Skocz do zawartości
AiXen

Monitor 24''/25'' do pracy i gier ~800zł

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w tytule szukam jakiegoś monitora do pracy (grafika/montaż wideo/programowanie) i rozrywki. Zależy mi za tym na dobrej matrycy najlepiej IPS, ale także żeby posiadał 144Hz. 
Zastanawiałem się nad: 

HP X24c Curved -  https://bit.ly/2Vt2FIQ 750zł 
AOC C24G1https://bit.ly/37dRqH4 - 800zł

Jak widać sklep nie ma dla mnie żadnego znaczenia, jedynie sprzęt :). Jeśli warto dopłacić jeszcze do jakiegoś naprawdę świetnego monitora, to również proszę o taką informację. 
Jeszcze pytanie czy zakrzywione monitory faktycznie mają sens? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24" 165 Hz FHD do naparzania w Counterstike lub innego Valorant to faktycznie dobry wybór. Do programowania kiepski (pikseloza nie czcionki), a do większości gier wolałbym 2560x1440 60 Hz niż 1920x1080 165Hz. ... o przewadze 2560x1440 na 23,8" ponad FHD z dowolnym Hz przy czytaniu pdf i programowaniu nawet nie wspomnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ananas napisał:

Jeśli chodzi o IPS, to zaproponowałbym Ci Nitro. Pytanie tylko czy wchodzi w grę płaski ekran? Tutaj jest IPS, 165 Hz, sRGB 99% i HDR, także powinien nadać się i do pracy i rozrywki

https://www.x-kom.pl/p/596655-monitor-led-24-acer-nitro-xv242ypbmiiprx-czarny-hdr400.html

Tak, oczywiście też wchodzi w grę. Tylko pytanie czy moja karta uciągnie 165Hz - GTX 1660 6GB?

Edytowane przez AiXen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kyle napisał:

24" 165 Hz FHD do naparzania w Counterstike lub innego Valorant to faktycznie dobry wybór. Do programowania kiepski (pikseloza nie czcionki), a do większości gier wolałbym 2560x1440 60 Hz niż 1920x1080 165Hz. ... o przewadze 2560x1440 na 23,8" ponad FHD z dowolnym Hz przy czytaniu pdf i programowaniu nawet nie wspomnę.

Właśnie miałem monitor 144Hz ze słabą matrycą i mnie strasznie oczy bolały, dlatego teraz szukam czegoś nowego i lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, AiXen napisał:

Właśnie miałem monitor 144Hz ze słabą matrycą i mnie strasznie oczy bolały,

Pytanie czym ten ból był spowodowany:

- zbyt dużą jasnością?

- zaniebieszczoną temperaturą barwową np. 7500+ K? (mam na myśli realną temp. barwową, a nie tą wybraną w menu monitora z jakimś napisem, który nie jest zgodny ze stanem faktycznym)

- ... miganiem podświetlenia? (przy wysokiej częstotliwości może tego nie widać, ale po oczach może dawać)

ps. do montażu filmów mocno radzę matrycę IPS, byś prawidłowo był w stanie określić poziom kompresji stratnej itd. - przy VA pod lekkim kątem "wypychane" są pewne artefakty (zmiana gammy pod kątem), które normalnie nie powinny być widoczne. O TN nie wspominam, bo to już zupełnie się nie nadaje.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kyle napisał:

Pytanie czym ten ból był spowodowany:

- zbyt dużą jasnością?

- zaniebieszczoną temperaturą barwową np. 7500 K?

- ... miganiem podświetlenia?

Barwę koryguję sobie programem f.lux, po prostu napisy się rozmazywały, ciężko jest mi to określić czym to było spowodowane (chyba wszystko wina tej słabej matrycy). 


Miałem ten monitor HP25Mx z matrycą TN.

Edytowane przez AiXen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, AiXen napisał:

Barwę koryguję sobie programem f.lux, po prostu napisy się rozmazywały, ciężko jest mi to określić czym to było spowodowane. 


Miałem ten monitor HP25Mx z matrycą TN.

24,5" i 1920x1080 - na takim ekranie nie będziesz miał na prawdę ostrej czcionki (za niska rozdzielczość w stosunku do wielkości ekranu ... a czcionki są poddawane ClearType, więc niskie PPI postrzega się jako rozmycie). Ostra czcionka, to np. 23,8" 2560x1440 i skalowanie systemowe 133% (chodzi o to, by każda litera była zbudowana z większej ilości pikseli, a skalowanie wektorowe czcionek do tego doprowadzi) lub nawet więcej.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kyle napisał:

24,5" i 1920x1080 - na takim ekranie nie będziesz miał na prawdę ostrej czcionki (za niska rozdzielczość w stosunku do wielkości ekranu ... a czcionki są poddawane ClearType, więc nieskie PPI postrzega się to jako rozmycie). Ostra czcionka, to np. 23,8" 2560x1440 i skalowanie systemowe 133% (chodzi o to, by każda litera była zbudowana z większej ilości pikseli, a skalowanie wektorowe czcionek do tego doprowadzi) lub nawet więcej.

 

Rozumiem, czyli w takim przedziale cenowym nie mam nawet co szukać monitora, który pogodziłby te dwie rzeczy.
2K 144Hz zaczynają się od tysiąca zł.

Zastanawiam się jeszcze nad tym tak w ostateczności https://www.morele.net/monitor-acer-nitro-vg240yubmiipx-um-qv0ee-007-5260500/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kyle napisał:

Ja bym coś takiego właśnie wybrał na Twoim miejscu (choć nie siedzę w Twojej głowie i nie wiem jak bardzo jesteś uzależniony od 144 FPS 😉 )

Niestety dość bardzo, w samego CS'a gram od ponad 10 lat i jestem wielkim fanem gier typu FPS.

Zatem mam takie pytanie, jakbym zwiększył swój budżet, to jaki monitor byłbyś w stanie mi polecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poleciłbym 2560x1440 27" 144 Hz IPS - najoptymalniejszy dla Ciebie (połączenie 144 Hz do CS, niezłego PPI do czytania i braku zmian gammy pod kątem do edycji video, przyzwoita przestrzeń robocza do programowania i edycji video, a to wszystko w nie jakiejś wygórowanej cenie ~1300zł - wszak 4K 144Hz IPS byłoby znacznie droższe).

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...