Skocz do zawartości
gugus1999

Czy wymieniać zasilacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w najbliższych dniach robię upgrade swojego pcta. Moje pytanie dotyczy zasilacza, którym jest SilentiumPC Vero L1 500W. Mój odświeżony zestaw prezentuje się następująco: i5 11400f, Gigabyte B560M D3H, ASUS GTX 1060 6GB Dual OC, 2x 8 GB HyperX Fury 2133 Mhz, dysk WD Caviar Blue 1 TB 3.5" SATA III, dysk SSD ADATA 120 GB 2.5" SATA III, obudowa SilentiumPC Brutus M25 Pure Black (planuje jeszcze kupić chłodzenie do procka, celuje w Fera 5). Pytanie brzmi następująco, czy mój zasilacz da radę, pytam bo po 1 nie znam się, także sorki jeżeli to głupie pytanie 😄 a po 2 ma już kilka ładnych lat na karku. Z góry dzięki za odp 😄 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pamięci, muszą zrobić out. Zdecydowanie za niskie taktowanie. Tu przynajmniej powinieneś dać te 3200mhz np https://www.x-kom.pl/p/658860-pamiec-ram-ddr4-adata-16gb-2x8gb-3200mhz-cl16-xpg-gammix-d10.html zakładam, że OC pamięci cię nie interesuje, więc byleby się mieściły w CL 16 😄 

Co do samego zasilacza, ja bym zmienił. Vero l1 to tak jak wspomniałeś, stara jednostka. Już nowsza wersja, czyli vero l3 ma bardzo dobre bebechy - japońskie kondensatory Teapo, przetwornica DC-DC. 

Chłodzenie - wejdzie bez problemu do tej budy, co podałeś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem Tu nowy więc proszę o wyrozumiałość 🙃

Podepnę się pod temat... Ostatnio zastanawiałem się czy to już nie pora na wymianę zasilacza, bo pacjent Corsair RM750i ładnych kilka lat już na karku ma. Kolejna sprawa to, to że sieć elektryczna w moim obecnym lokum jest dość kiepska (skoki napięcia) i na koniec wisienka na torcie - pod obciążeniem napięcie na linii 12V wynosi tylko 11.664V 🤔 To chyba nie dobrze?

Możecie coś polecić? Wiem że są na forum różne poradniki ale nie znam się na tym aż tak dobrze, żeby coś bezapelacyjnie z tego dla siebie wybrać. Budżet to około 600PLN. Priorytet niezawodność i cisza

Konfiguracja: i78086K, 32GB RAM 4 kości 3800MHz, RTX2080S do tego 2xSSD + HDD + cała masa sprzętów na USB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KrisKross napisał:

Witam wszystkich jestem Tu nowy więc proszę o wyrozumiałość 🙃

Podepnę się pod temat... Ostatnio zastanawiałem się czy to już nie pora na wymianę zasilacza, bo pacjent Corsair RM750i ładnych kilka lat już na karku ma. Kolejna sprawa to, to że sieć elektryczna w moim obecnym lokum jest dość kiepska (skoki napięcia) i na koniec wisienka na torcie - pod obciążeniem napięcie na linii 12V wynosi tylko 11.664V 🤔 To chyba nie dobrze?

Możecie coś polecić? Wiem że są na forum różne poradniki ale nie znam się na tym aż tak dobrze, żeby coś bezapelacyjnie z tego dla siebie wybrać. Budżet to około 600PLN. Priorytet niezawodność i cisza

Konfiguracja: i78086K, 32GB RAM 4 kości 3800MHz, RTX2080S do tego 2xSSD + HDD + cała masa sprzętów na USB.

Witam

a może by dodatkowo zainwestować w listwę przepięciowa ?

Brennenstuhl Secure-Tec 3 m czarna 6 gniazd

Accura Premium Crux 6 gniazd 3.0m 

 a z zasilaczy można coś sobie wybrać do 600 PLN  

Zasilacz MSI MPG A850GF 850W (306-7ZP0C11-CE0) gwarancja 10 lat 

Zasilacz Thermaltake Toughpower Grand RGB 850W (PS-TPG-0850FPCGEU-R) gwarancja 10 lat 

Zasilacz Corsair RM850 2021 850W (CP-9020235-EU) gwarancja 10 lat 

Zasilacz BitFenix Whisper M 850W (BP-WG850UMAG-9FM) gwarancja 7 lat 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KrisKross napisał:

Dzięki za odpowiedź. Poprzeglądałem trochę ofert i znalazłem takiego PSU: Fractal Design Ion+ 2 760W 80 Plus Platinum Czy warto dopłacić do niego, czy lepiej wziąć tańszego ale mocniejszego np RM850?

