Skocz do zawartości
roziu5

Komputer stacjonarny do projektowania wnętrz i ogrodów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuje zakup komputera do projektowania i renderowania wnętrz oraz ogrodów. Cena jaką chciałbym przeznaczyć to około 6000 tysięcy. Programy które głownie używam to:

1.    SKETCHUP PRO 2021 PL + V-RAY 5 (w tym momencie działam jeszcze na starszym, ale myślę ze niedługo zmienię)
2.    LUMION 11 PRO 

znajomy stworzył dla mnie konfigurację ale jeszcze chciałbym się doradzić innych osób. Co w tej konfiguracji można zmienić aby jeszcze zwiększyć wydajność komputera, niekoniecznie przekraczając założoną cenę lub obniżyć cenę zakupu nie zmniejszając przy tym wydajności komputera lub obniżając ją nieznacznie. Poniżej linki do konfiguracji. Z góry dziękuję za pomoc.

https://www.komputronik.pl/product/717455/intel-core-i7-11700k.html

https://www.komputronik.pl/product/613121/gigabyte-geforce-gtx-1660-6gb-oc.html

https://www.komputronik.pl/product/713273/gigabyte-z590-gaming-x.html

https://www.komputronik.pl/product/653885/hyperx-fury-black-8gb-1x8gb-2666mhz-ddr4-cl16-xmp-12-v-dimm-.html

https://www.komputronik.pl/product/414639/wd-blue-3d-nand-ssd-500gb.html

https://www.komputronik.pl/product/711264/corsair-cv-650w-cp-9020236-eu.html

 

 

Screenshot_2.jpg

Edytowane przez roziu5
brak zdjecia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było wiele wątków o komputerach do CAD i ciągle te same błędy ludzie powielają. Po pierwsze SketchUp siedzi na jednym wątku. Czyli im szybszy jeden rdzeń w turbo tym komfort pracy wyższy. No i w tym zestawie prędkość CPU ogranicza tragicznie wolna pamięć. Pierszy element do wyrzucenia. Na chipsecie B560 ustawisz DDR na 3600, im niższy CL tym lepiej. Jestes pewien, że wykorzystujesz podczas renderowania więcej niż 16GB? Wybrany procesor jest odblokowany ale na tej płycie nic z niego nie wyciśniejsz. Ten zestaw jest zaproponowany przez osobę która nie ma pojęcia o stacjach roboczych do projektowaniu CAD. Jak można zrezygnować z SSD M2 na rzecz tego kibla MX500??? Potrzebujesz minimum 1TB, przecież te projekty i archiwum rośnie w zastraszającym tempie. Obudowa to jakiś żart prowadzącego. Do takiego zestawu potrzebujesz dużą przewiewną budę z trzema wentylatorami z przodu. Płyta bydżetowa, bałbym się na niej 8/16 montować. No i jeszcze chłodzenie, brak w zestawie a to kolosalne znaczenie ma. Do Intel 11700 to już bym nad wodnym się zastanowił a minimum to SilentiumPC Fortis 3. Teraz najważniejsza kwestia grafiki. W V-Ray renderujesz na GPU? No i ta karta GTX 1660 rozumiem po to jest zaproponowana. Zastanów się nad tym, że np. Intel 11900 będzie renderował tylko 50% wolniej od tej grafiki. Jesli rendering to 90% twojego czasu to ja bym poszedł w wielordzeniowy CPU Ryzen 16/32 i wsadził jakąś starą kartę do wyświetlania obrazu (używane Quadro za 200zł). Natomiast jeśli rendering zajmuje Ci mniej niż 50% czasu pracy przy kompie to zdecydowanie wolałbym kupić Intel 11900 (z integrą) i wyrzucił kartę za 2200zł. Aktualne ceny są chore i nie dałbym za to GPU więcej niż 1000zł.

Wracając do pamięci to do takiego zestawu trzeba kupić coś na Samsung B-die 32GB to 1000zł ale ustawisz 3600 CL14 i będzie kop niesamowity z takim 11900 (11700).

Podsumowując za te pieniądze można mieć RYZEN 9 5950X i używane Quadro, 32GB DDR3800 CL16. Taki zestaw byłby 2x szybszy do Twoich zastosowań od tego co bezmyślnie ktoś zaproponował.

Aha teraz Asus i MSI mają promocje cashback i za dobre pieniądze można kupić zestaw 11700 (11900) + płyta B560 ale solidna nie taka jak zaproponowana. 

Jak dasz mi trochę czasu to wieczorem zaproponuję w tej cenie zestaw na Intel 11900 i Ryzen 12/24 (16/32).

