Skocz do zawartości
Ravn7

Internet nie działa tylko w jednej sieci WiFi i tylko na jednym komputerze

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Mam dość dziwny problem i nie bardzo wiem, od której strony go ugryźć. Otóż osiedlowe WiFi przestało działać. Myślałem, że to jakiś standardowy chwilowy problem i przesiadłem się na Internet mobilny, który działa bez problemu. Następnego dnia postanowiłem jednak sprawdzić, czy na telefonie też nie działa Internet z sieci osiedlowej. I okazało się, że działa zupełnie normalnie... Podobnie jak na innym laptopie i jeszcze jednym telefonie oraz u innych użytkowników. 

Podsumowując, Internet nie działa tylko na jednym laptopie i tylko w jednej sieci WiFi. 

Zainstalowałem najnowszy sterownik do karty sieciowej i wszystkie inne najnowsze sterowniki do komputera. Mój laptop to model HP Omen sprzed dwóch lat, więc raczej są one w miarę aktualne. Uruchomiłem też automatyczną diagnostykę sieci Windows (10 Pro), która zwróciła mi tylko jeden niezwykle odkrywczy komunikat: "Serwer DNS nie odpowiada" i poszła na piwo. 

W międzyczasie nic nie robiłem w systemie. Nie stało się to też bezpośrednio po aktualizacji Windows. W Internecie nie znalazłem nic na temat tak zawężonego problemu. Niestety nie mam żadnych punktów przywracania, bo kiedyś chciałem zwiększyć ich częstotliwość, więc zmieniłem jeden wpis w rejestrze, a teraz widzę, że nie ma żadnych punktów w ogóle... Oczywiście wolałbym nie reinstalować systemu. Szczególnie, że nie wiem, czy to pomoże. Nie bardzo mam pomysł, co jeszcze mógłbym zrobić. Może Wy macie jakieś pomysły?

Pozdrawiam, 
Ravn

Edytowane przez Ravn7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Wrzuciłeś temat do mało szczęśliwego działu. Trzeba było raczej tutaj: https://forum.purepc.pl/forum/36-sprzęt-sieciowy-amp-wi-fi/

Pomijając powyższe - napisz coś więcej odnośnie tej sieci osiedlowej - co to za sieć, na jakiej zasadzie przydzielany jest dostęp? Sieć otwarta, uwierzytelnianie WPA-Enterprise (każdy ma indywidualny login i hasło lub certyfikat), znane wszystkim hasło?

Inne WiFi (np. hotspot z telefonu albo z rutera od internetu mobilnego) działają OK?

Do samej sieci możesz się połączyć jak rozumiem, tylko nie wychodzisz na zewnątrz? Może MAC sieciówki jest przycięty od strony APka. Bez podania większej ilości informacji nic nie wywróżymy. Szklana kula się zbiła ostatnio.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Poprosiłem moderatora o przeniesienie wątku. 

To mała sieć. Jest otwarta, hasło znane. Ustawienie jako prywatna/publiczna nic nie zmienia. Losowe adresy sprzętowe wyłączone, ustawienie jako taryfowa wyłączone, przypisanie adresu przez DHCP. 

Identyfikator SSID:    Konstancja
Protokół:    Wi-Fi 5 (802.11ac)
Typ zabezpieczeń:    WPA2-Personal
Pasmo sieci:    5 GHz
Kanał sieci:    116
Szybkość łącza (odbieranie/przesyłanie):    780/390 (Mbps)
Adres IPv6 połączenia lokalnego:    fe80::7dfc:d78a:f1a3:21e5%8
Adres IPv4:    10.255.255.43
Serwery DNS IPv4:    8.8.8.8
8.8.4.4
Producent:    Intel Corporation
Opis:    Intel(R) Wi-Fi 6 AX200 160MHz
Wersja sterownika:    22.60.0.6
Adres fizyczny (MAC):    08-5B-D6-ED-EA-F9

I tak, do samej sieci łączy się bez problemu, tylko nie wychodzi na zewnątrz. Połączenie z hotspotem routera mobilnego (stary chiński złom) działa bez zarzutu. 

W Ustawieniach Windows rzekomo połączenie z Internetem jest, ale przeglądarki, komunikatory, program pocztowy i Pogoda® twierdzą, że nie ma. 

Edytowane przez Ravn7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wiadomo już więcej.

Dla testu włącz "Losowe adresy sprzętowe" - zobaczymy, czy po zmianie MACa sieciówki coś ruszy. Drugą kwestią jest łączność z DNS. Te Googlowe (8.8.8.8 i 8.8.4.4) wpisałeś sobie na sztywno, czy zostały przypisane przez DHCP?

Podejrzyj na "działającym" kliencie jakie DNSy są przydzielane przez DHCP (czy to na telefonie, czy na drugim lapku) + czy adresacja jest podobna do otrzymywanej na HPku.

Na tym etapie nie widzę problemów po stronie Twojego urządzenia, szczególnie jeśli po podpięciu do innych sieci działa OK.

Pomijam fakt, że osobiście bym się bezpośrednio nie podłączał do sieci tego typu bez wykorzystania własnego urządzenia, najlepiej takiego obsługującego tunelowanie VPN (np. router z funkcją klienta OpenVPN). Bardzo sobie ufacie w tej okolicy, szczególnie odnośnie bezpieczeństwa informacji :D. Taka dygresja.

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, dlaczego, ale nagle, po tych kilku dniach, Internet znowu zaczął działać. Wszystkie parametry sieci są bez zmian z wyjątkiem adresu MAC, ale jak wyłączyłem losowe przydzielanie i zresetowałem połączenie, to adres wrócił poprzedni, a nadal działa. 

W takim razie może jednak był to jakiś problem po ich stronie, który dotykał tylko nielicznych urządzeń. Trudno powiedzieć. 

Dzięki za zainteresowanie i pomoc. 

 

PS. Ile lat trzeba spędzić na tym forum, aby przestać dwukrotnie naciskać Enter? 😉 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To byłoby ciekawe, bo nic szczególnego nie robiłem. Jedyne zdrożne rzeczy, jakie robię, to ściąganie torrentów przez proxy za pomocą programu Tribler. Ale to nie w tym miesiącu. Poza tym najwyżej muzyka z YouTube gra godzinami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...