Skocz do zawartości
Reyals

PC się włącza po podwójnym pstryknięciu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Sorki jak dziwna nazwa tematu ale jakoś ciężko mi to opisac co się zaczęło dziać z moim desktopem, myślę że winowajcą może być zasilacz ale chciałem to z wami skonsultować.

Od jakiegoś czasu nie działa przycisk power, żeby odpalić kompa muszę 2x szybko pstryknąć ten przycisk z tyłu zasilacza (O/I) i to dwa razy dosyc szybko bo raz nie zadziala i wtedy komp się odpala, czasami jest potrzebna kombinacja przycisk z tyłu + przycisk power.

Kiedy normalnie wyłączę kompa i potem chce włączyć to nie ma reaguje w ogole, żadne wiatraki się nie kręcą itp mimo, że na płycie głównej palą się lampki.

Przycisk power nie jest zepsuty bo nawet jak z płyty głównej bezpośrednio chce odpalić to nie idzie (Asus maximus rogue Z170).

Co myślicie? Czy to aby na pewno wina zasilacza? Mój zasilacz to Antec EDGE GOLD 650W i przez 5 lat nie było żadnych takich problemów, dopiero od paru dni się zaczęły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam  

czy da się zdalnie na podstawie opisu jednoznacznie stwierdzić gdzie jest przyczyna nie prawidłowego uruchomienia się płyty głównej ?, czy może tylko włącznik w zasilaczy szwankuje ?

poprosił bym o pełna nazwę płyty głównej. 

skoro płyta to "maximus" to obok gniazd od Ramu powinien być wyświetlacz kodów post ,to pytanie czy jak płyta nie chce "wstać" to jaki jest wyświetlany kod błędu ?

czy próbowałeś zamienić wtyczkę idącą z obudowy do płyty głównej- Power SW-na Reset ?  

diagnostykę zaczął bym od odłączenia wszystkiego co można dyski napędy , karta graficzna, , fizyczne odłączenie zasilana oraz wyjecie na 5 minut bakterii z płyty głównej od podtrzymania ustawień biosu

zostaje tylko CPU jedna kostka ramu, płyta główna i zasilacz najlepiej inny ,mycha i klawiatura najlepiej na PS/2. 

a CPU kiedy ostatni raz był wyciągany z soketu ?, po co ? a no aby sprawdzić jak wyglądają punktu montażowe.

i jeszcze jedna uwaga, komputer to generalnie są puzzle, ale jak masz coś zepsuć, to nie zabieraj się do tego tematu.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

poprosił bym o pełna nazwę płyty głównej. 

ASUS MAXIMUS VIII RANGER

Cytat

skoro płyta to "maximus" to obok gniazd od Ramu powinien być wyświetlacz kodów post ,to pytanie czy jak płyta nie chce "wstać" to jaki jest wyświetlany kod błędu ?

Nie ma żadnego błędu, wyświetlacz nieaktywny, on się odpala dopiero kiedy płyta startuje.

Cytat

czy próbowałeś zamienić wtyczkę idącą z obudowy do płyty głównej- Power SW-na Reset ?  

Tak, próbowałem, nie działa. Nie działa nawet START umieszczony bezpośrednio na płycie głównej.

Cytat

a CPU kiedy ostatni raz był wyciągany z soketu ?, po co ? a no aby sprawdzić jak wyglądają punktu montażowe.

Nie był, montowałem tego kompa 5 lat temu na nowych częściach. Montaż był wykonany poprawnie bo kilka razy sam sobie składałem kompa czy znajomym i nigdy nie było problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok,

 aby wyeliminować czy problem jest z np. zasilaczem to potrzeba drugiej sprawnej sztuki.

czy masz możliwość sprawdzić po wyjęciu bakterii, jakie jest napięcie na niej ? powinna  mieć 3.1-3.2V (czasami jak napięcie spadnie powiedzmy w okolice 2V, to ustawienia trzyma ale płyta potrafi właśnie czasami dziwnie się zachowywać podczas uruchomiania).

jeśli jeden z podzespołów stanowi problem podczas uruchomienia, to pozostaje tak jak pisałem próbować przeprowadzić test na minimalnej konfiguracji mobo, cpu, jedna kostka ramu, plus restet kilku minutowy dla biosu. 

ja natomiast z swojego doświadczenia, patrzę na to ze przy wymianie pasty na cpu, warto tez jest wyciągnąć cpu z soketu i organoleptycznie sprawdzić jak wyglądają punkty montażowe na cpu, czy jest ładny jasny złoty kolor, czy już pomału wchodzi ciemny żółtobrązowy w większości przypadków jest ładny kolorek, ale czasami już taki ładny nie jest, bo lata pracy robią swoje, dmuchnąć delikatnie w pinii gnieździe, czy jakiś paproszków nie ma, albo odrobiny zaschniętej pasty, i przetrzeć cpu od spodu alkoholem izopropylowy. 

 czy bios masz zaktualizowany do Wersja 3802 ?, jeśli nie, to proponuje przed upgrade biosu, pierwej przygotować tylko minimalna konfiguracje( mobo ,cpu jedna i kostka ramu) i zrobić reset bez baterii kilku minutowy, ale z upgrade biosu to wstrzymał bym się jak kompiuter zacznie się normalnie za każdym razem uruchamiać.

 proponuje nawet dać sobie czas jak masz pożyczyć zasilacz to można by wyeliminować jeden element ale bardzo znaczący,

testowanie sprzętu to wyjecie płyty z obudowy (podstawa), i płyta na golasa, bez cpu, ramu itd., restet biosu (po przez brak bakterii), pozostają tylko przewody od zasilania, klawiatura i pc speaker oraz wpięta wtyczka od wentylatora z cpu, ale bez cpu w płycie głównej , tak ma być, włączyć zasilanie i zobaczyć czy płyta, włączy na sekundę podświetlenie w klawiaturze (num,caps,scroll), oraz ten przycisk power na płycie głównej powinien się palic ( jak w klasyku ze choinka się pali XD) i po włączeniu czy od razu się uruchomi( po to jest ten wiatrak od cpu czy się zacznie obracać) czy dalej krzaki ... jeśli na innym zasilaczu były by taki sam problem ze po podaniu napięcia nie chce współpracować no tooo, znaczyło by pierwsze oznaki problemów z płyta główna , jeśli natomiast po podaniu napięcia wystartuje i pc speaker zacznie ładnie śpiewać nie ma cpu, nie ma ramu... to już był by dobry znak, jeśli wystartuje odczekac chwile 30s. , i wyłączamy  płytę przyciskiem power, następnie odłączamy fizycznie zasilanie i montujemy samo cpu , czyli bez ramu i ponownie uruchomienie , jest ok, wyłączamy zasilanie, dokładamy ram , jedna kostkę w A2, jest ok, wyłączamy zasilanie, wpinamy kabel od monitora do płyty głównej, włączenie zasilania i patrzymy czy jest ok ,  jeśli tak, to wchodzimy do biosu i robimy wstępną konfiguracje pod siebie , zapamiętanie /reset, pozwalamy się zresetować , i jak ponownie wejdzie do biosu to przytrzymujemy przycisk power, po wyłączeniu odłączamy zasilanie i dokładamy dedykowane gpu , jest ok , wyłączamy zasilanie, dokładamy druga kostkę ramu B2, na koniec dopiero dyski itp.   

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...