Skocz do zawartości
xSiwy89x

DDR4 3 kości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Chciałem rozszerzyć pamięć Ram z 2x8gb poprzez dodanie dodatkowej 16gb kości co by w sumie dało 32GB. Generalnie Kości są tego samego producenta, i wszystkie parametry są jednakowe poza jednym, taktowaniem bazowym, 2x8 ma 3000MHz a 16gb 3200MHz to jest jedyna różnica. Póki były 2x8Gb wszystko działało jak należy, bez problemu dało się je podnieśc na taktowanie 3200 MHz stad skoro im to problemu nie robiło wiec postanowiłem dokupić dodatkowa kość ale już większą i z bazowym taktowaniem 3200MHz i zaczęły się problemy. Na 3200 MHz ustawić ich nie idzie, na 3000MHz działają ale lubią powiesić komputer, jakieś dobre rady jak to zategować? 😉 dodam ze ustawiłem manualnie w biosie na profilu XML 1  timingi i taktowanie na 3000MHz oraz zmienilem rate CR z 2N na 1N... Generalnie jest poprawa w uruchamianiu PC ale podczas odpalenia testowo takiego COD MW wywala go po 2 min rozgrywki...  jakiś pomysł jak to ustawić żeby to działało po Bożemu? Po ustawieniu rate CR na auto samo przeskakuje na 2N... Pozdrawiam i czekam na rady 😉

płyta główna: As Rock z370 Extreeme 4

ram :

Seria: Aegis

Taktowanie : 3200 MHz (PC4-25600)

Opóźnienia: CL 16

Timingi : CL16-18-18-38

Napięcie: 1,35 V

 


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te co masz 2x8GB 3000 MHz jak podkręciłeś na 3200 MHz to jakie dałeś im CL ? Też CL16 ? 

Bo może być że one przy 3000 MHz chodzą na CL16 ale przy 3200 MHZ już muszą mieć CL 18 ?

Spróbuj wszystkie ustawić ręcznie na CL18.

Edytowane przez pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy tak nie rób. To proszenie się o kłopoty. Najbardziej stabilne ustawienie na płycie to 2x16. W przypadku pamięci dual rank, np G.Skill na b-die cześć płyt będzie pracowała stabilnie do 3600MHz. W przypadku single rank np aktualne Crucial Balisticx 2x16 takiego ograniczenia nie ma. Czyli sprzedaj to co masz i kup 2x16GB. Polecam Crucial Balisticx 3600cl16
Aha jak trafisz na dual ranki to jeszcze lepiej bo zyskasz kilka procent wzrostu przepustowości.


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to od początku, założenie było takie aby rozbudować PC o kolejne 16 gb stad sprawdzałem czy te 2x8 na takim taktowaniu pójdą bez krzaka bo z tym założeniem dokupiłem kolejna 16gb kość z myślą ze będzie to współpracowac ze sobą dlatego wybór padł na ta sama firme te same timingi a ze była opcja o drobne z taktowaniem 3200 to z niej skorzystałem tym bardziej ze te 2x8 nie stwarzały problemu... No i teraz tak... timingi są manualnie ustawione na parametry z kości, CR jest na 2N a zmieniałem tylko taktowania... przy 3200 nie ma mowy żeby Pc odpalił, wysypuje się i wraca do domyślnego 2133.. przy 3000 odpala system ale pod obciażeniem wysypuje wszystko i odpala się ponownie po w tym samym ustawieniu... zrezygnowany puścilem to w tym automacie i przy 2133 MHz działa poprawnie ale noo... nie tędy droga... z reszta przyznam ze nie jestem specjalista więc chętnie posłucham pomysłów osób bardziej siedzących w temacie...

a co do pytania o podkręcenie tych 2x8 do 3200 to były wtedy one chyba na CL 17 jak dobrze pamiętam, ale reki sobie nie dam uciąć...

I kolejnym pytaniem jest to czy będzie z tego opcja żeby to jakoś sensownie ustawić i był z tego zakupu + czy raczej pomysł z czapy jak kolega wyżej pisał ze lepiej to wszystko opchnąć i pomysleć nad czymś innym? Z tym ze domyślnie chciałem tu wsadzić 64GB z czasem adekwatnie do potrzeb 😉 a finalnie dochodząc do 4 pelnych slotów to niestety 4 wysoka kość będzie robić problem o wentylator z proca ale to odległa przyszłość wiec to nie jest teraz istotne... ale wyjaśnia skąd pomysł na zakup kości 16gb na jeden slot. Tak wiec... Jakie pomysły na taka atrakcje? ustawić wyższy timming i spróbowac metoda prób i błędów podnosić taktowanie do tych 3000?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj na wyższym CL np. CL18.

Ale takie mieszanie nie jest zbyt optymalnym. Masz parę 2x8 GB w "dual" i dokładasz 1x16 GB w "single"

Spróbuj opchnąć te 2x8 GB i w ich miejsce kup kolejną 16 GB taką jak masz i wtedy będzie 2x16 GB w "dual" i nic nie powinno się gryźć.

