Skocz do zawartości
nathuk

Budowa sieci domowej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem na etapie budowy sieci domowej. Posiadam modem od dostawcy internetu, do którego wpięty jest światłowód. Modem posiada wifi i 4 porty ethernet. Chcąc poprowadzić internet przewodowy do drugiego pokoju, czy dobrym rozwiązaniem będzie podłączenie kabla ethernet do modemu i następnie do switcha POE, aby podzielić internet kablowy na więcej urządzeń i w przyszłości na kamery IP? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ok więc tak:

  1. Organge France
  2. Światłowód 400mb/s na 400 mb/s - symetryk. W przeciągu 2-3 miesięcy zwiększam na 2 GB/s
  3. Kwota na osprzęt do około 4000-5000zł
  4. 70 m2 + 32 m2 taras - mieszkanie jedna kondygnacja
  5. Chciałbym, aby sygnał dotarł do każdego pomieszczenia. Obecnie WiFi sięga nawet na taras (literka E), ale nie jest to mocny sygnał. W pokoju A jest modem od ISP i pociągnąłem kabel ethernet w listwie do pokoju B. Tam chcę zainstalować switch UniFi US-8-150W. Czy powinienem jeszce zainstalować router gdzieś w salonie (D)?
  6. około 10-12

plan.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UDM-PRO w wersji SE (dopiero co wchodzi ma porty POE+ już)  - 665 $ do tego US-6 LR x 2 - jedno montujesz w D i B - podprowdzisz sobie kabel do D. Jak bedzie mało portów to możesz dokupić sobie switcha us8-150 W. Dalsza rozbudowa to kamery od Ubi ale to juz na przyszłość. Sieć spokojnie obsłuży Ci 1 G symetryk

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rekomendacje, zapomniałem napisać, że niestety nie mam opcji poprowadzenia kabli do C,D,E. C to łazienka w płytkach a F to wejście do mieszkania, też niestety nie ma jak na ten moment poprowadzić tam kabli. Zatem jak w tym przypadku najlepiej poprowadzić sieć w mieszkaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaznacz dokładnie wejście do mieszkania,(i jak można dziś do każdego pokoju), bo z rysunku wynika ze pomieszczenie F jest korytarzem

Ja tam bym ciągnął pod sufitem kabel do pomieszczenia D tak jak powiedział @Zabuza.,  jak nie chcesz aby kabel był widoczny można go pościć w listwach maskujących i poczekać do remontu mieszkania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItam

 

wszędzie płytki są, nie chcę puszczać kabla dalej poza B, ponieważ za około rok planuje remont łazienki więc wtedy puszczę kabel do D. Czy jest jakaś inna opcja na ten moment? Ponadto jaka jest zaleta kupowania UDM-PRO w wersji SE zamiast us8-150W? Nie mogę od razu podłączyć do modemu us8-150 W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, nathuk napisał:

Ponadto jaka jest zaleta kupowania UDM-PRO w wersji SE zamiast us8-150W? Nie mogę od razu podłączyć do modemu us8-150 W?

Możesz ale wszystko jest routowane na sprzecie dostawcy - a on jest delikatnie mówiąc nie najlepszy 😜 Dlatego proponowaliśmy sprzęt na którym ty możesz sobie robić wszystko. W dodatku ma on switcha z poe czyli odpada ci switch us-150. Nie musisz mieć dodatkowego urządzenia. Chyba, że potrzebujesz mieć switcha w tym miejscu to tak bierz switcha us-150.

 

20 godzin temu, nathuk napisał:

Czy jest jakaś inna opcja na ten moment?

