Skocz do zawartości
Danio31b

Kupilem RTX 3080ti i co dalej?? (bardzo głośna karta)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kupiłem Zotac 3080ti trinity OC i mam problem. Otóż podczas grania w bardziej wymagające gry jak wiedźmin 3 na Uber,  karta jest bardzo głośna. Temperatury nie przekraczają 74stopni ale hałas jest nie do zniesienia.  Jestem zielony w tym temacie, nigdy nie miałem takiego GPU,  moja poprzednia karta  to GTX 970 gdzie absolutnie  niczego nie ruszałem, poza zabawą z MSI Afterburner  i z hałasem nigdy nie było problemu. Co teraz mam z tym zrobić?? jakieś porady, programy do ustawiania krzywej wentylatorów?? Undervolting??

 

Procesor i9 10900K, obudowa SilentiumPC Armis AR6X TG ARGB

Edytowane przez Danio31b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro temperatura karty nie przekracza 75 stopni, zrób swoją krzywą wiatraków w programie MSI Afterburner. Musisz zmniejszyć obroty wiatraków karty przy danej temperaturze. Zmniejsz obroty tak, żeby w największym obciążeniu temperatura nie przekraczała 90 stopni.
Przed zakupem sprzętu warto jest przejrzeć w sieci jakieś testy czy opinie na jego temat, żeby później nie być rozczarowanym. Nie od dziś są wersje kart, które potrafią być bardzo głośne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Danio31b napisał:

Witam kupiłem Zotac 3080ti trinity OC i mam problem

1. RTX 3080Ti zobaczę jak sobie namaluję.

2. Nie wiem czy wyobrażasz sobie dotknąć 100W żarówkę.

3. RTX 3080Ti power consumption: 360W.

Jak bardzo uważacie że fizyka was nie dotyczy?

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, rdaneel napisał:

1. RTX 3080Ti zobaczę jak sobie namaluję.

2. Nie wiem czy wyobrażasz sobie dotknąć 100W żarówkę.

3. RTX 3080Ti power consumption: 360W.

Jak bardzo uważacie że fizyka was nie dotyczy?

 

A co tu za domorosły filozof się  tu znalazł?? Nie każdy musi być profesorem z pecetów. Zwłaszcza, ze ja się przesiadam z malucha(gtx 970)  na ferrari. Po prostu jestem początkujący w takim drogim i topowym  sprzęcie i chce  się czegoś nowego  dowiedzieć.

I jak najbardziej  wiem, że  3080ti to piekarnik

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pawel2040 napisał:

Witam, według googli 3080 ma max 93stopnie, wiec Ti myślę, ze nie różni się zbyt mocno. To kwestia twoich ustawień w zakresie głośność-temperatura. Kolega wysio zaproponował przytrzymać kartę poniżej 90 stopni ale możesz najpierw sprawdzić ją poniżej powiedzmy 82.

Jestem w stanie spokojnie  ją ustabilizować poniżej 80  stopni przy  akceptowalnych wentylatorach i bez żadnego Undervoltingu . Wiec chyba  dam rade i będę zadowolony. Jak pisałem  wyżej, wszystkiego się dopiero  uczę,   myślę, ze nie będzie problemu. Po prostu jak człowiek przenosi się z 970 a wcześniej z 9800GT  to ma nieco inne pojęcie na temat temperatury GPU 😀

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaką masz obudowę i w jaki sposób masz w niej rozmieszczone wentylatory. 

Wiedźmin 3 nawet na ustawieniach Uber i rozdzielczości 4K to dla tej karty nie jest mocno wymagający tytuł. Jeśli masz 74C to temperatura jest w porządku. Ja na 3080 mam przy wyżej wspomnianych ustawieniach około 70C. Sprawdź jakie obroty osiągają wentylatory na karcie przy tej grze. Może być tak, że z założenia ta karta jest po prostu głośniejsza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Danio31b napisał:

A co tu za domorosły filozof się  tu znalazł??

Nie wiem co filozofia moc i fizyka mają wspólnego ale ok.

 

9 godzin temu, Danio31b napisał:

Nie każdy musi być profesorem z pecetów. [...] I jak najbardziej  wiem, że  3080ti to piekarnik

No niby człowiek wiedział ale jednak się łudził?

 

Pomijając że w sumie nie wiem co znaczy "głośna" bo na dobrą sprawę nie wiemy czy mieszkasz na lotnisku czy pośrodku łąki (a jednak filozofia) to musisz zadbać przede wszystkim o odprowadzenie powietrza z obudowy.

Wypadałoby również zapytać o procesor jaki masz... 