 

Cytat

Skąd Ci przyszedł na dokupienie 3 kości zamiast 2x8 GB?

bo:

Cytat

a finalnie dochodząc do 4 pelnych slotów to niestety 4 wysoka kość będzie robić problem o wentylator z proca 

 

Edytowane przez pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie!! Opanowane 😉 działa bez problemu na taktowaniu 3200MHz całość dokładnie tak jak planowałem 😉 Jednak co gotowe profile to gotowe, jak są to trzeba z tego korzystać 😄 a czemu 16gb a nie kolejne 2x8? bo finalnie będą w tej budce siedziały same 16 bo na tyle płyta ogarnie wiec z czasem 2x8 pójdzie w odstawke 😉
Dzięki Panowie za pomoc i pomysły 😉
Pozdrowionka 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, xsiwy89x napisał:

Panowie!! Opanowane 😉 działa bez problemu na taktowaniu 3200MHz całość dokładnie tak jak planowałem 😉 Jednak co gotowe profile to gotowe, jak są to trzeba z tego korzystać 😄 a czemu 16gb a nie kolejne 2x8? bo finalnie będą w tej budce siedziały same 16 bo na tyle płyta ogarnie wiec z czasem 2x8 pójdzie w odstawke 😉
Dzięki Panowie za pomoc i pomysły 😉
Pozdrowionka 😉

Tak z ciekawosci - w takiej konfiguracji kosci dzialaja w dual channel czy single?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie 2 sprawy z tego co mi wpadły w oko a które wyszły po zakupie tej 3 kości 😄
1. I to podstawowa się okazuje, że gdy są 4 sloty to się je paruje 1-3, 2-4 czy tam jak płyta sobie zawoła żeby to działało w dualu czyt. (lepiej) 😄 no to już miałem wpięte jak wygodniej 😄 Wiecie, euforia jak się zaraz nakupi wszystkie graty i składa na szybko szybko w całość 😄 wiec była zamiana i  2x8 są wpięte w 2 i 4 co daje nam Duala z tego co widze, a ta nowa 16 wsadziłem miedzy nie czyli siedzi w 3 slocie. Wrażenie ze te ułożenie poprawiło stabilność pracy podczas testów ale generalnie to i tak nie chciało działać ze względu na różne taktowania miedzy 8-kami a 16. Z reszta moim programem do testu było wcześniej wspomniane MW i widok na ilość FPS 😛

Ale... podczas tego próbnego gmerania ewidentny przyrost miałem gdy zmieniłem dodatkowo w ustawieniu CR z 2 na 1.. No to tutaj ewidentnie był skok do przodu i to w minimalnym wyświetlaniu jak i MAX jak dobrze pamiętam na ustawieniu 3000Mhz, ale ta radość długo nie trwała bo wszystko klękło po chwili, z tym ze zaznaczam że zmienione były tylko timmingi na te rekomendowane z kości i taktowanie na chyba 3000MHz bez ruszania napięcia. Z tym nie robiłem zupełnie nic.

2. Sprawa się okazało, że jak dobrze w biosie pogrzebać to te kości ram, nie wiem czy inne tez, nie znam się 😄 ale maja swoje rekomendowane 4 tryby pracy. Co za tym idzie... jednym ruchem rozwiązał się problem dokładnego ustawienia. Bo niestety, ale ustawienie taktowania i timingów + ewentualne zabawy z napięciem nie gwarantuje sukcesu. Tam poniżej oprócz tego są jeszcze z 4 strony ustawień tego ramu i właśnie tam był pies pogrzebany.   Ostatnie 4 opcje z niebieskiego screena należało dodatkowo zmienić 😄 a ze ja w zwyczaju nie mam pstrykania w ciemno i zobaczę co się stanie, wiec to wszystko było cały czas ustawione w automacie + 3 moje zmienione opcje które nic nie poprawiały 😄

Ale dochodząc do wniosków o ile ktoś to jeszcze do tej pory czyta... 😄

Najlepsze ustawienia które działają prawidłowo i nic nie krzaczą przy takim "dziwnym" zestawieniu RAMu są te rekomendowane przez producenta 😉 A przynajmniej na chwile obecna taki wniosek mi się nasuwa po spędzeniu połowy dnia przy tym ustojstwie 😄

Nie mówię że się nie da tego poprawić czy wyciągnać z tego więcej niż jest obecnie bo pewnie idzie ale już nie mam do tego cierpliwości 😄

Ale tak miedzy Bogiem a prawdą, to sprawdziłbym czy nie da się jeszcze ciut wyżej podnieść samego taktowania na tym ustawieniu co jest lub ewentualnie po bawić się, ustawieniem z CR 2 na 1.. ale to może za jakiś czas 😄


W każdym razie, czy jest poprawa? Ja to męczyłem na MW wiec mam odniesienie do tego co było a jest aktualnie, Wiec czy jest poprawa, no moim zdaniem jest... Raz ze szybciej się to odpala, szybciej troszkę wczytuje ale najbardziej co mi się podoba to to jak potrzebuje się wyjść z gry do systemu na chwile po coś to wrażenie jest takie jakbyś pasjansa systemowego miał odpalonego 😄 13,9GB w użyciu ale ewidentnie bez wrażenia 😄 wcześniej musiało się chwilke zastanowić teraz już nie. Wiec moim zdaniem jest poprawa.

Tutaj screen z systemu jak aktualnie jest ustawione:

11.jpg.53545fef6fcc841153735a4d04037b95.jpg

 

A tutaj te ustawienia które wygrzebałem w biosie:

 

222.thumb.jpg.ffea95d7082528e4f695b7a1f8461c12.jpg

I na tym profilu XMP 1 to właśnie działa jak należy 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...