Skocz do zawartości
Quarantino90

Zestaw zakupiony (10k) - kilka ważnych pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Hejo

Na starcie dodam, że zestaw już jest nie do ruszenia, został zakupiony poprzez leasing i umowa podpisana. Pewnie są w nim lekkie fu** up'y ale może i nie. Całość dobierana w 100% przeze mnie. Data dostawy jest na dzień składania wniosku leasingowe ale towar dojedzie już do mnie dopiero wtorek/środa bo wczoraj (tj. 13.08) umowa podpisana którą kurier dostarczył.

image.png.5545cfd954bd6855d7e55077a2cdfc0e.png

Chciałem się zmieścić do 10k (i tak lekko przekroczyłem). Priorytet to głównie gry w 2k ale też ma to służyć do pracy będąc na home office. Pracuję w Adobe Photoshop, Animate, Illustrator i powoli After Effect. 

Wziąłem płytę z generacji poprzedniej ze względu, że podobno ma dobrą sekcję zasilania pod OC. Ciężko mi było znaleźć coś sensownego na Z590 w dobrej cenie i teraz pytanie, czy ta Z490 bez problemu poradzi sobie z OC na 5.2 może 5.3GHz? Dodam, że płyta ma dodatkowe zasilanie 4pin na CPU a w zestawie z zasilaczem mam tylko 1x 8pin CPU. No i też z tego powodu zamówiłem do x-koma z odbiorem taki o to kabelek:

image.png.06c81df44ef3b4ed376318c42b5c5004.png

No i czy jest teraz sens go odbierać i dokładać dodatkowo. Co dokładnie mi to da? Czy stabilniej OC będą mógł zrobić, stabilniejsze napięcia będą przy pełnym zasilaniu? Jak to wygląda w ogólnym rozrachunku. 

Pytanie następne. Co jeśli płyta będzie miała starszy bios i będzie potrzeba zaktualizować go na nowszego a nie posiada ona specjalnego przycisku do flash biosa? Jak to zrobić, czy da się bez tego?

Wiem, że z mocą zasilacza przedobrzyłem ale ostatnio przy sprzęcie który używam padł mi całkowicie XFX 550W który wywalił korki, przepalił się ale na całe szczęście nie puścił dalej zwary i uratował pozostałe komponenty. Katowałem ten zasilacz bite 5 lat ja i ktoś kto miał kompa przede mną bo brałem z drugiej ręki. Więc wołałem dołożyć tym razem trochę więcej i mieć spokojne myśli, że jak pójdzie coś nie tak to i tym razem powinna reszta sprzętu się uchronić (miejmy nadzieje, że takiej sytuacji nie będzie). 

Co do pamięci RAM, wziąłem 3200 z tego względu, że są w 100% obsługiwane przez płytę a dwa, że strasznie jakiegoś dużego przyrostu między 3200 CL 16 a 3600 CL 18 nie ma.
Czy jest szansa mimo wszystko samemu je wykręcić na 3600 czy jednak te sztuki nie pozwolą na taką zabawę?

Jak coś mi się więcej przypomni będę pytał  

Dzięki za odpowiedzi. 

Pozdrawiam,
Jarek

Edytowane przez Quarantino90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu temat po zakupie. Takie pytania zadaje się przed wydaniem 10000zł. Błędów w zestawie jest kilka ale nie ma sensu teraz się znęcać. Maszyna szybka. Baw się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z490 z miejsca może nie obsłużyć tego CPU i może być konieczna aktualizacja biosu. Wydaje mi się też ,że składanie tego zestawu to może nie być taki łatwy temat.

Dobór pamięci to się robi przed zakupem inaczej to loteria czy pójdą czy nie. Oczywiście są pamięci DDR4 3200 czy nawet 3000Mhz które bez problemu większego można ustawić na 3600 jednak nie są takie łatwe do znalezenia.

Edytowane przez Nicko13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nicko13 hej! Rozumiem, że może być tak, że będzie potrzeba zrobienia aktualizacji biosu. Ale jak to zrobić kiedy z tego co widzę, ta płyta główna nie posiada "Flasz Biosa" z poziomu płyty. Idzie to jakoś obejść czy jedyna opcja to wsadzić tam procek 10gen i dopiero zrobić aktualizacje? 

Szukam jakiegoś rozwiązania na to w necie ale wszystkie aktualizacje biosu są tylko wtedy gdy płyta to wspiera ze specjalnym przyciskiem 😔...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nicko13 no tak też myślałem . Będę musiał szukać w Poznaniu na "już" jakiegoś serwisu który ma na stanie procka 10gen żeby za jakąś tam opłatą 50/100zł zrobili update biosa. Ehhh...

No dobra, a co z dodatkowym zasilaniem na CPU? Warto je odebrać i dołożyć? Pozwoli to na stabilniejsze OC proca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe zasilanie ?
Mocniejszy zasilacz czy o co chodzi ?

Aha dodatkowe 4pin do CPU ,ogólnie powinno dobrze działać bez tego.Nie testowałem takiego rozwiązania więc nie powiem ci czy coś to daje w ogóle.
 

Edytowane przez Nicko13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2021 o 19:08, Quarantino90 napisał:

@Nicko13 no tak też myślałem . Będę musiał szukać w Poznaniu na "już" jakiegoś serwisu który ma na stanie procka 10gen żeby za jakąś tam opłatą 50/100zł zrobili update biosa. Ehhh...

No dobra, a co z dodatkowym zasilaniem na CPU? Warto je odebrać i dołożyć? Pozwoli to na stabilniejsze OC proca?

NIe wiem, wepchałeś się w intela i dla marnych paru procent "OC" kupiłeś chłodzenie i zasilanie za 1100. Bo "5900x jest przecież o 1000 droższe od intela" a wydać 1000 więcej na ca 50% szybszy sprzęt to straaasznie drogo"...

 

Naprawdę nie ogarniam tego co każe ludziom kupować intela. 

 

i jeszcze jedno: pchasz się w "OC". Intela. Moc i temperatury w kosmos. Po co? O ile wydajniej? Ja pisałem o 5900x? 

Co tu się zadziało....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nicko13 miałem szczęście z biosem, był zainstalowany z 31.01 i obsługiwał od razu procka 11gen, jakie szczęście 😄 

Zasilacz który zamówiłem posiada CPU 8pin oraz CPU 4+4 pin. Na morelach jest błąd w specyfikacji. Na całe szczęście, że wczoraj nie odebrałem tego dodatkowego zasilania tylko samą pastę 😛 

Nie wiem dlaczego ale nie mogę na NZXT Cam ustawić sobie gif'ów i takiego layout'a by od razu pokazywało temp cpu/gpu. Hmmm, może wiesz jak pomóc? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...