 

cyt: "Napisz jaką masz obudowę i w jaki sposób masz w niej rozmieszczone wentylatory"

https://ithardware.pl/poradniki/wentylacja_obudowy_komputera_do_gier_jak_to_zrobic_skutecznie-6549-1.html

 

I pamiętaj że ciepłe powietrze idzie do góry. Niby każdy wie ale jednak nie każdy wie że obudowa ATX zaczęła się od faila z tym związanego... w teorii wentylator zasilacza miał chłodzić procesor. Tyle że wentylator był na górze no i to nie działało (w dużym skrócie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnego cięcia power limitu. 70 stopni to dla 3070 ~55% PL. Pobaw się wentylatorami i zrób UV. Tutaj masz instrukcję jak to zrobić 

 Jak dalej będzie głośno to pobaw się krzywą wentylatorów w MSI Afterburner. Dodatkowo zainteresuj się przepływem powietrza w obudowie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, warold15 napisał:

Napisz jaką masz obudowę i w jaki sposób masz w niej rozmieszczone wentylatory. 

Wiedźmin 3 nawet na ustawieniach Uber i rozdzielczości 4K to dla tej karty nie jest mocno wymagający tytuł. Jeśli masz 74C to temperatura jest w porządku. Ja na 3080 mam przy wyżej wspomnianych ustawieniach około 70C. Sprawdź jakie obroty osiągają wentylatory na karcie przy tej grze. Może być tak, że z założenia ta karta jest po prostu głośniejsza. 

https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-armis-ar6x-evo-tg-argb-spc257-5941406/

3 wentylatory z przodu 1 z tyłu, jeden na górze

Procesor i9 10900k+ noctua NH D15s
 

Na fabrycznych krzywych wentylatorów karta wyje w wiedźminie 3 jak odkurzacz albo silnik odrzutowy , w mniej wymagających grach za to jej w ogóle nie słychać. Obniżyłem trochę moc wiatraków w  Afterburner i jest trochę ciszej przy temperaturach 75-76 .Gdy obniżę wentylatory tak, że jest względnie cicha to temperatury wynoszą 80-81.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wfmsiekierka napisał:

UV czyli andervolting(pytam tak żebym był pewny,bo też pracuję nad obniżeniem temperatury GPU a ,,znam,, się na tym jak diabli...

Tak - undervolting. Masz instrukcję w moim poście wyżej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MrGolden napisał:

Popełniłeś błąd kupując ten paździerz od Zotaca. Weź ją lepiej zwróć jeśli możesz i kup normalną kartę. 

chyba masz trochę racji. Zrobiłem UV na 875  i temperatury lekko  spadły Ale ta karta hałasuje już lekko  przy 1200rpm🙄. Chyba nie jest to normalne??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Ampere to Zotac tnie koszty jak się da. Szkoda pieniędzy na ich produkty, bo za taką cenę, za którą kupiłeś kartę powinieneś dostać komponenty klasy premium. Najlepiej jakbyś mógł oddać kartę i kupić np. Strix OC. Zobacz też jak masz temp na hot spot i pamięciach. Bo rozumiem, że te temperatury, które podajesz to GPU temp. Tylko też temat głośności to subiektywna opinia. Masz na myśli, że karta bez mieszenia w ustawienia, chodzi jak silnik odrzutowca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MrGolden napisał:

Jeżeli chodzi o Ampere to Zotac tnie koszty jak się da. Szkoda pieniędzy na ich produkty, bo za taką cenę, za którą kupiłeś kartę powinieneś dostać komponenty klasy premium. Najlepiej jakbyś mógł oddać kartę i kupić np. Strix OC. Zobacz też jak masz temp na hot spot i pamięciach. Bo rozumiem, że te temperatury, które podajesz to GPU temp. Tylko też temat głośności to subiektywna opinia. Masz na myśli, że karta bez mieszenia w ustawienia, chodzi jak silnik odrzutowca?

Tak. Też myślałem że to będzie plug and play.😀 Ale tylko odpaliłem wiedźmina 3 ze wszystkim na uber+ Hairworks i karta po prostu wyła w nieboglosy  trzymając temperatury 74 max. Jak w afterburnerze wymuszę ręcznie wentylatory na 55% to jeszcze ujdzie ale wtedy temperatury sięgają już 80 81 czasem na chwilę wskoczy na 83. Ogólnie ustawiając wentylatory na 60% karta jest chłodna ale kosztem  raczej nieakceptowalnego hałasu. Tylko w słuchawkach jej nie słychać. No ale chyba nie o to chodzi żeby kupować  kartę za tyle kasy i grać tylko na słuchawkach, bo karta głośna??