ooo to nie jest łatwe pytanie , Fractal to tez jest dobra Szewdzka firma, nie wiem wprawdzie czy brali też czynny udział w "Potopie" XD , ale patrząc czysto po specyfikacji to jest CORSAIR ATX 2.4 , a Fractal ATX 2.52, ale mniejsza moc i trzeba 100pln dopłacić.

ja mam podejście ze moc zasilacza powinno dobierać się pod obciążenie , zasilacze cechują się największą sprawnością przy 50-60% mocy obciążenia, a obecnie najwięcej prądu pochłaniają karty graficzne, ale i nowe CPU tez potrafią swoje "zjeść" i jak w opisie jest napisane zalecany zasilacz do karty graficznej o mocy XXX to warto zawsze dołożyć te 100W. 

     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz zamontowany i przetestowany. Wyniki przedstawiają się następująco:

Pulpit:

+12V - 12.096V, +5V - 5.04V, +3.3V - 3.265V

W stresie:

=12V - 11.952/11.88V, +5V - 5.01V, +3.3V - 3.245V

Corsair RM850x (CP-9020200-EU) ATX12V v2.52, EPS2.92, PSU DG 002

Spostrzeżenia: b.dobra jakość wykonania, kable zasilające wystarczająco elastyczne, cewki na RTX2080S przestały piszczeć, zasilacz praktycznie bezgłośny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, KrisKross napisał:

Zasilacz zamontowany i przetestowany. Wyniki przedstawiają się następująco:

Pulpit:

+12V - 12.096V, +5V - 5.04V, +3.3V - 3.265V

W stresie:

=12V - 11.952/11.88V, +5V - 5.01V, +3.3V - 3.245V

Corsair RM850x (CP-9020200-EU) ATX12V v2.52, EPS2.92, PSU DG 002

Spostrzeżenia: b.dobra jakość wykonania, kable zasilające wystarczająco elastyczne, cewki na RTX2080S przestały piszczeć, zasilacz praktycznie bezgłośny.

działa ok 

ale z ocena to wstrzymał bym się po przepracowaniu przez zasilacz 6-12 miesięcy. 

nie chciał bym aby ktoś odebrał moja wypowiedz ze się przemądrzam ale

odczyt samych napiec ,czy to będzie odczyt z bios/system czy za pomocą np. multimertu cyfrowego ni jak ma się do tego czy zasilacz jest sprawny, ale trzeba sprawdzić jakie ma tętnienia pod obciążeniem, i w domu raczej nikt tego nie zrobi , do tego potrzeba zestawu, oscyloskop, zespół generujący zmienne obciążenie, oraz osoba potrafiąca taki zestaw obsługiwać czyli trzeba by poczytać w jaki sposób sprawdza się i testuje się zasilacze impulsowe.

       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Ja jedynie ze swojej strony mogę zmierzyć napięcia i obserwować jak zachowuje się komputer po wymianie na nowy zasilacz. I tu z całą pewnością mogę stwierdzić że wymiana była zasadna.

Ciekawi mnie jeszcze jeden temat. Mianowicie ów model zasilacza występuje w różnych konfiguracjach elektrolitów. Są modele z kondensatorami NipponChemiCon, z miksem NipponChemiCon i Nichicon, a mój posiada same Rubycon'y. Ciekawe skąd te różnice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wowski napisał:

Siema, podepnę się pod temat


Czy SilentiumPC Vero L3 600W wystarczy pod Ryzena 5600X + RX 6800 lub RX 6800XT ?
Z procesora korzystam już jakiś czas, chodzi o to czy zasilacz podoła tym kartom.
Dzięki.

oczywiście ze do wyświetlania pulpitu wystarczy, skoro producenci do RX 6800XT zalecają zasilacze o mocy 850W, no to skąd weźmiesz różnice te 250W ?, z biedry w reklamówce sobie doniesiesz ? , tutaj chodzi o eksploatacje w przedziale czasowym kilku miesięcy czy może jednak tygodni ? , nowy zasilacz pewnie da rade zasilać taka kartę ale po przepracowaniu tych kilku tygodni lub kilku miesięcy mogą a raczej na pewno zaczną się problemy, ze pod obciążeniem zasilacz zacznie się wyłączać , po którym takim awaryjnym wyłączeniu uszkodzi się jakiś komponent komputera ?  chytrusek traci dwa razy ...

zakup dobrego i dobrze dobranego zasilacza to nie wydatek tylko inwestycja w bezpieczeństwo zasilanych podzespołów, od siebie dodam jak producent pisze w opisie zalecana moc zasilacza xxx to dodaj 100W.         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...