Skocz do zawartości
mtyb89

Asus TUF B450 problem z 4 koścmi RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

posiadam obecnie płytę główną Asus TUF B450 Gaming Plus wraz z Ryzenem 2700X oraz zestawem RAM 2x16GB G.Skill Aegis 3000Mhz. Pare dni temu dostałem drugi komplet 2x16GB G.Skill Aegis ale 3200Mhz. Zakładałem, że będzie możliwość odpalenia wszystkich pamieci przynajmniej na 3000mhz, ale niestety max jaki jestem w stanie osiągnąć to 2666Mhz - każde wyższe taktowanie powoduje restarty i ustawienie 2133mhz. Pierwotnie dwie kości 3000mhz były umieszczone w slotach A2 i B2 i w tych slotach oba zestawy dzialaja bez problemu ze swoimi czestotliwościami czy obsadzeniu slotow A1 i B1 oba zestawy pracuja maksymalnie na 2666Mhz. Czytałem już troche odnośnie problemów z kontrolerem RAM na Ryzenem 1000 i 2000 i próbowałem podbijać napiecia SOC ale nic to nie dało. W tej chwili nie jestem pewien czy to wina procka czy płyty bo ramy w slotach A2 i B2 pracują OK. Czy spotkał się już ktoś z takim przypadkiem ? Przymierzałem się do wymiany procka na coś pokroju 3700X/5800X lub 3900X/5900X (o ile płyta da rade) czy zmiana procka na wyższa serie może rozwiązać problem ?

 

image.thumb.png.15880cf3123edff7a5979c64c61d6af9.png 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

to tak w skrócie chciałeś mieć problem no to masz XD

a na stronie producenta jest jasne info ze pamięć ma wsparcie tylko do szybkości 2666MHz powyżej to już OC , a tego nikt nie gwarantuje ze będzie to działać stabilnie, do tego Ram o rożnej szybkości ? jak niby to ustabilizować ???.

https://www.asus.com/pl/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-B450-PLUS-GAMING/techspec/

pamięć ram dobiera się nie wedle własnego widzi misie, tylko po wybraniu płyty głównej szuka się kompatybilność pamięci ram i wtedy przed zakupem sprawdza się, co producent przetestował i można spróbować się opierać co do danej płyty głównej kupić , czy w każdym przypadku będzie OK ?, no nie bo AMD nie odrobiło lekcji i od serii Ryzen 1,2,3, czy nawet 5 produkt jest nie dopracowany ... a tzw.. recenzenci np. na YT czyli naganiacze sprzedaży nie raczą wspomnieć, ze ram  trzeba kupować drogi, taki jak jest używany podczas recenzji, tylko zobaczcie wszystko jest super, no to dlaczego u Ciebie nie jest Super ?.

zestaw 2x będzie stabilniej pracował z wyższymi zegarami niż 4x, czy wymiana na CPU nowszej generacji całkowicie rozwiąże problem ?,bez wymiany płyty głównej na nowsza konstrukcje typu B550, oraz aby ram miał taka sama szybkość, a nie o rożnej szybkości ,to raczej nie.  

ale mogę tobie napisać ze obecnie z Intelem jest podobnie, niby specyfikacja płyty głównej pozwala na zastosowanie pamięci o określonej szybkości przy zastosowaniu odpowiedniego CPU, a tyż nie działa to stabilnie i trzeba szukać o ile  trzeba zmniejszyć prędkość aby działało stabilnie. 

powiem szczerze szkoda ze np. portale mający dostęp do na pewno większej ilości sprzętu niż pojedynczy użytkownik , nie maja komórki/działu zajmujący się takimi zagadnieniami i co można z tym zrobić proponując różne poradniki, i jak sobie z tym poradzić, tak jak w twoim przypadku czy np. wymiana płyty głównej lub CPU na nowszej generacji rozwiąże problem lub inwestycja będzie nie opłacalna bo nie rozwiąże to problemu.            

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za rade. Już się trochę bawiłem timingami i napięciami ale bez sukcesu 2666Mhz i ani MHz więcej. Pytanie czy sama zmiana procka do której się przymierzam coś pomoże? Czy może od razu lepiej wymienić też płytę na jakieś B550?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Próbowałeś podbijać napięcie zasilania na  RAM? To, że przy czterech modułach trudniej ustabilizować ram to oczywiste. Troszkę przedmówcy zamiast spróbować na szybko, a może konkretnie pomóc wypisują dobrze ale mądrości które mógłbyś wziąć, ale przed zakupem teraz musisz spróbować coś z tym zrobić. - bo wymiana platformy, to co to niby za pomoc. Na pewno nie możesz odpalać profilu Xmp ustawiaj timingi ręcznie celował bym w timingi tych wolniejszych pamięci czyli 3000Mhz i na sto procent też istotnym sposobem - podbić napięcie powyżej 1.35 bo to jest standard. zobacz 1.37 lub 1.38V zacznij od niższej i testuj możesz wyżej do 1.39 to jest spoko jeżeli radiatory są w miarę duże. do Testu pamięci to memtestx86 ładowany z pena i zapuszczasz na kilka godzin jak tam pójdą bez błędu to będzie oki.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...