Skocz do zawartości
veronek

PC do gier/CAD, do 4 tyś bez GPU i obudowy.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

myślałem nad złożeniem komputera stacjonarnego - w głównej mierze do gier, czasem do obliczeń na dużych plikach CAD, czasem do projektowania w Sketchup-ie. Nie chciałbym inwestować w nadmiarze, raczej wyważony sprzęt.

 

I tutaj mam pytanie odnośnie sensu dopłaty do drugiego zestawu (różnica na poziomie 700-800zł).

Zestaw I:

https://proline.pl/koszyk/acd3d6f6

 

Zestaw II:

https://proline.pl/koszyk/89da740f

 

Dodatkowo osobno planuję zakup RTX3070 lub RTX3080.

 

Grać zamierzam w FHD na 24 calach, min.120Hz. I tutaj dodatkowe pytanie - czy do grania w FHD jest sens dopłacać do 3080? Czy to właśnie wspomniany nadmiar? Oraz czy pierwszy komputer da sobie radę z CAD-em?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3080 to nie jest karta do FHD. Kompletnie nie ma sensu do niej dopłacać. Proline ma spartoloną stronę i tam za każdym razem widzę jeden zestaw na płycie Giga i i7.

750W elektrownia, kompletnie nie jest Ci potrzebna. Nawet jakbyś zapakował 3080, to 650W wystarczy na spokojnie. Też kwestia jest taka, że w tej kasie Intel jednak nie ma za bardzo sensu. Do CADa, polecałbym jednak iść w Ryzena 5800X. I pod tego ryzena np można dać płytę X570 od Msi https://www.x-kom.pl/p/500399-plyta-glowna-socket-am4-msi-mpg-x570-gaming-plus.html - tu bym polecał MSI, bo teraz mają Cashback na płyty i zasilacze, więc zawsze to grosza można przyoszczędzić. tak to ram, ssd i chłodzenie może zostać z twojego zestawu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z przedmówcą. Seasonic, które proponujesz są spoko ale 650W w standardzie GOLD wystarczą.

BTW - porządne zasilacze - sam mam tej marki właśnie 650W i rzadko się wkręca wentylator (zasilacz pół-pasywny)

Dodałbym zamiast chłodzenia procesora tradycyjnie - wymianę na na AIO wodne. Nawet w miarę tanie do 400zł będzie dużo lepsze niż powietrzne. Do wyboru masz i SilentiumPC, CoolerMaster i inne.

Edytowane przez ATB-FLASH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, roar.RAR napisał:

 Proline ma spartoloną stronę i tam za każdym razem widzę jeden zestaw na płycie Giga i i7.
 

Otwórz zestaw 1 , nie otwieraj nr 2 - "nadpisuje się" koszyk.

@veronek   do CADa też poszedłbym w ryzena. Ostatnio zauważono ( było nawet info na PurePC) , że Win11 zaniża wydajność Ryzenów - pewnie wyjdą poprawki. 

W koszykach nie masz systemu nie wiem czy będziesz na Win11 pracował.

Dopłata do 3080 mija się z sensem do gier w fhd.   

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analizuję rynek i widzę że R7 5800X jest droższy niż i7 11700 z odblokowanym mnożnikiem. Benchmarki również wykazują wyższość i7.

Jaki jest zatem cel zakupu R7 w tym momencie? Pod i7 biorę Gigabyte Z590 UD AC, która również wychodzi taniej niż X570 do AMD.

Ale może ja czegoś nie rozumiem 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...