Skocz do zawartości
kariolmax

Co zmienilibyście w tym zestawie z przeznaczeniem do pracy biurowej oraz gier?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

pisałem już temat w tym dziale około 3 tygodnie temu, wtedy jednak był on dużo bardziej ogólny. Przez ten czas przemyślałem kwestię ew. modernizacji i zdecydowałem się, że wykorzystam okazję zakupu na posiadaną DG (liczyłem że zapłacę 61% kwoty brutto - taki współczynnik przyjmuję przy wszelkich obliczeniach, a do tego potrzebuję Waszej pomocy. Mój budżet maksymalny to kwota 9000zł brutto, jednakże najważniejsza jest dla mnie relacja wydajność-cena - nie chcę zapłacić 50% więcej za wzrost wydajności o 5% tylko w postaci cyferek (którego nawet nie odczuję). Mam już wstępną wizję i powoli (czekając na Alder Lake'i oraz promocje Black Friday) kompletuję swój zestaw. Na ten moment zakupiłem:
- RAM Crucial Ballistix RGB 2x8GB 3600MHz CL16 za 300zł z ew. możliwością zwrotu w ciągu 30 dni jeśli jego cena znacznie spadnie

- Zasilacz MSI MPG A750GF 750W 80+Gold za 166zł na DG (419*0,61-90zł cashback)

 

Codziennie sprawdzam okazje na tańszy zakup kolejnych podzespołów na pepper.pl, także myślę że w ciągu miesiąca (tym bardziej po premierze nowej generacji Intela) wyjdzie z tego bardzo opłacalny zestaw. Obecny (opisany poniżej) komputer planuję sprzedać na części, ew. w całości jeśli oznaczycie większość jego podzespołów jako godna wymiany:

- Procesor Intel I5-4690K podkręcony do 4.5GHz

- Grafika Palit GTX1070 Super JetStream podkręcona do stabilnych 2063MHz na rdzeniu i 4400MHz na pamięciach

- RAM Crucial Ballistix DDR3 1600MHz CL9 (te będę chciał reklamować po zakupie nowego komputera - na razie jestem zmuszony z nich korzystać, sypią się na napięciu 1.51V, musiałem im ręcznie przydzielić 1.56V do względnie stabilnej pracy)

- Chłodzenie SPC Fortis 3 z pastą Arctic MX-4

- Płyta MSI Z97 Gaming 3

- Obudowa Phanteks P400S TG (z matami wygłuszającymi)

- Dysk SSD NVMe Crucial P2 1000GB

- Dysk HDD Western Digital Blue 1000GB

- Zasilacz Seasonic Focus Plus Gold 550W

- Wentylatory: BeQuiet Pure Wings 2 140mm z przodu na wysokości chłodzenia procesora, pod nim stockowy Phanteksa 120mm, z tyłu stockowy Phanteksa 120mm z gumkami (dostałem w zamian za uszkodzony z obudowy)

- Mysz SteelSeries Rival

- Klawiatura Thermaltake Challenger Pro

- Monitor LG 27UK650 4K HDR

 

Moje aktualne plany na wymianę to zdecydowanie procesor - kwestia wyboru platformy i konkretnego egzemplarza, ponieważ waham się między 10400/11400F, a 10600/11600F ze względu na znikomy skok wydajnościowy nawet po podkręceniu w obejrzanych przeze mnie testach, z drugiej strony chcę mieć "wypasioną" i ładną płytę główną, czego nie uświadczę na tańszych chipsetach w stylu B560. W grę wchodzą tylko Z490 lub Z590 z dobrym układem audio i czarną kolorystyką (mile widziane podświetlenie), a wtedy warto byłoby wykorzystać jej (znikomy?) potencjał w OC. Chętnie przyjrzałbym się również platformie pod AMD Ryzena, ale czy to ten budżet i czy ma to sens? Dodam, że 3/4 czasu przed komputerem to wymagająca praca biurowa (kilkanaście-kilkadziesiąt kart w przeglądarce jednocześnie) i również tutaj, nie tylko w grach chciałbym odczuć zmianę.

