Skocz do zawartości
Kamski2021

i9 10850k czy ryzen 9 5900x

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jakie są różnice jeśli chodzi te dwa procesory. Nie chodzi mi jednakże o benchmarki czy ilość fpsów w danej grze. Czy są jakieś specyficzne zastosowania bądź technologie, które np. są na intelu a nie ma ich na amd, bądź odwrotnie?

Czy są jakieś różnice jeśli chodzi o rendering typu blender/3ds max, pracę na programach graficznych, wideo, wirtualizację, tworzenie gier w unity/unreal engine itd.?

Ciekawi mnie to szczególnie, gdyż w sumie ten temat jest raczej niechętnie podejmowany.

Dla mnie, np. jedną z różnic jaką mogę wymienić to w intelu jest wbudowana grafika, chociaż raczej ktoś kto kupuje komputer z takim cpu, kupuje dedykowane gpu.

Wiadomo też jest kwestia podstawki, która u intela sie zmienia co generację, no i liczba rdzeni 10 na intelu, 12 na amd.

Czy ktoś może podzielić się ewentualnymi spostrzeżeniami na ten temat? Bo np. ciekawi mnie czemu amd nie zdobyło popularności jeśli chodzi o stacje robocze, które np. renderują coś przez kilka tygodni non-stop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, Kamski2021 said:

Czy ktoś może podzielić się ewentualnymi spostrzeżeniami na ten temat? Bo np. ciekawi mnie czemu amd nie zdobyło popularności jeśli chodzi o stacje robocze, które np. renderują coś przez kilka tygodni non-stop.

większej bzdury nie słyszałem (nie wiem kto powiela takie informacje) ale na kanałach które subskrybuje większość ludzi którzy wykorzystują komputer do pracy (głównie Maya/Blender/Houdini zmieniło platformę na AMD. W zastosowaniach o których napisałeś temu i9 1085K bliżej w wydajnością do 5800X, bo od 5900X to już grubo odstaje.

https://techgage.com/article/blender-2-93-performance-best-cpus-gpus/

Jeżeli ktoś pracuje na platformie Intela od kilku/kilkunastu lat i jest do niej przyzwyczajony i nie ma z nią problemów to prawdopodobne że następna też będzie na Intelu. Jedni lubią zmiany inni nie. Tak samo jest z AMD.

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 9/17/2021 at 9:46 AM, masin said:

większej bzdury nie słyszałem (nie wiem kto powiela takie informacje) ale na kanałach które subskrybuje większość ludzi którzy wykorzystują komputer do pracy (głównie Maya/Blender/Houdini zmieniło platformę na AMD. W zastosowaniach o których napisałeś temu i9 1085K bliżej w wydajnością do 5800X, bo od 5900X to już grubo odstaje.

https://techgage.com/article/blender-2-93-performance-best-cpus-gpus/

Jeżeli ktoś pracuje na platformie Intela od kilku/kilkunastu lat i jest do niej przyzwyczajony i nie ma z nią problemów to prawdopodobne że następna też będzie na Intelu. Jedni lubią zmiany inni nie. Tak samo jest z AMD.

Bazuję na dwóch źródłach, obie osoby są związane z renderingiem. Jedna zajmuje się typowo CADowymi zastosowaniami, druga grafiką 3d, animacją, renderingiem itd. Obie przyznały wielokrotnie, że w nie widzieli stacji roboczej opartej na amd na oczy, chociaż siedzą w tych branżach w sumie dłużej niż ja po świecie chodzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minutes ago, Kamski2021 said:

Bazuję na dwóch źródłach, obie osoby są związane z renderingiem. Jedna zajmuje się typowo CADowymi zastosowaniami, druga grafiką 3d, animacją, renderingiem itd. Obie przyznały wielokrotnie, że w nie widzieli stacji roboczej opartej na amd na oczy, chociaż siedzą w tych branżach w sumie dłużej niż ja po świecie chodzę.

kiepskie mają, rozeznanie mogą sobie kupić online, z tego co widzę po ofercie to tylko DELL nie ma stacji roboczych na AMD. Zapytaj tych znajomych czy słyszeli o superkomputerach na AMD 😉

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Just now, masin said:

kiepskie mają, rozeznanie mogą sobie kupić online, z tego co widzę po ofercie to tylko DELL nie ma stacji roboczych na AMD.

NIe mówię, że nie ma w ofercie, tylko, że w firmach w których pracowali ze świecą było szukać takich kompów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, Kamski2021 said:

NIe mówię, że nie ma w ofercie, tylko, że w firmach w których pracowali ze świecą było szukać takich kompów.

a ja wyżej napisałem "Jeżeli ktoś pracuje na platformie Intela od kilku/kilkunastu lat i jest do niej przyzwyczajony i nie ma z nią problemów to prawdopodobne że następna też będzie na Intelu. Jedni lubią zmiany inni nie. Tak samo jest z AMD." , logiczne że firma ma wszystkie maszyny na intelach to nie kupi na AMD i odwrotnie. Z drugiej strony nie dziwie się że nie widzieli skoro AMD dopiero od wprowadzenia ZEN zaczęło prezentować alternatywę dla Intela , sam przeskoczyłem z 8700K na 5800X.

