Skocz do zawartości
Tomekx6

4500 zł - zestaw do pracy na lata - prośba o opinię

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Składam nowego kompa i mam prośbę o porady co do podzespołów.

 

Moje główne założenia:

  • Komputer głównie do pracy w domu, chcę aby wszystko bardzo szybko i płynnie chodziło przy 80 otwartych zakładkach i 12 programach w tle (na Windowsie).
  • Komputer na lata - żeby dalej działał płynnie za 5 lat. Poprzedniego kompa składałem 8 lat temu również z takimi założeniami i je w zupełności spełnił (a z czasem wymieniałem tylko dysk na ssd oraz kartę graficzną), no ale już czas na zmianę.
  • Karta graficzna do bardzo okazjonalnego grania w gry typu Battlefield na średnich ustawieniach (nic high-endowego).
  • Podłączone 2 monitory (trzeci monitor mam na przejściówce vga-usb 3.0i to mi wystarcza). Monitory mają wyjście DP i DVI, ale i tak korzystam z przejściówek na hdmi.
  • Szybki dysk SSD 1 TB (na M.2).
  • Mam też stare 2 dyski HDD, które chcę podłączyć.
  • 32 GB ramu.
  • Płyta główna ze wszystkimi najnowszymi wejściami i standardami.
  • Możliwie cichy zasilacz.
  • Kartę dźwiękową mam Xonax D2X i przełożę ją ze starego kompa.
  • Budżet ok 4500 zł.

 

Od znajomego dostałem taką propozycję:

  • Procesor Intel Core i5-10600K, 4.1GHz, 12 MB, BOX (BX8070110600K) - czy nie lepiej i7 11 generacji?
  • Pamięć 2x G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB, 3000MHz, CL16 x2 (F4-3000C16D-16GISB) - łącznie 32 GB.
  • Płyta główna Gigabyte B460M DS3H V2 - obsłuży mi wydajnie 32 GB ramu  3000MHz?
  • Zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W (SPC168)
  • Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V7S1T0BW)
  • Obudowa Natec PC Apion (NPC-1292)
  • Karta graficzna PNY GeForce GTX 1650 Dual Fan 4GB GDDR6 (VCG16504D6DFPPB)
  • Lub Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 (GV-N2060D6-6GD) - kartę wolałbym chyba jednak jakąś tańszą.
  • Karta dźwiękowa ze starego kompa:  Xonax D2X

 

Będę wdzięczny za wszelkie opinie i modyfikacje 🙂

 

Pozdr.

Edytowane przez Tomekx6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co to za polecanie starych inteli i to jeszcze 6 jajek?! Jak zakup już to wybierz 8/16, czyli Intel 11700 lub Ryzen 5800X. Jak możesz czekać to Intel 12gen i DDR5 tylko pewnie budżet trzeba będzie podciągnąć. Resztę podzespołów, szczegółowo doradzą inni forumowicze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tomekx6 napisał:

Cześć,

 

Składam nowego kompa i mam prośbę o porady co do podzespołów.

 

Moje główne założenia:

  • Komputer głównie do pracy w domu, chcę aby wszystko bardzo szybko i płynnie chodziło przy 80 otwartych zakładkach i 12 programach w tle (na Windowsie).
  • Komputer na lata - żeby dalej działał płynnie za 5 lat. Poprzedniego kompa składałem 8 lat temu również z takimi założeniami i je w zupełności spełnił (a z czasem wymieniałem tylko dysk na ssd oraz kartę graficzną), no ale już czas na zmianę.
  • Karta graficzna do bardzo okazjonalnego grania w gry typu Battlefield na średnich ustawieniach (nic high-endowego).
  • Podłączone 2 monitory (trzeci monitor mam na przejściówce vga-usb 3.0i to mi wystarcza). Monitory mają wyjście DP i DVI, ale i tak korzystam z przejściówek na hdmi.
  • Szybki dysk SSD 1 TB (na M.2).
  • Mam też stare 2 dyski HDD, które chcę podłączyć.
  • 32 GB ramu.
  • Płyta główna ze wszystkimi najnowszymi wejściami i standardami.
  • Możliwie cichy zasilacz.
  • Kartę dźwiękową mam Xonax D2X i przełożę ją ze starego kompa.
  • Budżet ok 4500 zł.

 

Od znajomego dostałem taką propozycję:

  • Procesor Intel Core i5-10600K, 4.1GHz, 12 MB, BOX (BX8070110600K) - czy nie lepiej i7 11 generacji?
  • Pamięć 2x G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB, 3000MHz, CL16 x2 (F4-3000C16D-16GISB) - łącznie 32 GB.
  • Płyta główna Gigabyte B460M DS3H V2 - obsłuży mi wydajnie 32 GB ramu  3000MHz?
  • Zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W (SPC168)
  • Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V7S1T0BW)
  • Obudowa Natec PC Apion (NPC-1292)
  • Karta graficzna PNY GeForce GTX 1650 Dual Fan 4GB GDDR6 (VCG16504D6DFPPB)
  • Lub Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 (GV-N2060D6-6GD) - kartę wolałbym chyba jednak jakąś tańszą.
  • Karta dźwiękowa ze starego kompa:  Xonax D2X

 

Generalnie nie ma żadnego powodu aby brać intela. Prądożerne, wymaga drogich płyt, zasilania i chłodzenia.

https://ithardware.pl/testyirecenzje/intel_core_i5_11600k_vs_amd_ryzen_5_5600x_premierowy_test_rocket_lake-15460-10.html

5600x ew. 5800x.

 

pamięci raczej 3600+. Jednak ich wydajność MA WPŁYW na ogólną wydajność kompa...

Grafika to chyba jednak RTX 2060 ew słabszy GTX 1660Ti/Super: ma dostateczną ilość wyjść. Nie wiem czy da się kupić 1650 z jakimiś sensownymi wyjściami:

https://www.morele.net/kategoria/karty-graficzne-12/,,,,,,,p,0,,,,32021O1109771/1/?noi

Nie wiem po co zasilacz 650W  za 400... i dla odmiany mocno ekono obudowa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda zestaw bez karty, ale na jak najbardziej przyszłościowym procesorze + płycie -> https://www.komputronik.pl/cart/shared/show/9xkaj5Vpgj
Kartę polecam Ci kupić na razie używaną, typu GTX970, a z czasem wymienić na coś mocniejszego. W tej chwili porządna karta zajęła by 60% całego budżetu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...