Skocz do zawartości
adamstruzik

Ścinki po odkurzaniu komputera i wymianie pasty

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
odkurzałem komputer odkurzaczem pierwszy raz od nowości (6 lat) i pojawił się problem. Komputer zaczął ścinać, lekko zacinać utracił swoją płynność. Zrobiłem już niemal wszystko co mogłem : wymieniłem pastę na procesorze i karcie graficznej, wykonywałem różnego rodzaju testy od skanowania po Prime95 (24h). Jedyne co wykrył któryś z testów to w HDTune dla dysku SSD otrzymałem błąd : „there were communication errors. this may be caused by a damaged cable.”. Podczepiłem inny kabel SATA i inny kabel od zasilacza, zmieniłem port dla kabla na płycie głównej, lecz błąd konsekwentnie wyskakuje. Mam zintegrowaną kartę graficzną, więc sprawdziłem czy ścinki występuje także na niej - niestety tak występuje. Sprawdzałem sloty i pamięci RAM tworząc każdą kombinację i obsadzając je osobno - błąd nadal występuje. Mam dysk SSD i HDD sformatowałem SSD i postawiłem Windows 10 od nowa, na HDD również postawiłem Windows 10 - efekt cały czas się utrzymuje. Sprawdzałem napięcia na zasilaczu - wszystkie poprawne. Przy nakładaniu pasty mogłem zahaczyć o kondensatory - zmierzyłem napięcie na 3 podejrzanych kondensatorach - napięcia są poprawne. Przestawiając w systemie Opcje zasilania na wysoką wydajność komputer działa szybciej, ale nie płynniej - mam wrażenie, że procesor przyspieszył, a na płycie głównej jest jakieś uszkodzenie które powoduje ścinki.
Może ma ktoś jakiś pomysł w jaki sposób mogę jeszcze sprawdzić np. mostek północny na płycie głównej, bo już nie mam pomysłu lub może ktoś zauważył coś czego nie widzę. Będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi.

W załączniku film gdzie po kliknięciu uruchom wyskakuje okno, które najpierw ścina a dopiero potem się zamyka.

Edytowane przez adamstruzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź to co sugeruje Bonusso3. Objawy są podobne do thermal throttling'u. Może coś poszło nie tak przy zmianie pasty i się za mocno grzeje. W celach diagnostycznych odpal sobie jakiegoś linuksa z live-cd i poobserwuj czy tam też przycina. Jeżeli tak, to będziesz miał praktycznie pewność, że problem jest w sprzęcie. Potem pozostanie ci już tylko szukanie drogą eliminacji wadliwego komponentu. Tak przy okazji, to masz plastikową końcówkę w odkurzaczu, którym czyściłeś kompa? Generalnie elektryczność statyczna lubi się gromadzić na takich elementach, a jak ci przeskoczyła iskierka do jakiegoś elementu na płycie głównej, której mogłeś nawet nie zauważyć, to mogło się coś uszkodzić. Ale to takie tam dywagacje tylko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyciagaj wszystkie wtyczki, zlacza, karty etc i ponownie je wepnij, moze gdzies sa problemy z kontaktem.

Jesli temperatury sa ok to mozesz od nowa system postawic, wgrac aktualne sterowniki i sprawdzic czy problem wystepuje.

 

Komputerow sie nie odkurza tylko przedmuchuje sprezonym powietrzem, odkurzanie moze spowodowac uszkodzenia z powodu ladunku elektrostatycznego, jest to dosc malo prawdopodobne, ale linus tech tips ma film, gdzie uwala ladunkiem elektrostatycznym np. ram wiec jest to jak najbardziej mozliwe w praktyce.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zwłokę, ale nie miałem dostępu do komputera, odpowiadając każdemu :

@Bonusso3 - temperatury w załącznikach

@asus4ever - wrzuciłem live cd z ubuntu 20, odłączyłem wszystko od płyty co mogłem, została tylko kość ramu, procesor, płyta główna i zasilacz, mysz + klawiatura - problem nadal występuje

czyściłem komputer odkurzaczem bez zamontowanej końcówki

@Mr.T... - W załącznikach HHDDEC i SSDDEC załączyłem obrazki z CrystalDiskInfo o które prosiłeś

W załączniku SpecyfikacjaJPEG załączyłem specyfikacje

@tyr83 - Wszystko przepiąłem wyczyściłem pędzelkiem z kurzu, spróbowałem z nowym kablem od zasilacza i zamieniłem listwy niestety to również ne przyniosło rezultaty

Napewno już nigdy nie będę czyścił komputera odkurzaczem to jest pewne.

