Skocz do zawartości
Stefek259

Ryzen vs Intel, zintegrowana grafika oraz nowe marki laptopów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Rozglądam się za nowym laptopem do programowania. Niestety w kwestiach sprzętu jestem mocno nie na bieżąco, stąd moje liczne wątpliwości.

Odnośnie procesorów. Czy uważacie, ze warto rozpatrywać nowe Ryzeny jako procesor do nowego laptopa? Jakbyście mieli wziąć nowego Ryzena albo nową i9, to na co byście sie zdecydowali? Benchmarki pokazują, że te Ryzeny wypadają całkiem nieźle, ale benchmarki to jedno, a życie drugie.

Odnośnie grafiki. Z rzeczy związanych z grafiką, to odpalam jakiś film czy serial oraz mam łącznie trzy ekrany (laptop + 2 monitory fullhd). Nawet obecny setup jest wystarczający na to, choć czasem są jakieś zacięcia przy filmie. 4k w zasadzie nie ma szansy odpalić, ale niespecjalnie mi zależy. Największą wadą jest to, że procek się mocno grzeje i w związku z tym zastawiam się czy warto szukać lapka z zewnętrzną grafiką. Co o tym myślicie?

Ostatnim tematem są jakieś nowe marki laptotów o których wcześniej nie słyszałem. Przeglądając różne oferty widzę firmy np. Hiro albo Dream Machnices. Są zasakująco tanie. Spotkaliście się z takimi producentami? Warto na nie patrzeć?

Dzięki z góry za odpowiedzi, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pułap cenowy czego, laptopa? Chciałem poznać odpowiedzi na powyższe pytania by samodzielnie czegoś poszukać. :D Niemniej chętnie poznam jakieś propozycje, więc podaję kwotę i jakieś priorytety.

Planowałem wydać jakieś 10k, choć jeśli będzie warto dołożyć do 1 tys. więcej za lepszej klasy sprzęt to jestem gotów dołożyć.

Jeśli chodzi o priorytety:
- wytrzymałość i solidne wykonanie - laptopa nie mam zamiaru wymieniać przez kolejnych parę ładnych lat
- podstawowy dysk SSD nie musi być wielki, okolice 250 GB spokojnie wystarczy, bo chciałbym mieć możliwość zamontować drugi HDD.
- TPM to dla mnie ważna sprawa
- do pracy potrzebuję dodatkowych ekranów, więc chciałbym móc go rozszerzyć o dwa dodatkowe ekrany full HD
- dobry procesor czy ram min. 32 GB, to wiadomo.
- matowy ekran

Sprawy na których mi nie zależy:
- ekran 4K, fullHD jest OK.
- pracuję na linuksie, więc nie potrzebuję preinstalowanego systemu. Nie chcę też Maca.
- waga - laptop raczej nie będzie zbyt często transportowany
- bateria - jak wytrzyma godzinę czy dwie bez prądu w zupełności mi wystarczy.

Dzięki serdeczne z góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Stefek259 napisał:

ale benchmarki to jedno, a życie drugie

Co? W sensie że benchmarki pokazują bzdury czy o co chodzi?

15 minut temu, Stefek259 napisał:

TPM to dla mnie ważna sprawa

Jakiś konket? To bardzo zawęża wybór.

 

16 minut temu, Stefek259 napisał:

do pracy potrzebuję dodatkowych ekranów, więc chciałbym móc go rozszerzyć o dwa dodatkowe ekrany full HD

To i tak potrzebujesz stacji dokującej, każdy laptop ogarnie 2 monitory.

 

17 minut temu, Stefek259 napisał:

dobry procesor czy ram min. 32 GB, to wiadomo

Co to znaczy dobry procesor? Do czego używasz laptopa że potrzebujesz tyle ramu?