Karta graficzna, którą chciałbym połączyć z procesorem to RTX 3070, ponieważ sprzedając obecnego GTX'a za około 1600-1800zł dokładałbym około 1000zł do nowej patrząc na "standardowe", pierwsze lepsze ceny. Ostatnio odpaliłem świeżą grę Far Cry 6 na obecnym sprzęcie i powiem szczerze że się miło zaskoczyłem - na ustawieniach wysokich w 1080p ta karta dalej daje radę przy stabilnych 60fps'ach, także chciałbym pójść o krok wyżej i móc grać w 4K na swoim komputerze - patrząc na testy 3070'tka powinna mi to (na styk) umożliwić.

Chłodzenie CPU podlegałoby ew. zmianie tylko w przypadku podkręcania nowego procesora - Fortis 3 z moją krzywą wentylatora nie dobija w grach do 70 stopni, a ja nie słyszę praktycznie jego pracy; to mi wystarcza. Jeśli miałbym zmieniać, mam dylemat nad wyborem między lepszym powietrznym jak np. Fuma 2, a rozwiązaniem AIO które wyglądają zdecydowanie lepiej w obudowie, ale swoje kosztują, są bardziej awaryjne a często w budżecie 400 zł nie dają lepszej kultury pracy niż swoje "powietrzne" odpowiedniki.

Dysk SSD NVMe zostaje ze mną, chyba że znajdę dobrą promocję na nowy i szybszy (ten ma 2400MB/s odczyt i 1900MB/s zapis jak pamiętam), myślę też nad pozostawieniem go jako dodatkowy (obok HDD) dysk na zdjęcia i inne pliki.

Obudowa Phanteksa bardzo mi się podoba, choć z tyłu głowy mam myśl o jej zmianie na coś nowego - tym bardziej że wybrałem jej czerwoną wersję i będzie się to kłócić z nowymi ledami RGB. Planuję dziś wieczorem przejrzeć dostępne obudowy na xkomie i morele, będę również wdzięczny za propozycje.

Wentylatory to szczegół, który można dopracować już po złożeniu całego zestawu, a więc nie ma sensu się na ich temat rozpisywać.

Jako że dużo piszę (co widać nawet w tym temacie ) rozważałem również wymianę klawiatury na coś lepszego i bardziej komfortowego - czy mechaniczna klawiatura w budżecie do 350 zł byłaby w stanie godnie rywalizować z obecnie posiadaną? Zależy mi również na względnej ciszy nowego modelu. 

 

Największym moim dylematem jest kwestia sensu podkręcania procesora - w starym 4690K różnica była znaczna (3.5GHz -> 4.5GHz), co pozwala do dzisiaj korzystać z komputera na dobrym poziomie. Jeśli moje myślenie jest błędne (tak jak pisałem we wstępie, zależy mi na jak najlepszym wykorzystaniu wydanych pieniędzy w przeliczeniu na wydajność nowej jednostki), poprawcie mnie. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc!

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Pawelx1551 napisał:

Witam, też bym poczekał na nowe Intele, stare(w tym amd) nie zdrożeją raczej. Ten gtx 1070 to nadal dobra karta-przy tych cenach wymieniasz na własną odpowiedzialność, że tak powiem(a gdzie Ty tego 3070 za 2800 widziałeś?). Chłodzenie wodne też bym odradzał(jak fortis 3 by nie styknął to jest np fera5). Moim zdaniem, jeżeli komputer nie jest stacją roboczą, gdzie liczy się każde 100mhz, albo nie jesteś jakimś mega entuzjastą każdego fpsa(czego nie rozumiem 😞), to podkręcanie jest nieopłacalne już dzisiaj(a nawet zbędne).

Dziękuję za wiadomość, na konkurencyjnych forach gdzie również opisałem moje zagadnienie, jest mi polecany Ryzen 5 5600X ze względu na wyższą wydajność w obliczeniach, a identyczną w grach. W połączeniu z niższymi cenami płyt od Intela, może to być dobrą opcją jak teraz myślę. Co do karty - brakuje mi wydajności na tej 1070tce, a cenę 3070'tki wziąłem z pierwszego akapitu mojej pierwszej wiadomości (komputer kupuję na firmę, więc płacę realnie około 61% kwoty brutto). Dopłata 1000zł względem nowej karty ma jeszcze sens - w "normalnej" cenie 4600zł nigdy bym jej nie kupił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pawelx1551 napisał:

W cenie 5600x masz 10700f- dwa rdzenie/cztery wątki więcej, moim zdaniem bardziej przyszłościowy manewr. Ale powtórzę się i zachęciłbym siebie bynajmniej do poczekania na te nowe Intele jak nie ma musu.

