Skocz do zawartości
tom256

Płyta widzi tylko połowę RAM.

Rekomendowane odpowiedzi

Płyta GA-H61M-DS2 rev 1.0  po zainstalowaniu procesora i3 3220 widzi tylko 2GB z 4GB. Pamięć jest rozpoznawana jako 4GB, ale użyteczne jest tylko 2GB.

Na starym procku Pentium G620 pamięć jest widoczna w całości.

 Być może to brak wsparcia procka, ale ten jest rozpoznawalny w BIOS. BIOS jest najnowszy w wersji F4.

Ktoś ma jakieś inne pomysły?

 

Edytowane przez tom256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

sama płyta może nie być do końca sprawna, czy przyglądałeś się dokładnie czy wszystkie piny w sokecie są ładne proste  czy może jakiś się wygoił i odstaje ? 

kilka pytań 

zakładam ze w biosie po wymianie CPU widać tylko 2GB ? czy w systemie ?

czy pamięć ram jest w jednej kości 1x4GB czy są dwie np. 2x2GB ? 

czy przed operacja wymiany CPU resetowałeś bios po przez odłączenie fizycznie zasilania i wyjecie bakterii od potrzymania ustawień biosu ?

zawsze może być tak ze CPU jest uszkodzone, czy oglądałeś CPU od spodu czy piny montażowe mają ładne złoty jasny kolor , oraz czy są wszystkie elementy ?  

zdjęcie poglądowe tak na szybko 

https://rnew.pl/pl/products/akcesoria-i-podzespoly/do-laptopow/podzespoly/procesor-intel-i3-3220-17309.html 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mr.T... napisał:

Witam 

sama płyta może nie być do końca sprawna, czy przyglądałeś się dokładnie czy wszystkie piny w sokecie są ładne proste  czy może jakiś się wygoił i odstaje ? 

kilka pytań 

zakładam ze w biosie po wymianie CPU widać tylko 2GB ? czy w systemie ?

czy pamięć ram jest w jednej kości 1x4GB czy są dwie np. 2x2GB ? 

czy przed operacja wymiany CPU resetowałeś bios po przez odłączenie fizycznie zasilania i wyjecie bakterii od potrzymania ustawień biosu ?

zawsze może być tak ze CPU jest uszkodzone, czy oglądałeś CPU od spodu czy piny montażowe mają ładne złoty jasny kolor , oraz czy są wszystkie elementy ?  

zdjęcie poglądowe tak na szybko 

https://rnew.pl/pl/products/akcesoria-i-podzespoly/do-laptopow/podzespoly/procesor-intel-i3-3220-17309.html 

Piny na płycie wyglądają  względnie dobrze, procesor i RAM czyściłem IPĄ dwa razy i wyglądają niemal idealnie. Na starym procku działa wszystko idealnie. 

RAM jest w jednej kości (1x4GB). W BIOSie RAM rozpoznaje jako 4GB, ale udostępnia tylko 2GB. Podbnie Widnows rozpoznaje kość 4GB ale dostępne jest tylko 2GB.

Sprawdzałem z innym RAMem: 2x4GB, również tylko połowa jest dostępna (kości są rozpoznawane prawidłowo) 

Tak resetowałem łącznie z odłączeniem zasilania, wyjęciem baterii, oraz jednocześnie zwarciem ClearCMOS.

Zamówiłem i3 2100 za 15PLN , zobaczymy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tom256 napisał:

Piny na płycie wyglądają  względnie dobrze, procesor i RAM czyściłem IPĄ dwa razy i wyglądają niemal idealnie. Na starym procku działa wszystko idealnie. 

RAM jest w jednej kości (1x4GB). W BIOSie RAM rozpoznaje jako 4GB, ale udostępnia tylko 2GB. Podbnie Widnows rozpoznaje kość 4GB ale dostępne jest tylko 2GB.

Sprawdzałem z innym RAMem: 2x4GB, również tylko połowa jest dostępna (kości są rozpoznawane prawidłowo) 

Tak resetowałem łącznie z odłączeniem zasilania, wyjęciem baterii, oraz jednocześnie zwarciem ClearCMOS.

Zamówiłem i3 2100 za 15PLN , zobaczymy 😛

to daj znać co zmieni się po zakupie innego CPU. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2021 o 16:36, Mr.T... napisał:

to daj znać co zmieni się po zakupie innego CPU. 

Dzisiaj przyszedł i3 2120.

Pamięć na nowym procesorze jest widoczna w 100%. 

I screeny z i3 3220 i i3 2120

 

CPUID.jpg

CPUID2.jpg

image1.jpeg

image2.jpeg

image3.jpeg

image4.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, ciekawa sytuacja.

Ale widzę, że na 3220 system widzi 4GB ale dostępne tylko 1.92GB a na 2120 też widzi 4GB ale dostępne 3,86GB  (pomniejszone dla karty graficznej)

Spróbuj jak pisałem wcześniej:
 

Menadżer zadań opcje rozruchu.

Z ręki wpisz żeby wykorzystywał 4096 MB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pietach napisał:

No faktycznie, ciekawa sytuacja.

Ale widzę, że na 3220 system widzi 4GB ale dostępne tylko 1.92GB a na 2120 też widzi 4GB ale dostępne 3,86GB  (pomniejszone dla karty graficznej)

Spróbuj jak pisałem wcześniej:
 

Menadżer zadań opcje rozruchu.

Z ręki wpisz żeby wykorzystywał 4096 MB

oj słabo panie wgryzacie się w temat, skoro jest zdjęcie z biosu ze już na poziomie biosu jest problem poprawnym pokazywaniem i wykrywaniem pamięci, no to co może zmienić system ?     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pietach napisał:

No faktycznie, ciekawa sytuacja.

Ale widzę, że na 3220 system widzi 4GB ale dostępne tylko 1.92GB a na 2120 też widzi 4GB ale dostępne 3,86GB  (pomniejszone dla karty graficznej)

Spróbuj jak pisałem wcześniej:
 

Menadżer zadań opcje rozruchu.

Z ręki wpisz żeby wykorzystywał 4096 MB

Wpisałem po restarcie przestawia się na auto.

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

oj słabo panie wgryzacie się w temat, skoro jest zdjęcie z biosu ze już na poziomie biosu jest problem poprawnym pokazywaniem i wykrywaniem pamięci, no to co może zmienić system ?     

Też mi się tak wydaje, dlatego modyfikowałem bios.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...