Skocz do zawartości
SajberSajgan2000

Czy zasilacz może być źródłem problemów z XMP

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, chciałem podzielić się z kimś moją smutną historią dotyczącą profili XMP. 4 lata temu zbudowałem kompa na następujących komponentach: Ryzen 1600, Corsair 2x4Gb Vengernce LPX 3000Mhz,  MSI b350m mortar, Gigabyte rx580 8Gb, 2 dyski talerzowe, zasilacz XFX TS550. Wszystko hulało jak trzeba z wyjątkiem RAMu, który nie chciał chodzić powyżej 2400MHz za żadne skarby, komputer sypał blackscreenami tuż po odpaleniu. Poddałem się, ustawiłem te 2400MHz i tak byłem zadowolony z efektu. Memtest nie wykazał żadnych błędów z tą pamięcią.

Tydzień temu postanowiłem odświeżyć kompa zaczynając od ramu, który jak mi się wydawało, był problematyczny. Zamówiłem popularne Balisticki 3200MHz 16Gb, sytuacja ta sama 2400MHz i nic więcej. Trudno, jednak RAMy były ok. Następnie zamówiłem ryśka 5600X i nową płytę główną Gigabyte B550m Aorus Elite.  Uwaga, uwaga sytuacja jest taka sama 2400 MHz i ani trochę więcej... dramat. W przypadku ustawienia wyższego komp zawiesza się w momencie ładowania windowsa 10 kiedy kręci się kółeczko. Oczywiście w każdym ze wspomnianych testów używałem tylko jednego kompletu pamięci na raz, 2 i 4 slot na płycie głównej. W tym momencie ze starego kompa zostały 2 dyski, grafika (oczywiście) oraz zasilacz XFX TS 550. Czy ktoś może doradzić? Czy możliwe jest, że to zasilacz powoduje problemy z XMP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 starszej platformy, to raczej jak powyżej 2933MHz bez kombinacji z kalkulatorem nie ustawisz. 

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

ale ile czasu zajęło by tobie ustawienie pamięci np. 3200MHz i aby działały stabilnie no to ???

jak sam widzisz naganiacze sprzedaży z YT, o przepraszam recenzenci sprzętu, o takich problemach nie mówią, ale co miesiąc wstawiają filmik zestawy polecane , to samo portale , bo zestawy np. polecane, dobierane są o ceny, a może tak jeden z drugim, sam osobiście sprawdził czy tak dobrane podzespoły będą działać stabilnie, a nie ze jedyny wykładnik cena ...

co do nowej platformy to zakładam ze bios najnowszy wgrany ?   F13

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/B550M-AORUS-ELITE-rev-10#support-dl

na stronie producenta Gigabyte przy specyfikacji twojej płyty głównej, jest informacja ze wszystko powyżej 3200 MHz to  jest już OC a tego to akurat nikt nie zagwarantuje ze będzie działać stabilnie.

czy dla pamięci Ram ręcznie ustawiłeś napięcie ?  

obejrzyj na spokojnie materiał i spróbuj na tym bazować.

https://www.youtube.com/watch?v=gVN5hYcJ8Co

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Mr.T... napisał:

Witam 

 starszej platformy, to raczej jak powyżej 2933MHz bez kombinacji z kalkulatorem nie ustawisz. 

 

Na starszej i na nowszej nie chce iść wyżej  niż 2400MHz

56 minut temu, Mr.T... napisał:

co do nowej platformy to zakładam ze bios najnowszy wgrany ?   F13

na stronie producenta Gigabyte przy specyfikacji twojej płyty głównej, jest informacja ze wszystko powyżej 3200 MHz to  jest już OC a tego to akurat nikt nie zagwarantuje ze będzie działać stabilnie.

Tak jest, biosy zawsze mam aktualne bo śledzę na bieżąco. Obecnie mam F13 w Gigabycie.

Ja bym właśnie chciał uzyskać te 3200MHz a na żadnym z dwóch kompletów nie jestem wstanie. Dzięki wielkie za materiały, prześledzę sobie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...