Opcje:

1. Kupujesz us-150 i 2 x US-6 LR - jeden dajesz w B spięty do switch a drugi dajesz w D (mniej więcej na śrdku pokoju przy ścianie i łączysz go z pierwszym na zasadzie Mesha) Wtedy masz zasięg wszędzie i dobre transfery a pożniej przy remoncie lazienki podciągasz kabel do D i łaczysz go po kablu - transfery pójdą do góry o 25 -30 %

2. Puszczasz kable listwami do D koło płytek (żmudna robota czasami kabel może być widoczny).

3. Kupujesz PLC  - TP-LINK TL-WPA8630P KIT i 2 x US-6 LR

Z routerem to się wstrzymaj bo to zalezy którą opcje wybierzesz oraz od neta czy chcesz miec juz do  neta 1 Gb czy nie.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ok pójdę w opcję numer jeden z lekką zmianą kupię zatem UDM-PRO w wersji SE + 2 x US-6 LR i podłączę na zasadzie mesha a w przyszłości kabel poprowadzę do D 🙂 

Czyli moja instalacja to będzie modem od dostawcy -> kabel do UDM-PRO w wersji SE -> jeden kabel do US-6 LR w B i połączenie mesh do US-6 LR w D

 

Wszystko powinno dobrze śmigać jeśli niedługo będę mieć już łącze 1 GB/s tak? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Przepraszam, że odkopuje temat, ale jestem na etapie zamawiania sprzętu i natrafiłem na rozwiązanie TP link powerline.

Co sądzicie o tym, abym kupił TP-Link TL-WPA8631P KIT i podłączył do routera od ISP? Wtedy miałbym kablowy Internet wykorzystujący 1 GB/s w pomieszczeniu D za pośrednictwem sieci elektrycznej. Czy takie rozwiązanie ktoś testował?

Czy, gdybym zdecydował się na tą opcję to jaki switch najlepiej kupić do pomieszczenia B? Nadal UDM-PRO SE byłoby rozsądne? Czy już lepiej coś z TP link? 

Nie będę miał możliwości poprowadzenia kabla do D przez najbliższe 3-4 lata, a chciałbym jednak, aby do konsol był Internet przewodowy, aby nie mieć lagów.

Kupując powyższy kit mogę utworzyć sieć mesh dokupując póżniej tylko TL-WPA8631P jako rozwinięcie sieci tak?

 

Szkoda, że ubiquiti nie oferuje technologii powerline, no chyba, że się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na małe odległości tak koło 300 - 400 Mbita dostaniesz zależy od elektryki 😄 w tym masz wifi jednak do konsoli sobie podepniesz od powerline kablem są tam 3x rj45 + wifi. Kup na razie tylko zestaw PLc i jak bedzie 400 Mbita to kup 2 x U6 i bedzie git.

W dniu 30.07.2021 o 13:33, Zabuza napisał:

Opcje:

1. Kupujesz us-150 i 2 x US-6 LR - jeden dajesz w B spięty do switch a drugi dajesz w D (mniej więcej na śrdku pokoju przy ścianie i łączysz go z pierwszym na zasadzie Mesha) Wtedy masz zasięg wszędzie i dobre transfery a pożniej przy remoncie lazienki podciągasz kabel do D i łaczysz go po kablu - transfery pójdą do góry o 25 -30 %

2. Puszczasz kable listwami do D koło płytek (żmudna robota czasami kabel może być widoczny).

3. Kupujesz PLC  - TP-LINK TL-WPA8630P KIT i 2 x US-6 LR

Z routerem to się wstrzymaj bo to zalezy którą opcje wybierzesz oraz od neta czy chcesz miec juz do  neta 1 Gb czy nie.

Czyli opcja 3.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Zabuza napisał:

Na małe odległości tak koło 300 - 400 Mbita dostaniesz zależy od elektryki 😄 w tym masz wifi jednak do konsoli sobie podepniesz od powerline kablem są tam 3x rj45 + wifi. Kup na razie tylko zestaw PLc i jak bedzie 400 Mbita to kup 2 x U6 i bedzie git.

Czyli opcja 3.

 

Ok dziękuje za odpowiedź niemniej jednak jeszcze jedno pytanie, czy kupując kit PLC urządzenia muszą być wpięte bezpośrednio w gniazdko czy mogą w przedłużacz? Działa też takie rozwiązanie czy raczej nie?

Instalacja jest w miarę nowa, budynek ma 18 lat, zmieniałem niedawno gniazdka instalując HomeKit i philips hue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...