Skocz do zawartości
king89yaku1

Wymiana CPU z R5 3600 do R5 5600X czy ma to sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów 🙂

 

Mój obecny sprzęt:

 

Procesor: Ryzen 5 3600 + Fera 5 chłodzenie

Płyta Główna: Aorus X470 Ultra Gaming (najnowszy bios wgrany)

Karta Grafiki: RX 6700XT Red Devil (zakupiona w sierpniu tego roku)

Ram: Corsair Vengeance Lpx 2x8GB 3000mhz

Zasilacz: Corsair RM 750X (zakupiona w sierpniu tego roku)

Dyski twarde:

System M.2. ADATA SX600PNP 512GB 

Dyski na gry  M.2. ADATA SX8200PNP 1 TB + ADATA SU8000 1TB

Dyski na dane WDC 1 TB + TOSHIBA 4TB

Karta sieciowa TP-LINK Archer TX3000E

Obudowa Zalman  Z3 PLUS

Monitor LG 34 cale 144Hz rozdzielczość 2560*1080

 

Przymierzam się w najbliższym czasie do wymiany OBUDOWY na be quiet! Silent Base 802 Window Czarna oraz zastanawiam się nad wymianą procesora na RYZEN 5 5600X.

 

I chciałem zapytać czy w pierwszej kolejności wymienić procesor? (stary sprzedał bym za 600 zł, nowy kupuję za 1300 (biorę FV i odliczam podatek czyli ok 300 zł) więc UPGRADE procesora kosztował by mnie w okolicach 400-450zł.

 

Dodam tylko że obecny zestaw przeznaczony jest głównie do gier.

W najnowszych tytułach takich jak

Far Cry 6 - Ustawienia Ultra/Wysokie + Tekstury HD - wyciąga średnio 85-70 FPSÓW

Bettlefield 2042 BETA - Ustawienia Ultra/Wysokie - średnio 90/75 FPSÓW

AC Valhalla - Ustawienia Ultra/Wysokie - średnio 85/95 FPSÓW

 

Są to wyniki które mnie satysfakcjonują, jednak jeżeli niskim kosztem j.w. napisałem można zrobić upgrade i zyskać na wydajności to czemu by nie. 

 

Czy wymiana procesora na nowszą ma sens? Czy RAMY nie będą tutaj spowalniały całego zestawu (zastanawiałem się nad OC RAMU ale narazie się za to nie zabierałem) 

 

https://www.youtube.com/watch?v=LqrXuoOZcs8&ab_channel=moreleTV

 

Sądząc po tym filmiku, wzrost wydajności jest kilkuprocentowy i zauważalny wyłącznie w 1440p (jak wspominałem gram na monitorze UWHD - ale patrząc na benchmarki myślę że bliżej tej rozdzielczości do 1440p niż do 1080p).

 

Czy lepiej teraz w 1 kolejności wymienić OBUDOWĘ (ta co mam jest brzydka, ciasna i gorąca) a z wymianą procesora wstrzymać się (powiedzmy do wiosny - lata 2022) i wymienić wtedy całość CPU+MOBO+RAM? (wtedy celował bym w RYZENA 7 5800X + AIO + Płyta Główna z serii B550 + 16 lub 32 GB Ram o wyższym taktowaniu).

 

Dziękuję za wszelkie sugestie i opinie 🙂

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, king89yaku1 napisał:

 

 

Są to wyniki które mnie satysfakcjonują, jednak jeżeli niskim kosztem j.w. napisałem można zrobić upgrade i zyskać na wydajności to czemu by nie. 

 

Czy wymiana procesora na nowszą ma sens? Czy RAMY nie będą tutaj spowalniały całego zestawu (zastanawiałem się nad OC RAMU ale narazie się za to nie zabierałem) 

 

 

Zmniejsz rozdzielczość swoich gier nie zmieniając detali.

Porównaj wydajność: jeżeli fps się zwiększy: wymień kartę graficzną (a przynajmniej one jest źródłem problemu), jeżeli nie : procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pawelx1551 napisał:

Nie dojrzałem, fakt to nie 2k, ale chyba więcej niż zwykłe full hd.

Niewiele więcej 

FHD - ~2M pikseli 

2560x1080 - ~2,7M pikseli 

2560x1440 - ~3,7M pikseli 

 

Więcej niż zwykłe FHD ale dalej bliżej FHD niż QHD. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...