Skocz do zawartości
kempus

PC do 8000zł bez GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planuję zakup komputera do gier i pracy (machine learning i programowanie).
Udało mi się złożyć coś takiego:

  • CPU: AMD Ryzen 9 5900X
  • MOBO: ASUS ROG STRIX B550-E GAMING
  • RAM: 4 x 8 Crucial 3600MHz CL16 Ballistix Black
  • Dyski: 500 + 1000 Samsung M.2 PCIe NVMe 980
  • Zasilacz: Corsair RM850x 850W 80 Plus Gold
  • Obudowa: Fractal Design Meshify 2
  • Chłodzenie CPU: Arctic Liquid Freezer II 3x120mm
  • Pasta: Thermal Grizzly Kryonaut 1g
  • Wentylatory:  6x Arctic P14 140mm (1 tył, 3 przód, 1 dół, 1 zapasowy)
  • link do koszyka: https://www.x-kom.pl/lista/uxqym8p67

Jeżeli chodzi o GPU to na razie zostaję na starym 1070, a  jak ceny się uspokoją, planuję kupić coś pokroju 3080ti.

Jak znajdę chwilę czasu to planuję też pobawić się w OC, ale nie jest to konieczne wymaganie.

Na nowe Intele się nie nastawiam, wolę przeczekać pierwszą generację nowej technologii. Chyba, że jest szansa, że ceny starych procków spadną zauważalnie?

Co myślicie o takim zestawieniu? Coś jest nie opłacalne i lepiej wymienić na tańszą alternatywę? A może warto dołożyć do jakiś podzespołów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę śmiało możesz wziąć tańszą, np X570 Gaming Plus https://www.x-kom.pl/p/500399-plyta-glowna-socket-am4-msi-mpg-x570-gaming-plus.html

Ewentualnie gdybyś nie myślał o OC, to na spokojnie B550 Tomahawk da radę z tym prockiem - płyta za ok 600zł, a sekcja zasilania robi mega dobrą robotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, topdog said:

gelid gc extreme zamiast kryonauta

Jaka jest różnica między tymi pastami? Po chiwli googlowania wychodzi na to, że obie są podobne, ale może coś przegapiłem?

16 hours ago, topdog said:

nie brałbym dysku nvme bez dram cache, więc albo jeden pcie4 980pro + 970 evo(plus) albo 2x 970 evo(plus)

Może faktycznie się na tego pro skuszę, chociaż z drugiej strony jest o połowę droższy...

16 hours ago, topdog said:

co do ramu

Dzięki, z pewnością przeczytam. Przeglądałem materiały Buildzoid'a ale ten mi jakoś uciekł 😐

 

16 hours ago, topdog said:

wentylatory arctic p14 podobna hałasują na rpm w zakresie 750-1100 (zwróć też uwagę czy chcesz wentylatory 3 pin czy PWM)

Dobra uwaga, chciałem 4pinowe, ale te co dodałem są 3, dzięki! Przejrzę ten artykuł na spokojnie, polecasz jakieś inne wentylatory?

 

16 hours ago, topdog said:

płyta trochę za droga jak na mój gust

Jaką inną byś wybrał?

 

2 hours ago, roar.RAR said:

Płytę śmiało możesz wziąć tańszą, np X570 Gaming Plus https://www.x-kom.pl/p/500399-plyta-glowna-socket-am4-msi-mpg-x570-gaming-plus.html

Ewentualnie gdybyś nie myślał o OC, to na spokojnie B550 Tomahawk da radę z tym prockiem - płyta za ok 600zł, a sekcja zasilania robi mega dobrą robotę.

Dzięki! Przyjrzę się, co dokładnie te modele oferują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pasty to polecę jednak Thermal Grizzly Kryonaut - mam w kompie gamingowym pod blokiem wodnym na procesorze, także w moim  MacMini, a nawet była używana w XBOX 360 przy czyszczeniu i serwisiwaniu a na dniach wymieniam koledze w MacBook PRO. Przewodność cieplna tej pasty to 12.5 W/mK. ( GC Extreme ma 8,5 W/mK ). Niestety drogi pieron - za 1g Kryonauta kupisz 3g GC, ale ile tej pasty się zużywa .... Lepiej lepszą przewodność niż więcej pasty.

 

Edytowane przez ATB-FLASH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki!

Pastę zmienię na tę GC, skoro wydajność podobna to nie ma co przepłacać. Niby te rysy to spowodowane jedną wadliwą serią, ale nie ma co ryzykować.

Jeżeli chodzi o płytę, to na pewno chciałem b550, przejrzę przez weekend Wasze propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...