Skocz do zawartości
rad jestem

Upgrade procesora czy nowy zestaw

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Liczę na to, że uzyskam tutaj radę w następującej kwestii:

Niedawno zakupiłem okazyjnie ASUS ROG STRIX GTX 1070 GB VRAM GDDR5 (bez fabrycznego OC) za 750 zł (nie, nie z koparki), tym samym wymieniając ASUS GTX 750 1 GB VRAM (z fabrycznym OC). Po odkurzeniu i zamontowaniu karty w nowej obudowie, którą kupiłem specjalnie z tej okazji, bo poprzednia była za mała, pomyślałem czemu nie pójść o krok dalej i równie niewielkim kosztem zaktualizować resztę sprzętu. Sytuacja na rynku kart graficznych nie wymaga komentarza, więc nie będę porywać się na karty za kilka tysięcy, ale myślałem o zmianie procesora na i7 4790, obecnie mam i5 4460. Na serwisach aukcyjnych widzę wyjęte z rzekomo niesprzedanych komputerów za około 550-650 zł z gwarancją, bo oferty pochodzą z serwisów i sklepów. Oczywiście można się spierać czy taka oferta jest wiarygodna i z reguły jestem ostrożny, ale nie będę doszukiwać się wszędzie oszustwa. Poza tym mam mobo ASRock H81M (socket 1150), 8 (2x4) GB RAM GoodRam Play (DDR3, 1600 MHz), dysk SSD GoodRam CX300 120 GB, HDD 500 GB oraz zasilacz Corsair VS450, wszystko zamknięte w Corsair Carbide 270R. Obecny procesor posiada fabryczny cooler, nie wiem czy wystarczy do schłodzenia i tego procesora, bo mam go od czasu Pentium G3240 (pierwszy procesor sprzedany po roku, wymieniłem na i5 i dodałem dodatkową kość pamięci).

Moje pytania są następujące:

1. Czy taki upgrade rzeczywiście ma sens? 550-650 zł procesor + ewentualnie nowy czarny cooler low profile chromax Noctura za 200 zł i dodatkowy dysk SSD.

2. Czy fabryczny cooler wystarczy do schłodzenia i7?

3. Czy wystarczy mocy?

Nie gram codziennie, w tygodniu pracuję i nie mam czasu, ale wieczorami lub w weekendy chętnie pograłbym ze znajomymi w Cyberpunk 2077 i Battlefield 2042, na tych grach mi zależy, a widzę, że obydwa tytuły w rekomendowanych wymaganiach mają właśnie ten procesor. Rozumiem, że jest to już nieco wygasająca, bo aż czwarta generacja, ale gdy policzyłem koszt nowych części, wychodzi mi około 2200-2600 zł bez karty graficznej, obudowy i ewentualnie zasilacza. Do tego tematu chętnie wrócę ale najpierw chciałbym przeczytać opinie.

Edytowane przez rad jestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pawelx1551 napisał:

Witam, https://www.purepc.pl/cyberpunk-2077-test-wydajnosci-procesorow-i-pamieci-ram-pojedynek-amd-ryzen-vs-intel-core-ile-rdzeni-potrzeba?page=0,12- jedna kwestia- czy aktualizacje coś zmieniły- ale z tym i7 masz chyba dobry trop.

Dzięki! Optymalizacja Cyberpunka to zapewne kwestia jeszcze paru tygodni jak nie miesięcy, ale nie jestem specjalistą, więc daruję sobie gdybanie. Na ten moment na pewno procesor jest nieco kulą u nogi karty, dlatego chciałbym optymalnie wykorzystać moc i odpalić również Battlefielda. Kartę kupiłem niecałe dwa tygodnie temu i zanim odebrałem obudowę i zdążyłem złożyć zestaw, było po becie. Widzę zresztą, że masz taki sam procesor, świetna jednostka i generacja, ale i tak grając niewiele przez ostatnie dziesięć lat, muszę przyznać, że procesor świetnie służy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pomysł z tymi Intel Xeonami. Znalazłem e3 1270 o wiele taniej od i5 4790, jakość jest porównywalna, a zintegrowany układ graficzny, nawet w przypadku awarii karty (odpukać) mi jest niepotrzebny, bo mam poprzednią kartę, choć wtedy w CP2077 i BF2042 nie pogram.

Złożyłem w międzyczasie takie dwa zestawy po natknięciu się na artykuł o promocjach xkoma, zaznaczyłem dwa warianty i ewentualny nowy zasilacz choć moc jest taka sama jak obecnego (Corsair VS450). Działałoby to dobrze z GTX 1070?

