Skocz do zawartości
AndiC

Procek pod RTX 3070

Rekomendowane odpowiedzi

Upolowałem niedawno tęczowego jednorożca w postaci RTXa 3070 (one NAPRAWDĘ istnieją!) i to w dość dobrej (a raczej - mało drogiej) cenie. No i jak wcześniej człowiek miał spokój, tak kupił sobie kartę i teraz ma problem, bo trzeba skompletować resztę kompa.

Mam zagwozdkę z taką dość podstawową rzeczą - wyborem CPU (a co za tym idzie - i płyty głównej). W tym momencie mam zapisaną konfigurację z i5-10600K, ale chociażby taki Ryzen 5 5600X trochę go zjada - i wydajnościowo, i poborem mocy. Tak samo z resztą z i5-11600K.

Teraz wyszła 12 generacja Inteli, wszyscy je zachwalają, więc myślałem czy by nie iść w stronę i5-12600K. Cenowo są na podobnym poziomie, co wymienione wcześniej procki a są z nich najszybsze. Tylko ceny płyt głównych pod Socket 1700 (2x tyle, co pod 1200) trochę mnie zniechęcają.

Ktoś mi jeszcze proponował Ryzena 7 5800X, ale one już w ogóle są jeszcze droższe. ALE z kolei płyty pod AM4 są "normalnie" wycenione, więc sumarycznie może wyjść taki sam koszt, jak z nowym i5. A wydajność będzie wyższa. Tylko czy pod RTX 3070 i 1440p będę potrzebował takiego proca?

Pomóżcie, bo mam już lekki mętlik w głowie. Jeszcze z rok temu sprawa była prostsza i sprowadzała się do pytania "który Ryzen?". Ale teraz Intel wreszcie odpowiedział czymś sensownym i znowu robi się klęska urodzaju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

w 2k narzut jest na GPU wiec nawet taki i5 10400f da rade, natomiast wybierając płytę główna przed wyborem i zakupem Pamięci Ram zawsze warto pierwej sprawdzić na stronie producenta wybranego modelu płyty głównej czy wybrana pamięć jest na liście kompatybilności, co by nie było zdziwienia ze po wybraniu profilu XMP nie działa stabilnie i trzeba szybkość Ramu obniżać XD 

nie zachęcam ale np.  Ryzen 5 5600X +  płyta główna na B550 np. MSI MEG B550 UNIFY lub MSI MAG B550 TOMAHAWK to wyjdzie cenowo około 2550 PLN także pytanie jaka wybrałeś płytę główna pod i5 10600K i jak to się przełoży cenowo ? 

jak nie chcesz być beta testerem nowej podstawki LGA 1700, to zakup tak za 6-7 miesięcy gdy wyjdą w praniu błędy błędy błędy i odpowiednie aktualizacje do biosów, ale, nie czy ale o ile w tym czasie wzrosną ceny to ?       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem, że wejście w 12gen byłoby najrozsądniejsze za jakieś kilka miesięcy dopiero. I wtedy też od razu z pamięciami DDR5, jak już się upowszechnią i ceny unormują.

Co do płyty - zasugerowałem się trochę artykułem z zestawami na listopad 2021 i wziąłem Gigabyte B560M Aorus Elite, więc biorąc nawet 11600K zamknęłoby się to w ~1700 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorac za slaby procesor wiekszosc czasu bedziesz mial dobry fps, ale w miejscach gdzie procesor bedzie waskim gardlem nagle beda spadki fps i zdziwienie co sie dzieje, bo przeciez niby 10400f mial wystarczyc 😉

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie wolę wziąć coś z LEKKIM marginesem bezpieczeństwa, żeby w ostateczności to karta bottleneckowała procka a nie na odwrót, i od razu odrzuciłem 10400F. Ale i z drugiej strony - 5800X byłby już trochę overkillem i do niego bardziej pasowałby 3080Ti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tyr83 napisał:

Biorac za slaby procesor wiekszosc czasu bedziesz mial dobry fps, ale w miejscach gdzie procesor bedzie waskim gardlem nagle beda spadki fps i zdziwienie co sie dzieje, bo przeciez niby 10400f mial wystarczyc 😉

 

 

z własnego doświadczenia mam  i7 3770K oraz i7 10700K to jak myślisz o ile winycj mam FPS w grach ? 

gram w 2k bo taki posiadam monitor.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za rady. Poszedłem jednak w stronę Team Red: Ryzen 5 5600X 😎

Z resztą już od dawna celowałem w ten model, ale od jakiegoś czasu nie widziałem go w zestawach na portalu, więc wolałem jeszcze zrobić risercz Inteli.

Sądzę, że nie będzie bottleneckował karty i spokojnie do 1440p na jakiś czas wystarczy a jak już AMD wyjdzie z odpowiedzią na niebieską 12-Gen i ich (oraz pamięci DDR5) ceny spadną, to pomyśli się o jakimś upgradzie. Aaaale to raczej najwcześniej za rok...

O ile ceny reszty elektroniki nie eksplodują tak, jak to było z GPU... 😐

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...