Zrobiłeś mi kolejną zagwozdkę bo decydując się na 5600X zapłacę (nie licząc promocji) brutto: 1400zł procesor + 600zł dobra płyta (MSI B550 Tomahawk), w przypadku I7-10700F jest to aktualnie (a może być taniej za te 10 dni po premierze nowych): 1250zł procesor + 800zł dobra płyta. Wychodzi niemalże to samo, muszę poszukać bezpośrednich porównań. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Pawelx1551 napisał:

Dodam tylko, że nie patrzyłbym na wydajność jednowątkową tak bardzo(te procki nie mają tak wielkich różnic), ale bardziej na potencjalne profity w przyszłości z większej liczby rdzeni/wątków. Nie znam się na pracach biurowych, ale nie sądzę, żeby ten Amd miał mieć jakąś znaczną przewagę. A tak swoją drogą czemu płyta aż za 800? Nic kompletnie taniej? Ok na purepc podali ceny domniemane topowych nowości i 12700k ma kosztować 1850 zł, trzeba poczekać na te bez k i z f.

Płytę wybieram również pod kątem wyglądu oraz funkcjonalności, a nie tylko żeby obsłużyła dany procesor z akceptowalnymi temperaturami. Koniecznie musi ona być formatu ATX, mieć dobre audio i ledy, stąd wyższy budżet. Przy okazji będę miał spokojną głowę że nie kupiłem totalnej budżetówki 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos ci sie pomylilo z cenami kart, do rtx 3070 musialbys dolozyc prawie 3000zl,a nie tysiac (zawyzone ceny) ^^

 

Kupno ryzena 5600x czy wogole procesora w obecnej chwili to kiepski pomysl, za kilkanascie dni bedzie premiera nowyfch inteli i wedlug przeciekow beda odczuwalnie wydajniejsze od tego co jest na rynku.

 

Nie jestem zwolennikiem czekania za wszelka cene, ale te kilkanascie dni to z cala pewnoscia bym odczekal.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższej przerwie przyszedł czas na aktualizację tematu. Od pierwszego posta kupilem jeszcze chłodzenie AiO SilentiumPC Navis RGB 360mm ze względu na dobrą okazję (tym się kieruje przy doborze każdego podzespołu) - wyszło mnie 270zl brutto, czyli 160zl netto.

 

W kwestii procesora skłaniam się bardziej do 11 generacji od Intela i płyty od MSI pokroju Gaming Plus ze względu na dostępny u nich cashback (przy zakupie i7-11700k za 1550zl i Z590 Gaming Plus za około 950zl koszt netto to dla mnie 1525 za całość, a dostaję dodatkowe 325zl zwrotu przelewem = suma 1200zl). Trochę przekombinowane, ale dzięki temu wychodzi naprawdę tanio i przyszłościowo - dla mnie to fajna zabawa. 

 

Jako że chłodnica 360mm nie zmieści się do mojego Phanteks P400S wspomnianego w pierwszym poście, poszukuję ładnej, przewiewnej i zabezpieczonej przed kurzem obudowy, która pozwoli go zamontować na jej topie (chcę uzyskać jak najniższe temperatury żeby skręcić obroty pompki i wentylatorów chłodzenia). Z góry dzięki za propozycje! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny nowy (i chyba dobry) zakup - płyta MSI Z590 Gaming Plus. Była w promocji za 899zł brutto, a więc 550zł "netto" dla mnie plus 205zł cashbacku (oczywiście będę zgłaszał w opcji combo z procesorem, wtedy będzie ponad 340zł za zestaw). Realtek 4080 jako audio, dobra sekcja zasilania, ładne wykonanie. Myślę że będę zadowolony, a na ten moment pozostaje mi tylko ustrzelić i7-11700(K) w dobrej promocji (pomyślałem że pójdę już w tą 11 generację ze względu na PCI-e 4.0), obudowę i ewentualnie grafikę, ale ona może poczekać - nic się nie stanie jak kilka miesięcy obędę się bez gier  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...