Udało mi się zaktualizować BIOS, bo już na poziomie BIOSu widać było ścinki. Aktualizacja pomogła BIOS przyspieszył i te ścinki w BIOSIe i w systemie były mniejsze. W BIOSie nadal są mniejsze, ale w systemie po tym co opiszę poniżej niestety, ale są większe.

Wyciągnąłem ponownie procesor z gniazda i tak jak mi powiedzieli w serwisie sprawdziłem pod lupą czy nóżki procesora są wporządku - jest ok oraz czy w gnieździe procesora nie zostały nóżki procesora lub czy nie ma żadnych zabrudzeń - wszystko jest wporządku, zauważyłem natomiast że po ponownym włożeniu i daniu kropki pasty (dla wypełnienia) komputer zaczął jeszcze mocniej ścinać tak, że nawet po ruszeniu myszką kursor spowalnia laguje. 4 razy wyjmowałem procesor z gniazda i za każdym razem jest coraz gorzej, coraz bardziej ścina.  W serwisie chcą mnie kasować 200PLN za diagnozę więc podziękowałem Jeśli przyjdzie wam coś do głowy dajcie znać z góry dziękuje za pomoc i obiecuje że tym razem odpiszę szybciej.

 

SSD_CrystalDiskInfo_20210825150508.jpg.7454be286f015a37415d6fa9f98eaa4c.jpgHDD_CrystalDiskInfo_20210825150540.thumb.jpg.8baf7d7743ae846633c57eb87dc9d7c8.jpgscreen1.thumb.jpg.84f551feb7e275201bf51f2f63e48efb.jpgscreen3.thumb.jpg.bbf622e5b0b3b304fcb8d2c270c22f7c.jpgscreen2.thumb.jpg.fec5cc4d289fcd627921937240cbf297.jpgscreen_obciazenie_2.thumb.jpg.3ddb3315c5c1c7d18ff3f7f141cff78c.jpgscreen_obciazenie_1.thumb.jpg.be6f0fb8c86aabcd5dcf150190660641.jpgscreen_obciazenie_3.thumb.jpg.f739b07471cd1087556e5836ed598034.jpgHDTuneHDD.jpg.d4450bf0fb0a2ca2f29f5cf6897ce915.jpgHDTuneSSD.jpg.efd40762c3ad66ffb3adfcbbb9bf9528.jpg

HHDDEC.jpg

SSDDEC.jpg

SpecyfikacjaJPEG.jpg

Edytowane przez adamstruzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj na innej myszy i klawiaturze albo powtykaj je do innych gniazd - niby głupi pomysł ale nie zaszkodzi sprawdzić.

Zrób:  menadżer zadań -> wydajność i zobacz jak zachowuje się procesor, RAM, dyski 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o Bożeno dysk SSD na 346 godzin pracy i 54TB przerobionych danych WTF ?, co to robiło chia kopało czy tam hodowało.

nie przestawiłeś na RAW -10 ale ok  

suma zapisów NAND 133 i nie kończąca się opowieść w GB.... co to za wynalazek, gdzie to poprzednio pracowało ? 

CPU ma zintegrowana grafikę ale z tego co piszesz to pewnie już to przetestowałeś wyjąwszy tego GTX 960, i 5 6500 nie posiada nóżek tylko punkty montażowe nóżki są w gnieździe, jak ktoś nie zaatakuje go śrubokrętem to nie ma jak tego zepsuć, co innego pogiąć piny w gnieździe w płycie głównej ... , czy masz możliwość podłączyć klawiaturę i myszkę na PS/2 ? ,i w biosie wyłączyć kontroler USB, obstawiam problem z kontrolerem USB , ale wisz jak był możliwy przeskok iskry z rury od odkurzacza to proponował bym osobno sprawdzić CPU i osobno płytę główna , 200 PLN za co ? rozumiem 50 PLN za CPU i 50 PLN za płytę w końcu firma musi zapłacić podatek i opłacić pracownika ale za 200 to można kupić z alledrogo i bez łaski, jak był byś w grodu Kopernika to mógł bym zaproponować że sam sprawdzę, a potem rozliczenie w Piccolo na Prostej, ile dam rade zjeść XD.       

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem na innej myszy i ścinki dotyczące mysz znikęły okazało się że powodem był nano odbiornik - raz go wpinam to łapie a raz nie, był maksymalnie wciśnięty i przerywał teraz jest ok. Mam klawiaturę na PS2 gdzieś miałem przejściówkę  na USB ale pożyczyłem i zniknęła. Wyłączyłem 11/12 portów USB, ale główny problem nadal występuje. 

