5900X z 12 rdzeniami. Poza tym tak jak pisałem wcześniej i jakby nie liczyć to 8 rdzeni od AMD kosztuje więcej, niż 8 rdzeni od Intela.

 

Uwzględniając procesor płytę i chłodzenie pewnie wyjdzie to samo, dodając prąd będzie pewnie drożej.

Jeżeli chodzi o teraźniejszość no ty chyba 5600x jest co najmniej wystarczający. Mało tego, z niego jest bardziej uzasadniona rozbudowa do 12/16 wątków w przyszłości.

 

Generalnie hejtuję intela bo jestem na niego zły że przez 10 lat "wzrostów" na koniec nie jest w stanie podjąć rękawicy AMD . A grzałka w komputerze to już recydywa z czasów Pentium 4....

 

 

13 godzin temu, Pawel2040 napisał:

@rdaneel tak, proponowałem koledze gackowi wersję bez k a najlepiej 10700f albo bez f jeśli ceny podobne. A odnośnie zakupu w przyszłość, to warto pomyśleć czy pakować teraz grubą kasę i brać kompa na 10 lat powiedzmy albo i dłużej(oby nic nie padło...)- czyli tego 12r/24w (a co z pamięcią i grafikami, dyskami itd nie wiadomo za 10 lat jak to będzie), czy teraz wydać kasę rozsądniej i powiedzmy (jeśli dożyjemy;p) za7-8lat, czyli jak prawdopodobnie zaczna 

Kiedy 10 lat temu kupowałem obecny procesor (i5-2500K) w życiu bym nie przypuszczał że po 8 latach analiza dowodzi że dalej nie ma sensu go zmieniać. zajechał w międzyczasie 4 karty graficzne i przeżył wymianę pamięci .

 

Patrząc z tej perspektywy: żałuję że nie dałem 600 więcej na i7-2600K ponieważ patrząc z takiej perspektywy czasowej "oszczędności" 600 złotych to żadne oszczędności. Stąd też wk... mnie jak ktoś pisze "AMD jest droższe" choć jest i szybsze i bardziej efektywne energetycznie a różnica w cenie to marne kilkaset złotych w zakupie za grube tysiące...  A różnicę w cenie zapłaci się "w elektrowni" - zdaje się że polityka rządu nie jest ustawiona w sposób który dawałby choćby cień szansy że będzie taniej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, gacek83 napisał:

Nie chciałbym, aby moje wypowiedzi zabrzmiały, że jestem niemiły, lub pozjadałem wszystkie rozumy, ale idąc tym tokiem myślenia, to najlepiej wcale nie modernizować PC, bo będzie się grzać. Chyba nie o to tu chodzi w tej " zabawie ".

PS. Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, ale w linkach jakie podałeś wygrywa przeważnie I9, a nie 5800X lub ta różnica jest na tyle mała, że aż nieistotna ( za wyjątkiem CS GO, ale w to nie gram, więc w sumie to mnie nie interesuje ). W kwestii temperatur też wygrywa i9. 

Nie no, oczywiście że nie. Nie oznacza to jednak że należy pchać się od razu w maksymalny pobór mocy. 

Choć niewątpliwie w tym miejscu można zadać pytanie: no ale po co chcesz wymienić procesor jaki masz? Powtarzam jak mantrę: mam i5-2500K, miałem radeona 7850, RX 480, teraz GTX 1660 - z testów na moich grach wynika mi że w dalszym ciągu powinienem wymienić grafikę...

 

Daj linka do testu bo nie wiem czego szukać

Temperatura to nie moc. 

"lub ta różnica jest na tyle mała, że aż nieistotna" więc po co pchać się w coś prądożernego?

 

21 godzin temu, gacek83 napisał:

( za wyjątkiem CS GO, ale w to nie gram, więc w sumie to mnie nie interesuje ). 

To jest już zupełnie słaby tekst. To że czegoś nie robimy nie oznacza że nie należy brać tego pod uwagę a problem jest szerszy:

 

https://www.anandtech.com/show/16495/intel-rocket-lake-14nm-review-11900k-11700k-11600k/11

Popatrz na wyniki w low 600p.

 

Słowem klucz jest (może być) wąskie gardło w postaci karty graficznej użytej do testów. I im bardziej oddalimy się od bariery wydajności karty graficznej tym większe mogą pojawić się różnice między procesorami. I nie nie gram w 600p, ale oznacza to że z czasem jak wyjdzie RTX 4xxx/5xxx/6xxx to procesor dalej będzie wystarczająco wydajny - a przynajmniej będzie większa szansa że będzie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko niejako reasumując naszą pasjonującą dyskusję doszedłem do wniosków podobnych do kolegi @Pawel2040 , czyli postanowiłem kupić na chwilę obecną zestaw optymalny, czyli procesor 8 rdzeniowy, ze średnią kartą graficzną i zmienić całą platformę za 4 - 5 lat która to wtedy będzie mogła już prawdopodobnie zasilić zasoby co najwyżej muzeum techniki niż kupić teraz procesor 12/24, oraz topową na obecną chwilę kartą graficzną, która za wspomniane 4-5 lat i tak swoją wydajnością będzie  bardzo mocno odstawać od kart wtedy obecnych na rynku. Czy zrobię dobrze, czy źle? Tego nie wiem - czas pokaże, ale na pewno zaoszczędzę na obecną chwilę sporo gotówki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...