 

W skrócie, podaj przeznaczenie i czym się zajmujesz bo ewidentnie szukasz laptopa biznesowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem już wcześniej, laptopm ma służyć do programowania. Jestem zawodowym programistą, normą jest, że gdy odpalę wszystko co potrzebuję, to na starcie mam zjedzone 10-15 GB. Czasem potrzebuję np. odpalić sobie klaster kubernetesa lokalnie. W związku z tym 32 wydaje się dla mnie takim minimum biorąc pod uwagę, że chciałbym popracować na nim ładnych parę lat i dzisiaj 32 może spokojnie starczeć, ale za 5 lat już niekoniecznie.

Co to znaczy dobry procesor? :D Dobry to znaczy wydajny, z odpowiednią liczbą rdzeni, wątków, odpowiednie taktowanie.

 

14 hours ago, Bonusso3 said:
14 hours ago, Stefek259 said:

TPM to dla mnie ważna sprawa

Jakiś konket? To bardzo zawęża wybór.

 

Przepraszam Cię, ale nie rozumiem tego pytania. Zależy mi na tym by mój laptop posiadał moduł TPM.

 

14 hours ago, Bonusso3 said:

To i tak potrzebujesz stacji dokującej, każdy laptop ogarnie 2 monitory.

Dzięki za sugestię związaną ze stacją, nie myślałem o tym wcześniej. Pisząc o tych dwóch monitorach - i w nawiązaniu do tego co wcześniej pisałem w pierwszym poście - raczej zastanawiałem czy powinienem szukać laptopa z osobną kartą graficzną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Stefek259 napisał:

Przepraszam Cię, ale nie rozumiem tego pytania. Zależy mi na tym by mój laptop posiadał moduł TPM.

Przefiltruj sobie laptopy w dowolnym sklepie po obecności TPM i sam zobaczysz że nie ma nic spełniającego Twoje wymagania, to mam na myśli. TPM mają zazwyczaj ultrabooki, które mają słabe procki i max 16GB ram.

 

Jak chcesz mieć coś co spełnia wszystkie wymagania musiałbyś pójść w stacjonarke, a do filmów jakiś poleasingowy laptop.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Bonusso3 said:

Przefiltruj sobie laptopy w dowolnym sklepie po obecności TPM i sam zobaczysz że nie ma nic spełniającego Twoje wymagania, to mam na myśli.

TPM, i9 albo i7, 32 lub 64 GB. https://www.morele.net/kategoria/laptopy-31/,12000,,,,,,p,0,,,,18755O957923.1126497,48806O477408,18753O!14.!2084/4/?noi

Jeszcze raz z góry dziękuję za wszelkie propozycje, chętnie się z nimi zapoznam. Nie mniej zależy mi też na odpowiedziach z pierwszego postu. To jest kilka wątpliwości które mam, gdy je rozwieję będzie mi też łatwiej samodzielnie czegoś szukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Odnośnie pierwszego posta, to porozglądałem się jeszcze trochę i dochodzę do następujących wniosków:
- być może warto brać pod uwagę Ryzena, ale i tak zdecydowana większość laptopów i tak ma intele
- grafika zintegrowana, to taniej albo gorsze wyniki, a dedykowana odwrotnie, więc dochodzę do wniosku, że warto kupić lapka z osobną kartą by odciążyć procesor
- nie warto inwestować w mniej znane firmy, bo nie wiadomo jak się z nimi współpracuje oraz jakiej jakości jest to sprzęt. Wszyscy chwalą Della, HP czy Lenovo, więc zdecydowałem się szukać wśród tych bardziej znanych marek laptopów. I w związku z tym nowe pytania.

Zwrócono mi uwagę, że warto patrzeć na konkretne linie producentów, np. na Lenovo ThinkPady czy Dell Precision. Są to znane linie, wiadomo czego się po nich spodziewać, są skrojone pod wymagających klientów. I właśnie tutaj mam wątpliwości czy przypadkiem nie jest tak, że płacimy dodatkowo tutaj za "model" laptopa i że możemy mieć coś takiego samego czy nawet lepszego w nieższej cenie. Dla przykładu znalazłem dwa laptopy Della, jeden Precision a drugi Inspiron.