Menadżer zadań tak o to się wyłącza. Nigdy nie miałem żadnych ścinek ani lag na tym komputerze, dlatego jestem mocno zdziwiony.

Dysk SSD - oglądam sporo streamów może dlatego ma taki przerób, mam go od nowości (6 lat), nic nie kopał nigdy ani nic z tych rzeczy, reszta czym się zajmował to programowanie, obróbka audio / wideo, gry online

Sprawdzałem wcześniej na zintegrowanej grafice również problem występuje.

Właśnie nie mam jak sprawdzić osobno CPU i osobno płyty, chyba że znasz jakiś sposób o którym nie wiem.

Za 200 PLN na Allegro jest nowa płyta także szkoda kasy na diagnozę.

Do Torunia ze Szczecina mam kawałek, więc dzięki za możliwość, ale z przykrością muszę odmówić.

Zrobiłem kilka zdjęć sprzętu dołączam w załącznikach i mam pytanie czy kość ramu może stykać się z zaczepem od chłodzenia i czy ten klej na zasilaczu jest wporządku ?

IMG_20210913_2153132.jpg

IMG_20210831_1903022.jpg

IMG_20210905_025748_2.jpg

IMG_20210905_0258022.jpg

IMG_20210913_214813_2.jpg

IMG_20210831_1902532.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Menadżer zadań tak o to się wyłącza.

Tak samo wszystko przeskakuje?

Sprawdź z odłączoną klawiaturą.

Miałem trochę podobny problem, wariowało mi na pulpicie, okazało się że jeden klawisz "nie odbił" i cały czas był wciśnięty.

Może klawiatura daje jakiś dziwny sygnał....

Edytowane przez pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o powolne zamykanie tego okna, ja przełączam myszką.

Nie, klawiatura nie daje żadnego sygnału.

Sprawdziłem z odłączoną klawiaturą efekt jest taki sam jak z samą myszką, czyli eliminacja ścinek myszki, a główny problem ze ścinkami zostaje.

Edytowane przez adamstruzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU wygląda ładnie żadnych przebarwień czy mechanicznych uszkodzeń.

ten klej to producent daje aby zapobiec możliwości przemieszczania się elementów. 

jak już prujesz zasilacz to płyta zasilacza jest przykręcana przeważnie na 4 śruby czasem jest 5 XD, a no podnieś płytę po odkręceniu i zobacz czy od spodu ile jest kurzu, tam tez się zagląda i czyści przedmuchuje.

czyli mógł byś zrobić na pendrajwa Linux minta , bez dysków ,napędów, odłączane wszystkie usb itd, sama płyta, zasilanie jedna kostka ramu i cpu .

https://linuxmint.com/edition.php?id=288

tam  jak zjedziesz na dół to można pobrać Polan - uniwersytet Warszawa

jeśli problem nadal będzie występował to płyta do wymiany ,ale mi bardzie nie podoba się dysk SSD.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytki od zasilacza nie będę odkręcał, bo potem nie złożę reszty elementów od zasilacza.

Wrzuciłem Minta działa, ale przy cięższych elementach się ma problemy z ładowaniem. Działa, ale jakby miał 2Gb ramu, a nie 16 Gb albo już mi się wydaje bo nie mam porównania. Robię jeszcze raz formata stawiam Winde na czysto na SSD, bo tu już mam za dużo niepotrzebnego softu. Pamiętam że jak stawiałem ostatio to już przy instalacji pojawiły się ścinki. BIOS był aktualizowany, więc zobaczymy teraz czy będzie podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeinstalowaniu systemu system odzyskał szybkość działania i ścinka została skrócona - teraz trwa krócej. 

Przeinstalowałem później również system dla dysku HDD i również tutaj nastąpiła identyczna poprawa.

Skoro dla 2 dysków poprawa jest identyczna eliminuje to problem z dyskami.

Pomyślałem że skoro wcześniej aktualizacja BIOSu pomogła w skróceniu ścinki (co było zauważalne tylko w BIOSie) to może aktualizacja BIOSu na karcie grafiki pomoże. Zaktualizowałem postawiłem kolejny raz system na nowo, lecz tym razem to działanie nie przyniosło żadnego skutku.

Ta ścinka jest identyczna jak ścinka w BIOSie np. przy zapisywaniu ustawień i wyjśćiu.

Edytowane przez adamstruzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...