Skocz do zawartości
PC_old timer

Życie po I9 9900

Rekomendowane odpowiedzi

Miałeś drugi najwyższy możliwy model CPU dla tego socketu, więc albo szukasz 9900K i masz o tyle więcej wydajności na ile go wykręcisz, albo oddajesz żonie całą platformę i składasz coś nowego. Okazja może być dobra o tyle, że o ile nie liczysz się specjalnie z kosztami (patrząc po pozostałych podzespołach), to dwunasta generacja Intela ma szansę dać naprawdę znaczy wzrost wydajności - premiera z początkiem listopada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz się rozstawać ze swoim RAM DDR4, to Intel AlderLake jest prawdopodobnie ostatnim i najszybszym CPU wspierającym te pamięci, więc warto będzie dokonać tej zmiany (nowa płyta i CPU, a reszta zostaje).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PC_old timer napisał:

Jak w temacie - procesor I9 9900 (bez k) z mojego do nowego komputera dla żony a dla mnie co ? CPU pracuje z płytą Asus Rog Strix 390 H Gaming.

Reszta konfiguracji: 64 GB RAM 3600, RTX 3080 TI (MSI). Jakieś rady ?

Do takiej karty myślę, że warto złożyć nowy zestaw na 12 generacji Intela na DDR5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A będą DDR5 ? Wiecie co - myślałem jeszcze o I9-10920 albo 1040X. Zasilaczem chyba dam radę (850W Asus ROG Strix Gold).

14 hours ago, torrentius said:

Miałeś drugi najwyższy możliwy model CPU dla tego socketu, więc albo szukasz 9900K i masz o tyle więcej wydajności na ile go wykręcisz, albo oddajesz żonie całą platformę i składasz coś nowego. Okazja może być dobra o tyle, że o ile nie liczysz się specjalnie z kosztami (patrząc po pozostałych podzespołach), to dwunasta generacja Intela ma szansę dać naprawdę znaczy wzrost wydajności - premiera z początkiem listopada.

Dziękuję, ale wyżej był jeszcze KS. Niestety, nie mogę go nigdzie znaleźć do kupienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PC_old timer napisał:

A będą DDR5 ? Wiecie co - myślałem jeszcze o I9-10920 albo 1040X. Zasilaczem chyba dam radę (850W Asus ROG Strix Gold).

 

https://www.purepc.pl/pamieci-ddr5-sa-zauwazalnie-szybsze-od-ddr4-tak-wynika-z-testow-platformy-z-procesorem-intel-alder-lake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PC_old timer napisał:

A będą DDR5 ? Wiecie co - myślałem jeszcze o I9-10920 albo 1040X. Zasilaczem chyba dam radę (850W Asus ROG Strix Gold).

Dziękuję, ale wyżej był jeszcze KS. Niestety, nie mogę go nigdzie znaleźć do kupienia.

9900KS to był refresh 9900K o różnicy wydajności tak pomijalnej, jak wersje XT u AMD - sprzęt do zapomnienia, to i zapomniałem o nim, wybacz 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Przemyśliwuję" temat - przejście na platformę 10 albo 11 nie wchodzi w grę, wydaje się najmniej sensownym pomysłem. Alder Lake kosztowałby mnie min. 4 500 , muszę bowiem zakupić CPU, płytę i nowy cooler  (mój Dark Base Pro od BeQuiet nie obsługuje nowego socketa a niedawno go kupiłem). Kompa wykorzystuję do: gier i pracy (pakiet biurowy, aplikacje statystyczne itp.). W żadnej grze nie widzę na razie problemów dzięki 3080TI i 64 RAM.
Paradoksalnie zastanawiam się jednak nad podmianką mojego zwykłego I9 na wersję z "K" - nawet tak trochę dla zabawy. Koszt nowego to ok 2k i mógłbym w zasadzie sobie zostawić całą platformę a żonie zbudować coś po kosztach na bazie mojego "zwykłego" I9. Dla żony potrzebny zwykły sprzęt biurowy, nawet I3 dałby radę...

Co Wy na to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO jak chcesz się bawić - droga wolna. Ale zysk wydajności IMO w ogóle nie jest tu wart zainwestowanych pieniędzy.

Z tego 9900 pewnie spokojnie z tysia wyciągniesz z odsprzedaży, a za to możesz całą platformę żonie kupić - i3-10100F + podstawowe mobo + 8 czy nawet 16GB RAM.

Jeśli żona nie ma wygórowanych potrzeb - za 2~3k kupisz już np. bardzo solidnego laptopa z prockiem 4/8 Intela lub 6/6 czy 6/12 AMD. Wydajność laptopowych CPU tylko minimalnie odbiega dziś od desktopów, więc, zależnie od potrzeb (czyli jeśli nie potrzeba mocnego GPU), to też może być niezły pomysł.

Jeśli chcesz żeby miała własny komputer - może zostaw w spokoju to co masz (bo bez pójścia w Intela 12 generacji zysk wydajności będzie symboliczny, a przecież na razie sprzęt starcza i TBH jeszcze kilka lat pociągnie) i skup się na razie na tym, żeby kupić coś dla niej - czy to bazując na podstawowych budach z polecanych zestawów w serwisie, czy rozważając laptopy 🙂

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to kogoś zainteresuje, ale jednak zdecydowałem się na wersję KS. Znalazłem ciekawą ofertę z dobrze wykonanym skalpem. Względem mojego "gołego" 9900 dołożyłem 400 zł. Przyznam się szczerze, że po zmianie moja 3080TI jakby bardziej rozwija skrzydła. W najlepszych chyba benchmarku - Q2RTX w 4k z global na high zyskałem tak średnio z 5 / 6 klatek. Aż mnie dziwi czym jest to spowodowane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...