https://www.x-kom.pl/p/668888-notebook-laptop-156-dell-precision-3561-i7-11800h-32gb-512-win10p-t600.html

https://www.x-kom.pl/p/664536-notebook-laptop-16-dell-inspiron-16-plus-i7-11800h-32gb-1tb-w10-rtx3060.html

Precision jest droższy, a Inspiron jest tańszy (zgodnie z liniami: Precision bardziej profesjonalną, droższą linią, Inspirion ma być tą bardziej budżetową). Natomiast jak się przyjrzeć podzespołom to zdecydowanie wygrywa bardziej budżetowy Inspirion. Oba mają te same procesory i tyle samo ram DDR4, ale Inspiron ma większy dysk, lepszą kartę graficzną, lepszy ekran, lepszą (aluminiową) obudowę. Precision jest lepszy w zasadzie tylko pod względem gwarancji (o rok dłuższa).

Krótko mówiąc Inspirion jest lepszym laptopem za lepszą cenę. W związku z tym zastanawiam się czy ten podział na "lepszą" linię Presicion i "słabszą" Inspirion jest umowny, czy może ja czegoś nie dostrzegam dzięki czemu warto zapłacić za ten Presicion więcej pieniędzy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty nie wiesz czego szukasz kolego. Z jakiegoś powodu stacje robocze są droższe od laptopów gamingowych. Tak jak w przykładzie, który sam podałeś - Precision - Inspiron. 

Zobacz np. kanał Rakowieckiego - https://www.youtube.com/channel/UC8q23MpiyWjv9vd4r85oj1A/videos
Czasem robi recenzje laptopów, a właściwie komponentów. 

Z jakiegoś powodu w większości firm używa się np Dell Latitude, nie Inspiron. W typowej pracy taki Latitude wytrzyma wieki, a kilka laptopów z serii Inspiron G (właśnie takie pseudo gamingowe, które były kupione ze względu na procesor) padają, głównie ze względu na gorsze komponenty.

W dniu 22.09.2021 o 15:28, Stefek259 napisał:

być może warto brać pod uwagę Ryzena, ale i tak zdecydowana większość laptopów i tak ma intele

Taka zaleciałość. Ryzeny, głównie ostatnia seria jest bardzo konkurencyjna i mniej prądożerna.  Intel ma wciąż wydajniejszy jeden wątek, ale wielowątkowe apki lepiej działają na AMD. 

W dniu 22.09.2021 o 15:28, Stefek259 napisał:

grafika zintegrowana, to taniej albo gorsze wyniki, a dedykowana odwrotnie, więc dochodzę do wniosku, że warto kupić lapka z osobną kartą by odciążyć procesor

W Twoim przypadku to raczej bez znaczenia. PRO TIP: Nowe integry w Intelach nie obsługują 2x 2K, AMD VEGA owszem.

W dniu 22.09.2021 o 15:28, Stefek259 napisał:

nie warto inwestować w mniej znane firmy, bo nie wiadomo jak się z nimi współpracuje oraz jakiej jakości jest to sprzęt.

Zależy, laptopy na podzespołach Clevo są całkiem pancerne.

 

W dniu 22.09.2021 o 15:28, Stefek259 napisał:

Krótko mówiąc Inspirion jest lepszym laptopem za lepszą cenę. W związku z tym zastanawiam się czy ten podział na "lepszą" linię Presicion i "słabszą" Inspirion jest umowny, czy może ja czegoś nie dostrzegam dzięki czemu warto zapłacić za ten Presicion więcej pieniędzy?

Nie jest lepszym laptopem, może wydajnościowo tak, ale wykonanie jest słabe, w szczególności, że, jak sam napisałeś:

W dniu 17.09.2021 o 20:44, Stefek259 napisał:

Jeśli chodzi o priorytety:
- wytrzymałość i solidne wykonanie - laptopa nie mam zamiaru wymieniać przez kolejnych parę ładnych lat

 

Tego, czego szukasz to:

HP ZBook

Dell Precision

Lenovo ThinkPad P53

... lub coś podobnego pokroju.

 

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...