Skocz do zawartości
Oski2019

RTX 3060 nie działa mi z pamięcią RAM ustawioną na 3200mhz w profilu XMP

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję pomocy z moim komputerem.
Niedawno złożyłem sobie komputer, ponieważ mój stary laptop działał tragicznie.
Specyfikacja komputera:

CPU: Intel i5 11600K
Płyta główna: Gigabyte Z590 UD AC
GPU: Nvidia Geforce RTX 3060 Palit
Pamięć RAM: PNY XLR8 32GB 3200MHz (2x16 GB)

Wiedząc że RAM nie pracuje ze swoją maksymalną prędkością od samego początku, wszedłem do Biosa i używając profilu XMP ustawiłem prędkość na 3200MHz.
Po wszystkim wyszedłem z Biosa i otrzymałem wiadomość o braku sygnału. Napis z ledów na karcie graficznej dziwnie się mrugał. Komputer działał ale nie było obrazu.
Wyłączyłem sprzęt i po kilku minutach włączyłem go na nowo. Na ekranie wyświetliła mi się wiadomość o "awarii" i zarekomendowano bym zrestartował ustawienia Biosa.
Gdy drugi raz ustawiłem te zegary na pamięciach, komputer zachowywał się tak samo.

(Bios jest w najnowszej wersji, niedawno aktualizowany)

Proszę o pomoc. Próbowałem wszystkiego i nie wiem co teraz z tym zrobić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ma nic wspólnego z kartą graficzną. Po prostu komp nie wstaje przez pamięci. Ten problem był poruszany często i dużo już było na ten temat napisane. Sprawdź w BIOS, czy timingi pamięci się zgadzają, przedstaw na CR2, jeśli jest ustawione na CR1. Jeśli to nic nie da, zwiększ o jeden wartość CL. Na końcu spróbuj ustawić na 3000 MHz ręcznie. Zdarza się, że pamięci nie pracują z deklarowanymi przez producenta osiągami. Najlepiej je wtedy wymienić. A jak je już będziesz wymieniać, to na jakieś pożądanej firmy, np crucial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

a jakie płyta dobiera napięcie dla Ramu 1.2v , 1.35v przy szybkości 3200MHz ?

powiem szczerze był bym nieco zdziwiony jak by to poprawnie działało od kopa i bez kombinacji ...

tania płyta, tani ram i cpu z 11 gen.

zobacz jak np. na YT tzw. recenzenci robią recenzje np. Ryzenów to na jakich pamięciach to robią ? takie z wyższej półki cenowej czy po taniości jak leci ?, ta cena z czegoś musi się brać i nie jest to RGB ...

na stronie Gigabyte przy twojej płycie głównej brak oficjalnego wsparcia dla twoich pamięci. 

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/Z590-UD-rev-10#support-doc

proponował bym zacząć testy od wartości 2666MHz i tak jak pozwala podziałka w biosie podnosić szybkość oraz ręcznie ustawić napięcie dla Ramu 1.35-1.36v. 

zauważ ze kontroler pamięci jest w CPU a to jaka sztuka się tobie trafiła to już trzeba posprawdzać empirycznie do jakich wartości będzie to stabilnie pracować. 

u mnie przy zestawie 2x16GB działa profil XMP 3600MHz z CPU 10gen. i płyta dobiera napięcie 1.361v 

a tak z ciekawości interesuje mnie jakie osiągasz temperatury na CPU podczas testów syntetycznych ? XDDD  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

a tak z ciekawości interesuje mnie jakie osiągasz temperatury na CPU podczas testów syntetycznych ? XDDD  

 

 

Ogólnie nie jestem w stanie ci powiedzieć bo jutro odstawiam kompa do informatyka. Oprócz tych pamięci RAM mam również problem z chłodzeniem CPU. Gdy mam zegary 4.60ghz lub 4.50ghz to temperatura szybuje szybko do 100'C i zegary spadają. Chłodzenie to termaltake ux200 argb. No cóż to chłodzenie jest okropne i wymieniam je jutro.

Ja myślałem o podkręcaniu procka a ja muszę nawet zegary obniżać by same nie spadły bo spadki były nawet do 2.00ghz a mimo to po chwili system się wyłączał przez przegrzanie. 

Sprawdź sobie specyfikacje tego chłodzenia to dowiesz się o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem o temperaturach bo wiem jak to wygląda w praktyce z 11gen Intela, ale spokojnie 12 generacja ma jeszcze wincyj ciepła produkować XDDD

wybrany twój zestaw chłodzący ma Maksymalne TDP 130 W ...

sam korzystam z "scythe fuma 2" , sprawdziłem tez na i5 11600K podczas OC i 4.9GHz, wyłączone limity mocy i wszystkie rdzenie "Sync all cores" i dopiero w testach syntetycznych dobija do 92-95 stopni.

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-fuma-2-scfm-2000-6221109/

 

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...