Daj tylko znać, kiedy zbliżyłeś się z zużyciem RAM do 30GB bo ja jeszcze 5lat będę siedział na 16GB zanim mi zabraknie. Tylko ja pracuję na Ubuntu i FreeCAD gdzie wiadomo apetyt na RAM jest dużo mniejszy niż w Windzie. SketchUp to ostatni raz widziałm kilka lat temu. 

Edyta.

Widzę, że w linku jest inna płyta niż na grafice. Z590 za 700zł? Szkoda kasy.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dzieki za rady, jesli mialbys chwilke to bylbym wdzieczny, bo jak widac kompletnie sie na tym nie znam, teraz dzialam na kompie gdzie praca i rendery to meczarnia, dlatego chcialbym to zmienic. jesli chodzi o Ram to nastapila pomylka myslalem o 16 GB, chlodzenie oczywiscie tez potrzebne ale nie wiedzialem jakie, jesli chodzi o obudowe to podobnie 😉 Gdzies tez  wyczytalem ze nie ma sensu kupowac procesora 11700 tylko lepiej 10700 poniewaz wydajnosc jest podobna. Co o tym myślisz? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11700 vs 10700 będzie w CAD 15% szybszy przy tak samo ustawionej pamięci. Nie patrz na stare generacje. Napisz więcej na czym aktualnie renderujesz i ile czasu to zajmuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor Intel Corea i5-4440, 16GB RAM, karta graficzna GeForce GTX 660 2GB. Komputer również składany przez znajomego. Ma już około 5-6 lat. Rendery czasami idą mi całą noc, więc tu nie ma co gadać czas na zmiany, tylko właśnie chce dokonać właściwego wyboru. Jeśli chodzi o grafikę to sugerowałem się optymalnymi wymaganiami programu LUMION 11. Ponizej daje screen. 

Screenshot_20210727_210122_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez roziu5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek ma 4 wątki, masz cierpliwość :). Renderowanie na GTX 660 było prawie dwa razy szybsze niż na CPU. Zostaw sobie tę grafikę do poniższego zestawu. W porównniu do twojego GPU Ryzen 5950X będzie renderował 10x szybciej!!! W porównaniu do I5 4440 jakieś 15x szybciej 🙂

https://www.morele.net/inventory/info/37124835/

Procesor w promocji 200zł taniej czyli 3700zł. Cashback na płytę Asus -180zł. SSD M2 też w promocji taniej 20zł. Chłodzenie wodne podałem przykładowe, w tej samej cenie kupisz lepsze ARCTIC LIQUID FREEZER II 360 (inny sklep lub alledrogo). Pamięci ustawiasz na 3800 CL16. Suma 6700zł.

Drugi wariant to zestaw na Intelu 11700F lub 11900F. Płyta B560. Ten sam ram ale ustawiony 3600 CL14.

a. 11700F ok. 4700zł

b. 11900F ok. 5000zł

W przypadku Intela wydajność podczas renderowania będzie 2x słabsza od Ryzen 5950X ale i tak 5x szybciej niż masz dotychczas :). Różnica w SketchUp i inych CAD żadna.

W Lumion także będziesz renderował na CPU więc grafika bez znaczenia.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też wyczytałem ze w renderowaniu  Ryzen 5950X zjada 11900F, jakaś forum wprowadziło mnie w błąd, gdzie przekonywali ze najlepszym rozwiązaniem do projektowania i renderowania są procesory Intela i tak się już tego trzymałem. Różnica w cenie jest tez dość znacząca, chyba będzie trzeba wyłożyć trochę więcej kasy 😉 wielkie dzięki za pomoc, dużo mi wyjaśniłeś w tym temacie. Myślę ze w niedługim czasie zakupie zestaw zaproponowany przez Ciebie 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślisz o tańszej wersji 5900x (ile razy będzie wolniejszy od 5950x) czy do niego cała reszta będzie taka sama? Drugie pytanie to czy w najbliższym czasie (2-3 miesiące) są przewidywane wzrosty cen, będą się utrzymywać, czy raczej będą spadać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przelicz jak korzystniej wychodzi cena za 1 rdzeń. 12/24 zawsze lepiej od 8/16 ale prawdziwy skok w renderowaniu daje dopiero 16/32. Ceny będą rosły bo PLN przez rządzących socjalistów jest papierem bez wartości więc kupuj jak najszybciej. No chyba, że zarabiasz w euro to za kilka miesięcy jak pojawi się Intel 12gen z DDR5 to Ryzeny powinny stanieć.

Edyta

Posłuchaj znów pojawiła się promocja na Arctic Liquid Freezer II 360 z wysyłką 399zł.

https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-360-p1391536

Właśnie kupiłem dla siebie. Niezaleznie jaki pocek wybierzesz to od 8/16 warto porządnie je schłodzić. Mam już kpl oprócz procesora do nowego zestawu. Czekam tylko na Ryzen 5700G.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...