Bez tytułu.jpg

9 godzin temu, ilpalazzo napisał:

Kolego myślę że jeśli chcesz pograć to jednak dobrze byłoby dać te 16 GB RAM, choć pewnie w Twoim przypadku oznacza to wyrzucenie starych modułów (2 sloty?). Ładną parkę ósemek można dorwać za niewiele ponad 200 zł na wiadomym serwisie aukcyjnym.

No i z tego co widzę to Xeona 1246 v3 można dostać za 300 zł, różnica wydajności względem 4790 pewnie pomijalna.

Dokładnie, dwa sloty, więc przejście na 12 czy 16 GB, wymagałoby wyrzucenia jednej lub dwóch kości i szukanie używanych (lub jakimś cudem zachowanych nowych) modułów.

Edytowane przez rad jestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ilpalazzo napisał:

Kolego zwracam uwagę że potrzebujesz Xeona na Haswellu czyli v3. Zajrzyj tu żeby się upewnić:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Haswell-based_Xeon_microprocessors

Co do cytowanych promocji to o ile 10400 pójdzie na jakiejkolwiek płycie bo nie sposób wycisnąć z niego więcej niż 65W to już do 11600K zalecałbym płytę z przyzwoitą sekcją zasilania, obejrzyj sobie to:

 

Nie podzielam też niechęci do kupowania używanych części - jak się uważa to raczej trudno wtopić. No i generalnie kupowanie absolutnie najtańszej opcji to nie jest najlepszy pomysł chyba że wie się co się robi.

Ok, dzięki za radę, czy więc modyfikując (mieszając) te dwa zestawy, 10400 działałby na ASRock B560 Pro4 i ASUS Prime H510MK, ale mocniejszy wariant 11600K wymagałby co najmniej tej pierwszej. Podejrzewam, że wziąłbym też inny dysk SSD jeśli już decydowałbym się na nowy zestaw.

Zasilacz Corsair VS450 (obecny) lub CX450M (nowy) wystarczy? Widzę, że TDP jest 65 W, to mniej niż i5 4460 i i7 4790 czy Xeony (od 80 do 84 W). Na obecnym zestawie z GTX 1070 wszystko działa bardzo dobrze.

Tak, sprawdzałem, według zalinkowanej strony Xeon e3 1270 v3 jest na socket 1150.

Godzinę temu, Pawelx1551 napisał:

Rad jestem- 11600k bym chyba sobie darował(nie poczujesz jakiejś wielkiej różnicy względem 10400f- a płyta droższa i chłodzenie dochodzi). Zasilacz, ja osobiście bym poszukał promki na jakiś 500-550w ale 450 też sobie poradzi. No ale zasadnicze pytanie, czemu chcesz z 400złotych (powiedzmy) inwestycji zmienić na 1800? Ten xeon z 1070 świetnie sobie poradzi a ram zawsze można dokupić. Taki Godfall nextgenowy lata na 4790 w ponad 100klatkach(z5600xt). Tak się zastanawiam, czy 4rdzenie/8wątków to nie będzie wystarczający setup do płynnej gry w całej obecnej generacji(może do najcięższych procesorowych tytułów będzie wymagane 6/12-nie wiem).

Bo jestem w wieku, w którym moje problemy się odwróciły. Dekadę lat temu miałem czas na gry, ale nie miałem pieniędzy na upgrade, teraz mam pieniądze ale nie mam czasu. Po drodze były studia gdzie nie miałem ani tego ani tego. Ok, nie chcę by wyszło, że się przechwalam czy mam problemy pierwszego świata, bo kasy nie mam aż tak dużo, ale chciałbym pograć jak dekadę temu w dzisiejsze odpowiedniki Witchera 2 i Bad Company 2.

400 zł to by to nie było, procesory, które mam na oku to koszt około 600 zł, są rzekomo nowe lub powystawowe, z demontażu, do tego ewentualnie szukanie kości RAM 2x8, dodatkowy dysk SSD bo na obecnym jest tylko system i Cyberpunka i Battlefielda raczej na nim nie zmieszczę, a na pewno nie na raz. Nie chcę grać na HDD. Jeśli domyślne chłodzenie da radę, nie będę kupować osobnego coolera, ale powiedzmy, że koszt to około 800 zł na ten moment.

Nowy zestaw to jak wspomniałeś około 1800 zł, z czego obecne części sprzedam spokojnie, nawet bratu do jego kompa, a miałbym odświeżoną konstrukcję z GTX 1070, wymieniłbym może po pewnym czasie na GTX 30x0 lub 40x0 o ile rynek kiedykolwiek się ustablilzuje.

Dlatego pytam na forum, uzyskałem już dużo cennych rad, dlatego teraz rozważam za i przeciw.

Edytowane przez rad jestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...