Jump to content
idiot13

siec domowa

Recommended Posts

Podepnę się pod wątek, bo wydaje mi się, że potrzebuje czegoś podobnego. Sytuacja wygląda tak: modem od Vectry Ubee - stoi na I piętrze, kablem z nim są połączone: tv, konsola; bezprzewodowo: laptop (5ghz). Jeden kabel lan wpięty do modemu idzie na poziom 0, gdzie podłączyłem go do drugiego tv. Obecnie ubee działa w trybie router, natomiast na poziomie 0 niemal nie ma mozliwości połączenia z WiFi (brak zasięgu). Chciałbym dołożyć na dole inny router (?), który zapewniłby mi stabilne polączenie bezprzewodowe z internetem oraz pozostawić podłączony kablem tv. Jak to powinienem skonfirgurować, co dokupić?

Inna sprawa, to niski upload - zmieniłem kanały z auto na 7(2,4ghz) i 120(5ghz), ale niewiele to zmieniło. Jakieś sugestie w tym aspekcie? Kabel do ubee jest z potrójnego rozgałęźnika (jeden pozostaje pusty, a jeden idzie do tv), czy to może być przyczyna niskiego uploadu?

Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi i sugestię.

1. Wyłączasz fizycznie WiFi w routerze Vectra.

2. W panelu Vectra ustawiasz tryb bridge, od tego momentu możesz podpiąć 3 urządzenia ponieważ Vectra mapuje je po MAC.

3. Podpinasz drugi router kablem i ewentualnie robisz mostek po wifi z kolejnym routerem.

Ogólnie jakkolwiek to zrobisz możesz podpiąć max 3 urządzenia do bridge.

11 minut temu, Bonusso3 napisał:

1. Wyłączasz fizycznie WiFi w routerze Vectra.

2. W panelu Vectra ustawiasz tryb bridge, od tego momentu możesz podpiąć 3 urządzenia ponieważ Vectra mapuje je po MAC.

3. Podpinasz drugi router kablem i ewentualnie robisz mostek po wifi z kolejnym routerem.

Ogólnie jakkolwiek to zrobisz możesz podpiąć max 3 urządzenia do bridge.

Mhm, czyli muszę zakupić dwa routery - jeden na górze, a jeden na dole. A co zrobić, żeby te dwa routery miały taką samą nazwę ssid i hasła? Chodzi mi o to, aby się swobodnie przemieszczać z urządzeniami mobilnymi po całym domu, niezależnie od tego którą sieć "złapie". Np. żeby nie przerwało pobierania kiedy będę w kuchni, a potem przejdę z telefonem na 1 piętro, gdzie będzie inny router..

Edited by idiot13

Inaczej, to co napisałem dotyczy jak zrobić bridge z routera Vectra.

To jak sobie rozplanujesz sieć w domu to inna kwestia. Grunt że musisz mieć dodatkowy router, możesz sprawdzić tego Archera ale wątpię czy pokryje zasięgiem cały dom. No sorry, nie będę wróżył z kart, za mało informacji.

22 minuty temu, Bonusso3 napisał:

Inaczej, to co napisałem dotyczy jak zrobić bridge z routera Vectra.

To jak sobie rozplanujesz sieć w domu to inna kwestia. Grunt że musisz mieć dodatkowy router, możesz sprawdzić tego Archera ale wątpię czy pokryje zasięgiem cały dom. No sorry, nie będę wróżył z kart, za mało informacji.

Dzięki za informację i odpowiedź. Jeszcze dla pewności - jeżeli z Ubee zrobię mostek, to już nie może być urządzeniem do połączeń wireless, prawda?

A co się stanie jeżeli do ubee podebnę archera, bez zmiany na bridge?

Zacząłem czytać o mesh i to chyba będzie najlepsze rozwiązanie..

2 godziny temu, idiot13 napisał:

jeżeli z Ubee zrobię mostek, to już nie może być urządzeniem do połączeń wireless, prawda?

Może być ale wtedy może być max 3 urządzenia. 

Edit: będziesz miał wtedy 3 urządzenia dostępne publicznie. Każdy dostanie publiczny IP.

2 godziny temu, idiot13 napisał:

A co się stanie jeżeli do ubee podebnę archera, bez zmiany na bridge?

Będziesz miał podwójny routing.

Kup Archera i Access point ubiquiti i będzie dobrze.

Edited by Bonusso3
  • Upvote 1