Skocz do zawartości
Astec

Retro komputer Phenom II X6 1075T

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, "znalazłem" na strychu stary komputer z Phenomem II X6 1075T, posadzony na płycie M4A88T-EVO/USB3, wspierany przez 2x4GB DDR3 od Kingstona, zasilacz Tracker Highlander 550V, prawdopodobnie zepsutym Radeonem HD 6850 1 GB i 1000 GB dyskiem HDD Samsunga. Nie wiem co z tym fantem zrobić. Naprawić i sprzedać, sprzedać w takim stanie jak jest, czy zrobić i zostawić dla siebie. Komputer używany był by do przeglądania internetu i jakiś retro gierek (jeśli zdecydowałbym się na Win 10, bo mam pomysł zainstalować tam jakieś lekkie Ubuntu na SSD). Wiem że komputer jest przestarzały, ale jeszcze może trochę posłużyć, bo mam pomysł, żeby wręczyć go jako prezent dla rodziców (jeśli go nie sprzedam). Co o tym myślicie? Budować retro komputer czy nie zawracać sobie tym głowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, cochin napisał:

Retro komputery to 286, 386, 486, Pentium i może Pentium II. Wszystko nowsze to w większości złom 🙂

Wiem że trochę naużyłem słowa retro, ale dla mnie urodzonego w 1995 retro jest w pewnym sensie Phenom II.

20210917_125804.jpg

Edytowane przez Astec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na co dzień używam Athlon II X2 260 (2x3.2 GHz), 2x2 GB RAM, 500 GB HDD od laptopa (bo ma transfer na poziomie 125 MB/s) i grafa GF 8600.

Twój ma 6 rdzeni i 8 GB RAM więc nie jest takim zabytkiem, lekkie zadania spokojnie pociągnie, bez współczesnych gier.

Pewnie masz na płycie głównej SATA3 i jak dasz SSD to będzie chodził całkiem sprawnie, ja mam tylko SATA2 więc nie bawię się w dokładanie SSD bo i tak nie osiągnie pełnej swojej wydajności.

 

Jak nie masz innego bardziej współczesnego komputera to zreanimuj go dla własnego użytku.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pietach napisał:

Ja na co dzień używam Athlon II X2 260 (2x3.2 GHz), 2x2 GB RAM, 500 GB HDD od laptopa (bo ma transfer na poziomie 125 MB/s) i grafa GF 8600.

Twój ma 6 rdzeni i 8 GB RAM więc nie jest takim zabytkiem, lekkie zadania spokojnie pociągnie, bez współczesnych gier.

Pewnie masz na płycie głównej SATA3 i jak dasz SSD to będzie chodził całkiem sprawnie, ja mam tylko SATA2 więc nie bawię się w dokładanie SSD bo i tak nie osiągnie pełnej swojej wydajności.

 

Jak nie masz innego bardziej współczesnego komputera to zreanimuj go dla własnego użytku.

To SATA 2 czy 3: Serial ATA II SATA 6Gb/s support?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale co mi to da... szybsze uruchomienie systemu kilka sekund.

Komputer i tak tylko służy do oglądania bajek na YT i czytania forum.

Uznałem że nie warto w niego inwestować.

Podałem tylko jako porównanie że komputer z tytułu wątku nie jest jeszcze aż taki stary, na słabszym idzie jeszcze coś robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pietach napisał:

Niby tak ale co mi to da... szybsze uruchomienie systemu kilka sekund.

Komputer i tak tylko służy do oglądania bajek na YT i czytania forum.

Uznałem że nie warto w niego inwestować.

Podałem tylko jako porównanie że komputer z tytułu wątku nie jest jeszcze aż taki stary, na słabszym idzie jeszcze coś robić.

Pytanie z ciekawości: Czy miałeś kiedykolwiek jakiś SSD w kompie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w laptopie u syna.

SSD na nvme m2 więc wiem jak działa komputer gdy dysk ma odczyt na poziomie 2500 MB/s względem mojego 125 MB/s.

Ale co mi da wymiana na szybszy dysk? Ile zyskam czasu uruchamiając YT i puszczając w pętli "Świnke Pepe" ??

Być może jestem zacofany lub jednym z nielicznych którzy mało używają komputera:
- nie gram
- nie obrabiam zdjęć
- nie obrabiam filmów
- nie programuję
W komputerze mam goły system i przeglądarkę co by sobie na forum coś poczytać i napisać.

Jedyny program którego czasami używam pamięta czasy Windowsa 3.1

Nie chcę zaśmiecać wątku autorowi, chciałem tylko zasugerować, że jego komputer jeszcze nie nadaje się na śmietnik i jeśli nie potrzebuje sprzętu do ciężkich zadań to 6 rdzeni, 8GB RAM DDR3 i dysk SSD da radę jeszcze trochę popracować.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Slazer napisał:

Ostatnio płyta główna z phenomem 4 rdzeniowym poszły za ~160 zł na licytacji na allegro, zastanowiłbym się nad sprzedażą tego i kupieniu czegoś innego np coś z core 3 generacji (będzie chłodniej i energooszczędnej).

Buduje ten komputer raczej dla "funu" i jako, że jestem z obozu czerwonych to jeśli coś co ma ~10 lat to tylko Phenom II. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phenom działa, winowajcą okazało się GPU. Jeśli szukałbym karty to w jaką celować? 560 Ti będzie dobre? Do tego Vero L1 500W wystarczy? I oczywiście SSD na system. Z kąd można pobrać Win 10, żeby można bylo legalnie go przetestować jak działa i ewentualnie podjąć decyzje o kupnie licencji lub przejściu na Ubuntu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...