Skocz do zawartości
kubikolos

Jaki procesor wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Aktualnie posiadam płytę na AM4 - B450 Aorus Elite. Z płyty jestem zadowolony bo wszystko na niej śmiga od kopa. Aktualnie siedzi 3600, ale zamierzam zmienić do nowych gier. Głównie i tak gram na Series X, ale niektóre ogrywam na PC. Stąd pytanie, który procesor wybrać. Myślałem nad 5800X albo 5900X aby być już "future proof"  Grafika to RTX 2070 Super JetStream od Palita. Może wymienię jak nie będzie dawać rady, ale raczej nie będzie sensu bo o ile w grach FPS większość ustawień zjeżdżam na dół aby było jak najwięcej klatek tak mniejsza ilość na Ultra mi nie przeszkadza. Głównie BF i Halo będzie grane. Równolegle na PC i konsoli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kubikolos napisał:

Mam taki kaprys. Kosztuje grosze. 

 

1 godzinę temu, cacodemon666 napisał:

5600x ogrywa Ryzeny 7 z serii 3xxx w grach, ale ja bym wybrał 5800X. 

Na faktycznie patrząc na BF to jednak ma jakiś sens :

https://ithardware.pl/testyirecenzje/intel_core_i5_11600k_vs_amd_ryzen_5_5600x_premierowy_test_rocket_lake-15460-10.html

 

o ile wydanie 1300 na wzrost o ca 40% faktycznie nim jest (no to już zależy od zapatrywań). Problem polega na tym że te 160 FPS to już (jak dla mnie) "w cholerę"...

Z tym że jeżeli już zmieniać i to z opcją " w przód" i "kosztuje grosze" to chyba 5800x czy nawet 5900x jest bardziej obiecujące - o ile siedzi tam jakaś sensowna pamięć. 

5900x na zasadzie "no wyżej do tej płyty to już nic nie wejdzie" a i różnica w zapotrzebowaniu na prąd raczej preferuje 5900x.

https://www.purepc.pl/test-procesorow-intel-core-i7-11700k-vs-amd-ryzen-7-5800x-tansza-wersja-intel-core-i9-11900k-a-skoro-nie-widac-roznicy?page=0,33

 

 

Z tym że przez dłuższy czas różnicy w grach raczej nie będzie widać z racji: a\ nie obsługują tyle rdzeni b\ karta graficzna bardziej wyskoczy przez okno niż to wyświetli no i c\ (najgorsze) oprzemy się koniec końców o głodzenie rdzeni przez pamięć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bonusso3 napisał:

Co masz na myśli?

6 rdzenie są w stanie obsłużyć 6 słów, 8 8 a 12 12. Czyli w każdym momencie musimy dostarczyć do tych rdzeni 6/8/12 (a uwzględniając wątki 2x tyle danych. A szybkość pamięci jest dokładnie taka sama. Część oczywiście załatwia pamięć podręczna no ale nawet ona ma ograniczenia. To teoria. Praktyka wygląda tak:

https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-do-intel-core-i9-10900k-test-ddr4-2133-4000-mhz?page=0,25

https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-do-intel-core-i5-10600k-test-ddr4-2133-4000-mhz?page=0,25

 

różnica między 2666 a 3200 w i5 sięga 10%. w I9 15% - różnica wg mojej teoriii wynika z tego że i9 ma więcej rdzeni a więc wymaga większej przepustowości. Płaski wynik i9 nie wynika z tego że nagle się polepszyło tylko ze skopanego testu a ściślej wszystko oparło się o grafikę... I takie to właśnie testy:

 

"Topowy Comet Lake wyhamowuje w okolicach częstotliwości DDR4 3200 MHz, wspomniane DDR4 3600 MHz jeszcze przynoszą dobrze widoczne benefity, jednak kolejne dzielniki owocują już znacznie mniejszym wzrostem wydajności"

No ja bym to wiązał ze słabszą grafiką. Podobna sytuacja była w przypadku mojej i5. No w zasadzie testy pokazywały że nie ma znaczenia szybkość pamieci. 3 lata później "nagle" okazało się że pamięć jednak ma znaczenie. Cuda? No nie. Po prostu PAMIĘCI I PROCESOR testować na 720/480p a nie dzbanić że niby 1080p nasza karta (jaka by nie była) uciągnie...

 

Są oczywiście granice tego przyrostu ale intuicja podpowiada że raczej nie może być ona równa dla procesorów z 6 i 10 rdzeniami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie, to raczej do grania nie ma sensu wogole teraz zmieniac, podkrecic tego procka na ile rozsadnie pozwoli i zostawic.A jak kasa niebardzo gra role, to kupic 5900X z 3D cachem pod koniec roku. Patrzac na wyniki po necie, bierz pod uwage ze te testy sa robione na 2x mocniejszej karcie rtx 3090, i roznice miedzy cpu beda o wiele mniejsze na 2070S, do tego te testy sa robione w specjalnych miejscach w wybranych tytulach i ustawieniach zeby zmaksymalizowac roznice miedzy cpu.Ta edycja z mega kejczem w grach bedzie miec duzo wieksza roznice jak sam 5900X.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rdaneel napisał:

różnica wg mojej teoriii wynika z tego że i9 ma więcej rdzeni a więc wymaga większej przepustowości.

@rdaneel no tak nie do końca. Tutaj nie ma miejsca na teorie.

https://www.anandtech.com/show/16214/amd-zen-3-ryzen-deep-dive-review-5950x-5900x-5800x-and-5700x-tested/4

A dokładniej tutaj:

Zen3_arch_22.jpg

Między DRAM jest jeszcze kontrroler i Infinity Fabric.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Bonusso3 napisał:

@rdaneel no tak nie do końca. Tutaj nie ma miejsca na teorie.

Między DRAM jest jeszcze kontrroler i Infinity Fabric.

No jest jaki pisałem: "Część oczywiście załatwia pamięć podręczna no ale nawet ona ma ograniczenia".

Nie wiem, jest tam gdzieś test pamięci 3200 vs wyższe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...