Edytowane przez masin
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej pracownik nie ma wpływu co firma kupuje, bo zastał co jest. Osoba decyzyjna wybiera co jej indywidualnie bardziej pasuje a najważniejszy jest serwis, przyzwyczajenia itp. Różnica kilku procent wydajności nie ma żadnego znaczenia.
Przy okazji trzeba jasno powiedzieć, że zastosowania CAD a rendering to dwie skrajne bajki.
Pierwsza potrzebuje wydajnego jednego rdzenia. Tu na dzień dzisiejszy królem wydajności jest Intel 11900! 11700 jest na poziomie 5800X.
Natomiast rendering potrzebuje wielu wydajnych rdzeni. Tu przelicznik moc obliczeniowa a pobór prądu/cena jest z kolosalną przewagą Ryzen 5950X, potem 5900X i dopiero w tym momencie można zacząć się zastanawiać Intel czy AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2021 o 15:50, Kamski2021 napisał:

Zastanawiam się jakie są różnice jeśli chodzi te dwa procesory. Nie chodzi mi jednakże o benchmarki czy ilość fpsów w danej grze. Czy są jakieś specyficzne zastosowania bądź technologie, które np. są na intelu a nie ma ich na amd, bądź odwrotnie?

Czy są jakieś różnice jeśli chodzi o rendering typu blender/3ds max, pracę na programach graficznych, wideo, wirtualizację, tworzenie gier w unity/unreal engine itd.?

Ciekawi mnie to szczególnie, gdyż w sumie ten temat jest raczej niechętnie podejmowany.

Dla mnie, np. jedną z różnic jaką mogę wymienić to w intelu jest wbudowana grafika, chociaż raczej ktoś kto kupuje komputer z takim cpu, kupuje dedykowane gpu.

Wiadomo też jest kwestia podstawki, która u intela sie zmienia co generację, no i liczba rdzeni 10 na intelu, 12 na amd.

Czy ktoś może podzielić się ewentualnymi spostrzeżeniami na ten temat? Bo np. ciekawi mnie czemu amd nie zdobyło popularności jeśli chodzi o stacje robocze, które np. renderują coś przez kilka tygodni non-stop.

AMD caly czas zyskuje udzial na rynku serwerow, ale nadal maja duzo do nadrobienia. 

Dla wielkich firm zmiana z intela na amd to zawsze ryzyko, ze pojawia sie jakies nieprzewidziane problemy z oprogramowaniem wiec nawet jak AMD ma lepsza oferta to moga wybrac Intela.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O czym Ty piszesz?
130s vs 80s. 134s to mój wynik na Ryzen 5700G w Ubuntu 20.04.
Czyli mam taką samą wydajność jak 10900 na Windzie i 50% niższy pobór prądu!c174442642afc8a110ad5cf1d5243140.jpg96ba13670e752095807854e8406e6d98.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie pobierał więcej papu od 12/24 Ryzena nadal będąc 50% mniej wydajnym. Porównując cenę zestawu Intel + dobra płyta do Ryzen + dobra płyta wychodzi tylko 500zł różnicy a wydajność 50% wyższa. W matematyce nie da się obronić Intela choć gdybym ja profesjonalnie zajmował się renderowaniem na CPU (bo na GPU aktualnie się nie opłaca) to poniżej 16 rdzeni bym nie schodził czyli Ryzen 5950X lub zaczekał na Intel 12900 z DDR5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, KonradRak said:

Czyli będzie pobierał więcej papu od 12/24 Ryzena nadal będąc 50% mniej wydajnym. Porównując cenę zestawu Intel + dobra płyta do Ryzen + dobra płyta wychodzi tylko 500zł różnicy a wydajność 50% wyższa. W matematyce nie da się obronić Intela choć gdybym ja profesjonalnie zajmował się renderowaniem na CPU (bo na GPU aktualnie się nie opłaca) to poniżej 16 rdzeni bym nie schodził czyli Ryzen 5950X lub zaczekał na Intel 12900 z DDR5.

Czyli jednak AMD będzie lepszym wyborem w stosunku cena/wydajnosc. Dziękuję wszystkim za opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko niech ktoś doradzi dobra płytę dla Ryzen 5900X no i chłodzenie tylko i wyłącznie woda 360 lub 420. Żeby Cię ktoś na jakieś wieżowe nie namówił...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 9/18/2021 at 11:10 PM, KonradRak said:

Najczęściej pracownik nie ma wpływu co firma kupuje, bo zastał co jest. Osoba decyzyjna wybiera co jej indywidualnie bardziej pasuje a najważniejszy jest serwis, przyzwyczajenia itp. Różnica kilku procent wydajności nie ma żadnego znaczenia.
Przy okazji trzeba jasno powiedzieć, że zastosowania CAD a rendering to dwie skrajne bajki.
Pierwsza potrzebuje wydajnego jednego rdzenia. Tu na dzień dzisiejszy królem wydajności jest Intel 11900! 11700 jest na poziomie 5800X.
Natomiast rendering potrzebuje wielu wydajnych rdzeni. Tu przelicznik moc obliczeniowa a pobór prądu/cena jest z kolosalną przewagą Ryzen 5950X, potem 5900X i dopiero w tym momencie można zacząć się zastanawiać Intel czy AMD.

Zgadzam się że w większości przypadków nie ma , co do samego CAD to nie musisz mieć procesora , procesor jest Ci potrzebny do programów takich jak Catia (tam masz symulację). Tutaj masz wydajność jednowątkową po wyjęciu 11900K z pudełka:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/premierowy_test_procesora_intel_core_i9_11900k_topowy_rocket_lake_w_akcji-15461-7.html

W mojej sygnaturze masz wyniki z CPU-Z benchmark , możesz sobie je porównać do 11700K/11900K to tyle w temacie.

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...