Skocz do zawartości
kaco007

Modernizacja komputera pod wirtualizacje i codzienna prace

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Forumowicze 🙂

Coś strasznego wydarzyło się z moją ukochaną maszynką, która służy mi dzielnie od 2014 (głownie wirtualizacja, kontenery, kubernetes i kodowanie) 😕 Nagle komputer nie zaczyna startować, widzę diody czerwone na płycie a to od RAMu, a to CPU. Po kilku godzinnym grzebaniu (wypiąłem wszystkie komponenty, resety biosu itp. odpaliłem z jedna kością pamięci) komputer wstał, zrobiłem upgrade biosu i działał kilka godzin. Ale dziś rano znowu to samo. Jestem już trochę stary i leniwy żeby tracić dalej czas na wymyślaniem co jest nie tak... i myślę że to już chyba płyta a że to już lekko leciwy zestaw to czas na upgrade.

Zacznijmy od tego co mam na chwile obecną:

CPU: Intel Xeon E5-1620 v2 (10M Cache, 3.70 GHz) LGA2011
Motherboard: ASUS P9X79
Memory: 4x8GB Kingston HyperX 1600MHz DDR3 CL 10
Graphics: Asus GeForce GTX660 2GB DDR5
PowerSupply: SilentiumPC Deus M1 650W PSU Bronze Modular

Plus jakies dyski SSD itp, ktorych raczej wymieniać nie będę.

I tak się zastanawiam, bo jak widać są to podzespoły raczej generacje lub kilka wstecz - Jak podejść do tematu 🙂

Nie jestem oczywiście na 100% pewny czy to płyta, czy jakaś konkretna kość pamięci (chociaż wątpię) czy sam CPU. A może i zasilacz? Mógłbym tak metodą prób i błędów zgadywać ale zależy mi też na czasie no i oczywiście dostępność tych części ze starszych generacji jest raczej ograniczona.

Co byście polecili jako zamienniki tego? Jaki CPU, Płyta i pewnie juz DDR4 pamięci min 32GB. Grafike raczej zostawie bo obecnie rynek to czyste szaleństwo a do obróbki video póki co zdaje egzamin.
Czy sam zasilacz jest jeszcze ok? w sensie 650W daje rade czy już teraz trzeba min 1000W?

z góry dzięki za pomoc i wyrozumienie bo wypadłem z tematu już kilka lat temu a ilość informacji mnie ostatnio przeraża w tym temacie 🙂

pozdrawiam!
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Bonusso3 napisał:

Tutaj raczej nie ma co modernizować, podaj ile możesz wydać, coś się wymyśli.

Powiedzmy że grafikę i dyski narazie zostawię. Budżet z 4-5k (ale jestem elastyczny by go zwiekszyć) na płytę (dobrze żeby miała 2x slot m.2), min 32GB ram (64 optymalnie), jakieś CPU no i do tego pewnie cichy wentylator i zasilacz? Czy ten 650W da radę jeszcze ? Co byście doradzili w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziś pogrzebałem i chyba wstępnie wiem czego chcę 🙂 Pytanie więc do was o finalna rekomendacje.

CPU: AMD Ryzen 9 5900X - I tutaj raczej zostaje, no chyba że mnie jakoś przekonacie do innego wyboru.

Motherboard: Mam dwóch kandydatów, jakieś za i przeciw? Nie podoba mi się w obu że maja na chipsetach wentylatory... - MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
- ASUS TUF GAMING X570-PRO (WI-FI)

No chyba że cos innego?

Do tego potrzebuje jeszcze 64GB RAM, baardzo ciche chłodzenie i wentylator. Co polecicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie potrzebujesz X570. Możesz kupić jakieś B550. Mam od wczoraj 5900X i podczas obciążenia wszystkich 12 rdzeni trzyma ~71 stopni, 4,4-4,5 GHz. Trzeba było ciut podłubać ale się da. Przy PBO ustawionym trochę na pałę - dobijał do 90. 

Co do RAMu - chyba najlepszy stosunek ceny do taktowania/opóźnień mają Crucial Ballistix -> Crucial 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Ballistix Red - Pamięci RAM DDR4 - Sklep komputerowy - x-kom.pl 

 

P.S. Spiesz się - Ryzeny9 zaczynają znikać z półek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Chloru napisał:

Może i słabsze ale w zupełności ogarnia 5900x i dodatkowo ma usb-c. Kupiona nowa za 360 pln nie miała żadnej konkurencji w tej cenie.
 

5900X ma wydajność 674zł tańszego i7 12700KF (ceny z ProLine) - czyli gdyby kupować płytę + CPU za identyczne pieniądze, to na płytę przy Intelu zostanie 1034zł (zamiast 360 PLN) a za to można kupić już porządną płytę, z wielokrotnie szybszą magistralą między CPU a mostkiem ( jakieś 4x szybszą ) i PCI-E 5.0 (może się kiedyś przydać).

AMD ma odjechane ceny swoich CPU. Pomimo tego że płytę kupiłeś wybitnie tanio ( Gigabyte B550 AORUS Elite V2 normalnie kosztuje 619zł), to nawet gdyby kolega znalazł ją dzisiaj za 360zł ( śmiem wątpić ) to i tak wolałbym Intel (jeszcze lepsza płyta).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W/g cen z x-kom różnica to 500 PLN. Czyli na płytę zostaje w tym przypadki ~860. Najtańsze płyty z LGA1700 zaczynają się od 900 PLN. Trudno więc mówić o porządnej albo dobrze wyposażonej płycie. A jak będzie chciał pójść w DDR5 to będzie dużo drożej. Problemy wieku dziecięcego w gratisie. 

A autor wątku kupi sobie co będzie chciał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Chloru napisał:

W/g cen z x-kom różnica to 500 PLN. Czyli na płytę zostaje w tym przypadki ~860. Najtańsze płyty z LGA1700 zaczynają się od 900 PLN. Trudno więc mówić o porządnej albo dobrze wyposażonej płycie. A jak będzie chciał pójść w DDR5 to będzie dużo drożej. Problemy wieku dziecięcego w gratisie. 

A autor wątku kupi sobie co będzie chciał. 

Najtaniej za Gigabyte B550 AORUS Elite V2 jest 579zł, ale w X-Com 619zł + 500zł różnicy między CPU, zostaje na płytę 1079zł - 1119zł, np. na Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 za 999zł wystarczy (Twój X-Com) - masz coś do dodania?

A jakby chciał iść w DDR5, to ... ma taką możliwość, natomiast przy AMD nawet za 5 worków pieniędzy takiej opcji nie ma.

ps. skoro upierasz się przy tym Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 za 360zł, to daj koledze link do tej płyty w tej cenie.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kyle napisał:

(Twój X-Com) - masz coś do dodania?

Tak.

a) X-kom nie jest mój.

b) Są zastosowania gdzie Intel słabo wypada - ot choćby kopanie XMR albo RTM w celu obniżenia kosztu sprzętu. Więc teoretyczne prędkości magistrali itp. stają się zupełnie nieistotne. 

c) problemy wieku dziecięcego zostają 

d) może autor wątku ceni sobie środowisko naturalne albo przerażają go wysokie rachunki za prąd i to będzie kryterium wyboru 

e) już napisałem, że kupi co chce

f) nigdzie nie napisałem mu, żeby kupił B550 AORUS Elite V2 + 5900x 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Chloru napisał:
d) może autor wątku ceni sobie środowisko naturalne albo przerażają go wysokie rachunki za prąd i to będzie kryterium wyboru 

Sprawdzałeś jaka jest różnica w poborze między i7 12700KF a Ryzen 5900? :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...