 

Tez bym wolał jakiegoś  Asusa czy MSI  ale w tym przypadku doplata wynosiła już 2000zł a nawet dużo  więcej

Edytowane przez Danio31b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda, posiadam wersję bez "Ti" od Gigabyte i takiej temperatury to ja serio w grze nie widziałem żadnej. Fakt, że Ti moze być cieplejsza od wersji bez Ti, ale tutaj widzę masakra.
Mój "Gigabyte gaming OC" w stresie w furmarku- czy innym syntetyku dobija maksymalnie do 72°C. Buda wyciszana od beQuiet - Silent Base 801 (BGW29).
Na topie chłodnica 360, tyl 1x 140mm , przód 3x140mm.
Procka mam i9 10850.
W wiedźminie 3 maksymalną temperaturę w 4k jaka zanotowałem to coś około 60°C. W Cyberpunk 2077 maksymalną temp to około 63°C. Wentylatory rozkręcają się maksymalnie na 65%.
Ogólnie w żadnej grze nie widziałem ponad 65°C. Karta na standardowych nastawach. Procesor chodzi na sztywno 4.8Ghz na wszystkich rdzeniach przy 1.26v osiągając w syntetykach około 82-83°C.



Btw. Wentylatory GPU do 75% swoich możliwości, w tej obudowie co mam, są praktycznie niesłyszalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2021 o 22:00, peseq napisał:

Co prawda, posiadam wersję bez "Ti" od Gigabyte i takiej temperatury to ja serio w grze nie widziałem żadnej. Fakt, że Ti moze być cieplejsza od wersji bez Ti, ale tutaj widzę masakra.
Mój "Gigabyte gaming OC" w stresie w furmarku- czy innym syntetyku dobija maksymalnie do 72°C. Buda wyciszana od beQuiet - Silent Base 801 (BGW29).
Na topie chłodnica 360, tyl 1x 140mm , przód 3x140mm.
Procka mam i9 10850.
W wiedźminie 3 maksymalną temperaturę w 4k jaka zanotowałem to coś około 60°C. W Cyberpunk 2077 maksymalną temp to około 63°C. Wentylatory rozkręcają się maksymalnie na 65%.
Ogólnie w żadnej grze nie widziałem ponad 65°C. Karta na standardowych nastawach. Procesor chodzi na sztywno 4.8Ghz na wszystkich rdzeniach przy 1.26v osiągając w syntetykach około 82-83°C.



Btw. Wentylatory GPU do 75% swoich możliwości, w tej obudowie co mam, są praktycznie niesłyszalne.

Po UV na 887 i zablokowaniu zegarów na 1700  temperatury już bliżej twojej ale hałas wentylatorów to jest jakaś masakra. u mnie 75% to już głos startującego 747. Co za szrot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2021 o 22:47, AveVanHell napisał:

Próbowałeś włączyć synchronizację pionową?

Oczywiście że tak, wykonałem tez undervolting na 825 i 1800MHz.  nie temperatury ani wydajność tej karty są problem tylko ekstremalnie głośne wentylatory. 60% w MSI afterburner to już po prostu mega huk. Co ciekawe inni mający ta kartę i piszący opinię na internecie nie mają problemu😀 Czy to możliwe, że trafiła mi się taka lipna sztuka z tak lipnymi wentylatorami?? Czy ten Zotac to po prostu paździerz?    

Edytowane przez Danio31b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze tak dla świętego spokoju sprawdził co będzie jak zdejmiesz boczny panel obudowy. Może jest jakiś problem z obiegiem powietrza? Ewentualnie producent coś spier... (źle założone termopady, pasta).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2021 o 20:53, Jenot napisał:

Ja bym jeszcze tak dla świętego spokoju sprawdził co będzie jak zdejmiesz boczny panel obudowy. Może jest jakiś problem z obiegiem powietrza? Ewentualnie producent coś spier... (źle założone termopady, pasta).

Robiłem to, temperatury są  trochę lepsze ale jak mówiłem to nie temperatury są problemem a głośność wentylatorów.

Zresztą fabryczne nastawy bez UV też były tragiczne karta wbijała radośnie 2100mhz i grzała się  jak nie wiem co. Po bardzo mocnym  UV  temperatury są OK 

 

Ta karta po prostu wyje w sposób niemiłosierny już przy 1100RPM!!  wentylatory są jakieś  absurdalnie głośnie.

Nie wiem czy Zotac robi sobie jaja z klientów czy dostałem jakieś uwalone wentylatory. Ale na tej karcie po prostu nie da się grać w nic bardziej wymagającego,  przez te wentylatory, bo kartę trzeba jakoś  schłodzić. A tutaj wszystko powyżej 50% wentylatorów to huk

W każdym razie padaka,  żaden zakup w życiu mnie  tak nie rozczarował, jak ta karta za grube tysiące.

Edytowane przez Danio31b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...